Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.10.2012, 17:54
Зафировски: Никогаш не било подобро да се инвестира во МакедонијаОва е оцената на претседателот на Одборот на директори на „Македонија 2025“, која го организира Глобалниот инвестициски самит во Охрид

ОХРИД - Глобалниот инвестициски самит ги исполни своите цели, да се зголеми вклученоста на дијаспората во економските процеси на земјата, Македонија да се промовира како привлечна дестинација за инвестирање и да им се помогне на локалните бизниси да бидат конкурентни. Ова е оцената на Мајк Зафировски, претседател на Одборот на директори на „Македонија 2025“, која го организира Глобалниот инвестици��ки самит што се одржа денес и вчера во Охрид. Овој роден скопјанец и познат менаџер на неколку големи светски компании, нагласи дека никогаш не било подобро време да се инвестира во Македонија.

Пред самиот крај на работниот дел на Самитот, во завршните обраќања првиот човек на скопски „Макстил“ и член на одборот на директори на „Македонија 2025“, Минчо Јорданов истакна дека дискусиите покажале оти се неопходни две работи: врските со дијаспората ќе овозможат побрз трансфер на знаење како и дека и во Македонија и во светот има голем број мали, средни и големи фирми кои што можат да го подржат овој процес на трансфер на знаење и на технологија. (М.Ј.)

Статијата е прочитана 1495 пати.

Испрати коментарОд манастирот „Света Богородица“ украдени 150.000 денари
Навалица во продавниците со користена стока
Субвенции и за земјоделците кои лани не добиле помош
Случајот „Монструм“ чека на одлука на Обвинителството
Црковните проблеми станаа политички
СДСМ - ЕЛЕМ е виновен за поскапувањето на струјата
Ивон - Потребно подобрување на односите со соседите
Ставен под напон далноводот Вруток – Полог - Тетово
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Владата ќе финансира извоз и учество на саеми
Треневски со Расмусен во Авганистан
Папата ќе прогласи седум нови светци
Претставување на македонските вина во Холандија и Полска
Запленети 9,5 килограми хероин на Деве Баир
Македонската дијаспора ќе инвестира 15 милиони долари во Македонија
Игор Илиевски - Подготвен сум да се соочам со последиците
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Наместо помош од надвор, да се поттикнуваат сопствените бизниси
Македонските фирми имаат потенцијали
Мукаетов - Добра можност за градење мостови меѓу бизнисите тука и нашата дијаспора
Проговори заштитениот сведок за убиството кај Смилковци
Оставка на британскиот министер Ендрју Мичел поради навреда на полицаец
Еден загинат, а 12 повредени од возач на комби возило во Кардиф
Иванов очекува Македонија во декемвр�� да добие датум за преговори
Молотови коктели фрлени во студентскиот дом „Гоце Делчев“
Втор ден од Глобалниот инвестициски самит во Охрид
Рикер - Спорот за името не може да се реши со притисок на САД
Го сменил името, но не се спасил од убиство
Британски инженери произведоа нафта од „заробен“ воздух
Се гради тренинг-центар за туризам
(ФОТО) Крвав пир во Кумановско - го убил роднината, па си пресудил
Нови членови на Управниот одбор на Шпаркасе банка Македонија
Апелација ја отфрли жалбата на велешани
Наскоро пресуда за Американката со 256 монети
Ставрески - Нема да има криза на нафта
Ставрески - Потврдениот рејтинг предвесник за нови инвестиции
ОРМ - Со предложените измени не се намалуваат работничките права
Британската влада врбува деца и хакери
Бизнис дијаспората ќе отвори фонд за инвестирање во Македонија
Две убиства и едно самоубиство во Куманово
Клучното прашaње е како да се воспостави економски раст
Карл Билд - Визите ќе ги погодат обичните, чесни луѓе на Балканот
Бомба од половина тон ја испразни северна Будимпешта
„Златна зора“ трета по рејтинг во Грција
Спорот за името ги влошува внатрешните односи во Македонија
Кофи Анан - Македонија беше подготвена на решение, Грција не сакаше
Се централизира регулацијата на банкарскиот сектор во еврозоната
Над сто лица приведени по вчерашниот протест во Атина
Нови гафови и шеги во американските избори
Петре Наковски и Ејуп Адеми прогласени за кодоши
Романец се самозапали во Рим, откако останал без работа
Двојниот убиец од Гостивар почина во притворска ќелија
(ФОТО) „Кемет електроникс“ почна со работа во Бунарџик
Во сообраќајка загина 82-годишна жена
Адеми - ЕК забележа недоволно инвестиции во животната средина
Две жени жртви на сексуално малтретирање
Eвроинтеграциите гаранција за траен мир на Балканот
(ФОТО) „Ми се закануваа дека ќе ми ги убијат децата“
Владимир Георгиевски и Халил Зендели добитници на „23 Октомври“
Платен убиец избега од затвор
Штиглмаер - Воведувањето визи не е решение
(ФОТО) „Војводата на коњ“ и официјално Тодор Александров
Во Македонија прв меѓународен камп за мобилни апликации
И дел од бизнисот против отпуштање работници без најава
Се заострува реториката меѓу Обама и Ромни
Јапонската Влада ќе му подари машина за перење алишта на својот нобеловец
Двегодишно дете заболено од западнонилска треска
Регионална конференција за стогодишнината од Балканските војни во Истанбул
Пак генерален штрајк во Грција
Почнува Глобалниот инвестициски самит во Охрид
„Кемет електроникс“ ја отвора фабриката во Бунарџик
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Студентка од Скопје скокна во смртItar Pejo, 20.10.2012 19:45:26
Pa sto ne investira, sto ceka ?
od ostrijot, 20.10.2012 19:46:53
gospodine zafirofski dane zgesivte vo izrazuvanjeto i gi zamenifte zborovite poloso so podobro ili.
Ќумбевски, 20.10.2012 19:52:08
Особено па во топлификација. Никој ништо не и` може. И да им поминеш пред врата, има да си платиш, што си помиисал од местото кадешто има веројатност дека се произведува топлина... Нема да нема дивиденда. Инвестициски рај, поарен и од телекомите.
Скептик, 20.10.2012 21:51:18
“Никогаш не било подобро...“. Мало морген почитуван Г-не Зафировски - вистината е поинаква и треба да гласи “Никогаш не било по потребно...“ Арно ама нашата дијаспора не се прикажа баш заинтересирана да инвестира во Македонија ама и некои кои ризикуваа да инвестираат - баш РИЗИКУВАА и си се вратија без намера уште еднаш да ризикуваат.
canberra, 21.10.2012 10:08:13
Do skeptik. Potpolno se slozuvam so vas. Go osetiv na svoja koza, i prema toa na zalost nikogas poveke nazat
miki, 21.10.2012 10:48:18
Ова да не е Бичиклиски ве молам со изјава за новинарите?????? Или па го цитира Груевски?????? So, whats going on dear Godness???????
Dr. Jovan, 21.10.2012 12:49:00
Od koja Dijaspora? Alo , pa ovoj Majk Zafiroski 30 godini ne dosol vo Makedonija, sega pocna pred nekolku godini? Tesko mojata tazna Makedonija, ako ceka razvoj od ovie . Demek ce investirale 15milioni dolari, no drzavata da im vrati 100 milioni. Ne se prosti.
Коста Стоименовски, 21.10.2012 17:00:01
Г-дине Зафировски искрено Ви честитам за успесите што ги постигнувате во компаниите во кои сте вработени. Меѓутоа, никако не можам да се согласам со Вас кога настапувате како мегафон на актуелната македонска власт! Во едно интервју рековте дека Вие не сте инвеститор, но зарем не можевте да убедите ниеден инвеститор од Северно-американскиот континент да инвестира во Македонија, како што тоа го прават Г-динот Ристо Гуштеров и газдите на „Ренова“ и „Везе Шари“ (Шарско кјајце), кои впрочем се Албанци од Македонија? Ве молам престанете заради лична полза (бесплатно пропагирање на Вас како мошне успешен бизнисмен, ангажирање на Вашиот син во кошаркарската репрезентација на РМ итн.) да настапувате како ангажиран апологет на актуелната македонска власт, бидејќи тоа може да Ви се врати како бумеранг! Апропо, колку пари ќе влозите во најавениот Инвестициски фонд?
Angele, 21.10.2012 21:07:18
Ako e tolku povolno za investicii vo Makedonija sto g-dinit Zafirovski ne investira vo MKD ili ne donese nekoj ivestitor posto e vazna faca vo svetot na biznisot ili samo da se najde vo muabet soli pamet.Strucnjaci kako nego treba da im gi ostavime na zemjite kaj sto mudruva a nie imame i sila i kapacitet da se izvleceme.
gastarbajter, 21.10.2012 21:08:33
Aloooo, pa ovie luge investiraat po 500 iljadi dolari vo Makedonija. Dali nekoj voopsto se prasuva kolku danok bi platile vo drzavite od kade sto doagjaat? Sigurno poveke od 500 iljadi, ama ako nekade gi investiraat tie pari, togas nema danok. Vi teknuva sega? Em pomalku pari ke im izlezat od dzebot, em Gvujo i kompanija ke si krknat nesto. I volkot sit, i ovcite na broj...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |