Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
20.10.2012, 12:03
Металург по четири од четириМакедонскиот првак сака со максимален ефект да го дочека ноемвриското дерби со Киелце во Лигата на шампионите

Металург си постави цел со максимални осум бода да го пречека првиот фаворит Киелце на 18 ноември во пресметката за врвот во групата Ц од ракометната Лига на шампионите. За да ја исполни, вечерва од 18 ч. во „Борис Трајковски“ ќе треба да го положи на плеќи и Санкт Петербург откако им зеде мерка на Шамбери, на Горење и на Бјерингбро-Силкеборг. „Дуелот со Киелце ќе биде шлаг на тортата во досегашниот тек на сезоната, но претходно мора да се совлада рускиот вицепрвак, а тоа нема да биде толку лесно како што некому можеби му изгледа. Санкт Петербург во претходното коло ги освои првите бодови со победата над Шамбери од 31:27, а водеа и со осум гола разлика. На стартот во Велење се држеа до завршницата од првото полувреме, пред да бидат разбиени со 35:22. Тоа покажува дека знаат да бидат опасни, па секакво потценување или наше опуштање може скапо да не' чини“, предупредува тренерот на „металурзите“ Лино Червар.

За трофејниот хрватски стратег, ’рбетот на вториот тим според квалитетот во Русија по Чеховски медведи е бековската линија, во која лев бек е Елдар Насиров, плејмејкер Анатолиј Чезлов и десен бек Алексеј Григорјев. Последниот „експлодира“ со деветте гола против Шамбери, а Насиров даде седум во домашниот пораз од 31:21 против Киелце.

Капитенот Ванчо Димовски, пак, вели дека нему и на Младен Ракчевиќ им одговара високиот среден дел од одбраната на противникот. Двајцата пикери на Металург се значително пониски, но и побрзи и поподвижни.

„Полесно е меѓу покорпулентни играчи, па очекувам повеќе топки на шест метри за нас“, вели Димовски. „Санкт Петербург има одреден квалитет, но ние не бегаме од улогата на фаворит и со помош на нашите навивачи се надевам на четврта победа во низа“.

Некогашниот руски репрезентативец Дмитриј Торгованов, кој веќе три години е на клупата на Санкт Петербург, во новата сезона влезе без деветмина од минатата и со шестмина новаци во тимот. Меѓу тие што си заминаа се и најдобриот играч Максим Богданов, голманската легенда Алексеј Костигов и крилото Алексеј Шиндин. Григорјев, кој дојде од Мотор Запорожје, се покажа најдобра аквизиција.

Санкт Петербург беше вицепрвак на Русија во последните три сезони и ова му е трето учество во групната фаза на Лигата на шампионите. Во двете претходни не ја помина групата.

Вечерашниот дуел ќе биде трет меѓу Металург и Санкт Петербург. Лани во првиот меч во Русија беше нерешено 25:25, а во реваншот во Скопје тимот на Червар славеше со 32:19 и го обезбеди историскиот прв пласман во осминафиналето. (Р.Д.)

Лесно за Вардар про, тешко за Куманово

Ракометарите на Вардар про и на Куманово во различно расположение ги очекуваат денешните возвратни средби од второто коло во Купот на ЕХФ. За „црвено-црните“ реваншот со Место Ловосице попладнево од 17 ч. во Чешка е формалност по триумфот во саботата во СРЦ „Кале“ од 36:19. Кумановци, пак, напладне во Снежинск ќе му гостуваат на рускиот прволигаш Сунгул, кој во првиот меч на свој терен го совладаа со 27:26.
Статијата е прочитана 381 пати.

Испрати коментарХоризонт З. е новиот лидер
Јуве е осамен лидер
Трет пораз во низа за МЗТ Скопје
Жито Прилеп подобар од Лундагард
Вардар про помина, Куманово испадна
(ФОТО) Четири од четири за Металург
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Мекејлеб најефикасен во победата на Фенербахче
Клучот за „Грипе“ е во одбраната
Балотели со награда „Златен тапир“
Без домашна кошарка и овој викенд
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во Евролигата
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Червар ја спушта топката
Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со Србија
Камерон бара остри казни за Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |