Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
21.10.2012, 11:24

Вардар про помина, Куманово испадна

Вардар про се пласираа во третото коло на Купот на ЕХФ и покрај поразот на гостувањето кај Ловосице, додека Куманово испадна по загубата во реваншот со Сунгул

Ракометарите на Вардар про се пласираа во третото коло на Купот на ЕХФ, и покрај поразот од 25:24 на гостувањето во Чешка кај Место Ловосице, благодарение на скопската победа од 36:19. Токму огромната позитива од првата средба ги заспа играчите на македонскиот вицешампион, кои си дозволија во првото полувреме да постигнат само шест гола и да примат 13. По критиките на паузата од тренерот Веселин Вујовиќ, „црвено-црните“ во вториот дел почнаа да ја оправдуваат улогата на изразит фаворит и на крајот стигнаа до минимален пораз.

Игор Карачиќ со седум гола беше најефикасен во составот на Вардар про, Јовчевски и Прибак постигнаа по три, Лазаров, Рајковиќ и Раковиќ по два, а Абутовиќ, Маркоски, Недановски, Ојлески и Петриќ по еден. Убедливо најефикасен поединец на мечот беше Јиржи Мотл од Место Ловосице со десет гола.

Противникот во третата рунда вардарци ќе го дознаат по утрешната ждрепка од 14 ч., во која не се привилегирани. Во неа ќе го нема Куманово, кој загуби во реваншот во Русија со 35:31, па се покажа недоволна победата на првиот меч од 27:26 над Сунгул од Снежинск. Стефан Трајковски постигна шест гола за кумановци, Ангеловски пет, Димитриевски четири, Блажески, Јанев, Миладиновски и Павловски по три, Георгиевски два и Димитроски и Димковски по еден. Куманово немаше решение за Алексеј Морозов (девет погодока) и за Сергеј Ушаков (осум). (Р.Д.)


Статијата е прочитана 489 пати.

Испрати коментарАрмстронг да ги врати парите
Вечното дерби за Антиќ и Олимпијакос
Громогласен аплауз за Илиевски во Љубљана
Вардар про го извлече Магдебург!
Тодоров си замина од клупата на МЗТ Скопје
Вардар про од вториот сад во ждрепката
Челзи го чека пекол во Донецк
УЦИ му ги одзеде титулите на Ленс Армстронг
(ФОТО) Дивеење на хулиганите во „Морача“
Бронза за Илиевски во Лондон
Металург во мртва трка со Киелце
Фантастичен пресврт на Рома против Џенова
Фалкао го одржа Атлетико во чекор со Барса
Жито Прилеп продолжува во третото коло од КПК
Хоризонт З. е новиот лидер
Јуве е осамен лидер
Трет пораз во низа за МЗТ Скопје
Жито Прилеп подобар од Лундагард
(ФОТО) Четири од четири за Металург
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Мекејлеб најефикасен во победата на Фенербахче
Клучот за „Грипе“ е во одбраната
Металург по четири од четири
Балотели со награда „Златен тапир“
Без домашна кошарка и овој викенд
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во Евролигата
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Червар ја спушта топката
Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со Србија
Камерон бара остри казни за Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Торп се соочувал со убиствена депресија
В��ор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Среда
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (33)
Првомајскиот ручек на Караѓорѓево. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кокан Димушевски: МРТ ја минира турнејата на „Леб и сол“ во Австралија
Клавијатуристот Кокан Димушевски не добил одобрение од МРТ, каде што е вработен, да замине на турнеја со групата...
Охрид со развоен план ќе го штити културното наследство
Во проект за интегриран пристап во управување со наследството се вклучени и Венеција, Вилавска Долина - Словенија, Крф, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |