Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
20.10.2012, 12:44
Скопска премиера на мјузиклот „Декамерон“На сцената на МНТ вечерва ќе биде прикажан новиот мјузикл на бугарскиот режисер Боњо Лунгов, кој премиерата ја имаше на „Охридско лето“

По премиерата на годинашното „Охридско лето“, мјузиклот „Декамерон“ вечер премиерно ќе биде изведен и пред скопската публика во Македонскиот народен театар. Претставата е копродукција на МНТ и Театарот за деца и младинци, во режија на Боњо Лунгов од Бугарија. Адаптацијата и драматизацијата на текстот е на Иван Теофилов.

Режисерот Лунгов, кој има долгогодишна соработка со Театарот за деца и младинци и на неговата сцена поставено голем број претстави, е задоволен од симбиозата што се создала меѓу актерите од двата театра која, како што рече на прес-конференција, ретко се случувала во копродукциите на кои досега работел. Мјузиклот, посочи тој, е тежок жанр за изведба зашто бара умешност - и во играта и техниката, но дека треба да биде на секој репертоар.

Претставата е посветена на љубовта и нејзиното влијание врз карактерот на човекот кој, рече Лунгов, има повеќе од едно лице, а во претставата тоа се потенцира. - „Декамерон“ кажува животот да се живее зашто е убав, да се мисли на денес, а не на смртта и човек да се оддаде на емоциите. Претставата е весела и позитивна, а зборува за многу важни работи, рече Лунгов, кој ги пофали актерите од двете куќи.

Иако соработува и со театри во соседните земји, бугарскиот режисер рече дека Македонија, Скопје и овдешниот театар му се слабост. - Секоја годна работам во овој град и го чувствувам како дел од мојот живот, рече Лунгов.

Од квалитетот на заедничкиот проект се задоволни и директорите на МНТ и Театарот за деца и младинци, Дејан Лилиќ и Драган Довлев. Идејата е од пред една и пол година, кога Лунгов ја поставил „Волшебникот од Оз“, но за да се реализира „Декамерон“ каков што бил замислен, требало и поголема сцена од таа што ја има Театарот за деца. Ова е и негова прва копродукција со друг театар.

Во едно и пол часовниот мјузикл вклучени се 40-ина учесници. Од ансамблот на Театарот за деца и младинци настапуваат актерите: Тања Павловска-Кочовска, Ана Левајковиќ-Бошков, Владимир Лазовски, Предраг Павловски, Марија Ѓорѓијовска, Мики Анчевски, Бојан Кирковски и Емра Куртишова, а од МНТ учествуваат: Јелена Јованова, Арна Шијак, Владимир Јачев, Магдалена Ризова и Славиша Кајевски. Сценограф и костимограф е Дилјана Прванова, а музиката е на Михаил Шишков.Статијата е прочитана 421 пати.

Испрати коментарТрпчески свири заводливо, вели лондонската критика
(ФОТО) Одличен старт, но за селектирана публика
Во српското списание „Акт“ раскази на македонски автори
Богат викенд на „Скопски џез-фестивал“
Изложба во Детски ликовен центар
(ФОТО) Љутикова го затвори првиот дел од „Модниот викенд“
Сe зголемува грижата за домашното музичко творештво
Се породи Сашка Димитровска, добредојде за Иан
Американски, дански и африкански звуци за старт на „Скопски џез-фестивал“
„Декамерон“ - мјузикл за убавината на животот
Почина Силвија Кристел позната по улогата во Емануела
Мистериозно исчезнување на првата дама на Северна Кореја
Лидија Димковска го промовира романот „Резервен живот“
„Црвено“ со Македонската филхармонија
Алесандра Амброзио во градник од 2,5 милиони долари
Викторија Бекам во куќата на Коко Шанел
„Адам“ од Говрлево спореден со „Мислителот“ на Роден
Џејми Оливер се жали од „масовни кражби“
(ФОТО) Пластичен свет со фолклор во вибрациите на Александра Митковска
Саат-кулата во Гостивар си го врати стариот лик
Порноактерка Сарли амбасадорка на културата на Аргентина
Ќе се жени скокачот од вселената
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Дуо Стефановски гостува во Софија
(ФОТО) Во Тајван отворен картонски ресторан
Романот „Татковите книги” на академик Старова објавен во Америка
Bеле Смилевски добитник на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поемa
(ФОТО) Македонска невеста на сајтот на светски познатата дизајнерка Меги Сотеро
(ФОТО) Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот
„Адам од Говрлево“ во Цанкарјев дом
Почина фронтменот на КУД „Идиоти“
„Работниците умираат пеејќи“ гостува во Скопје
(ФОТО) Награда за животно дело за Кенго Кума
Молитвено чествување за Тоше ПроескиRisto na Majka, 20.10.2012 14:51:39
Toa seto e dobro, AMA kade da se grizat za nasheto vistinsko kulturno - crkovnoto bogatstvo vo MKD, koga slusham deka sekojdnevno se kradat od Makedonskite Crkvi, koi ne se apsolutno zashtiteni, neprocenlivi Ikoni i predmeti, kosata mi se eze!!! Namesto tia od MPC da kupuvat skapi Dzipovi i ludi koli da vlozat vo zashtita na crkvite!!! Ako taa MPC ne e sposobna da gi zashtite, sto e ocigleno i fakt, togash drzavata treba da gi prezeme ingerenciite vrz niv, zatoa sto tia im pripagat na makedonskiot narod, a ne se niven privaten imot!!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |