Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
17.10.2012, 15:42

Џејми Оливер се жали од „масовни кражби“

Познатиот британски готвач ги обвини гостите во неговите ресторани ширум Велика Британија, за „масовно крадење“ на платнените салфети и тоалетна хартија

Познатиот британски готвач Џејми Оливер ги обвини гостите во неговите ресторани ширум Велика Британија, за „масовно крадење“ на платнените салфети, што се делат со јадењето, како и на луксузната хартија која е поставена во тоалетите.

Во интервју за „Дејли телеграф“, популарниот готвач откри дека секој месец „исчезнуваат“ по 30 илјади салфети и цели ролни од тоалетна хартија.

- Не знам дали причина за тоа е сега��ната рецесија или луѓето доаѓаат во моите ресторани, не толку за јадење, колку за да се снабдат со сувенири, се пожали Оливер. Тој вели дека му е мило што гостите ја сакаат опремата што се наоѓа во неговите ресторани, но инсистира дека тоа чини многу пари.

Оливер го отвори својот прв ресторан во Лондон, во 2008 година, а сега има 30 ресторани со неговото име, за кои тој вели дека се популарни поради своите разумни цени и затоа што се опремени за да остават рустична атмосфера, со дрвени маси, отворен простор кон кујната и со детали, како што се салфетите кои ги тераат гостите да се чувствуваат како дома.

Готвачот Оливер кој има своја редовна телевизиска програма на британскиот Канал 4, сугерирајќи им на гледачите како да приготват јадење за 15 минути, порачува дека секој што сака да земе како сувенир салфетки, може да побара и да добие четири за осум фунти, што изнесува нешто повеќе од 560 денари.

Тој е најмногу гневен затоа што дел од украдената опрема подоцна се нуди на интернет, каде една платнена салфета со името Оливер, се продава за 7.5 фунти.


Статијата е прочитана 1504 пати.

Испрати коментарТрпчески свири заводливо, вели лондонската критика
(ФОТО) Одличен старт, но за селектирана публика
Во српското списание „Акт“ раскази на македонски автори
Скопска премиера на мјузиклот „Декамерон“
Богат викенд на „Скопски џез-фестивал“
Изложба во Детски ликовен центар
(ФОТО) Љутикова го затвори првиот дел од „Модниот викенд“
Сe зголемува грижата за домашното музичко творештво
Се породи Сашка Димитровска, добредојде за Иан
Американски, дански и африкански звуци за старт на „Скопски џез-фестивал“
„Декамерон“ - мјузикл за убавината на животот
Почина Силвија Кристел позната по улогата во Емануела
Мистериозно исчезнување на првата дама на Северна Кореја
Лидија Димковска го промовира романот „Резервен живот“
„Црвено“ со Македонската филхармонија
Алесандра Амброзио во градник од 2,5 милиони долари
Викторија Бекам во куќата на Коко Шанел
„Адам“ од Говрлево спореден со „Мислителот“ на Роден
(ФОТО) Пластичен свет со фолклор во вибрациите на Александра Митковска
Саат-кулата во Гостивар си го врати стариот лик
Порноактерка Сарли амбасадорка на културата на Аргентина
Ќе се жени скокачот од вселената
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Дуо Стефановски гостува во Софија
(ФОТО) Во Тајван отворен картонски ресторан
Романот „Татковите книги” на академик Старова објавен во Америка
Bеле Смилевски добитник на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поемa
(ФОТО) Македонска невеста на сајтот на светски познатата дизајнерка Меги Сотеро
(ФОТО) Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот
„Адам од Говрлево“ во Цанкарјев дом
Почина фронтменот на КУД „Идиоти“
„Работниците умираат пеејќи“ гостува во Скопје
(ФОТО) Награда за животно дело за Кенго Кума
Молитвено чествување за Тоше Проески

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискио�� водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |