Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.07.2012, 10:54

Прием на Македонија во НАТО како дел од поширок план за регионот

Грција треба да го дозволи приемот на Македонија во НАТО под времената референца

Грција треба да го дозволи приемот на Македонија во НАТО под времената референца, а сите земји од регионот на Балканот треба да се согласат дека ќе ги прифатат највисоките можни стандарди на малцински права, пишува американскиот аналитичар Даниел Сервер.

Сервер, поранешен специјален американски пратеник во Босна, објави низа предлози за обезбедување стабилност на Балканот, пред се наменети, како што вели, да се избегне опасноста од менувањето на балканските граници.

- Македонското прашање за „името“ е уникатно. Не можам да се сетам на ниту еден друг случај, актуелен или во минатото, една земја да бара од нејзиниот сосед да го смени своето име. Ова е спор во кој едниот мора да победи, а другиот да загуби, ако Атина добива, Скопје губи, и обратно, вели Сервер, кој како најдобро можно решение ја гледа одлуката на Грција да ја спроведе Времената спогодба од 1995 година и пресудата на Меѓународниот суд на правдата од 2011 годна, и да прифати прием на Македонија во НАТО под времената референца. Сервер додава дека во тој случај Грција би можела да се надева и на дополнителна финансиска помош. Како главна причина за загриженост во регионот, Сервер ги наведува повиците за менување на границите и смета дека решавањето на прашањето на името треба да биде дел од поголем регионален пакет кој ќе ја оневозможи оваа закана, која според Сервер е актуелна во сите земји во регионот и на Кипар.

- Некои од моите колеги во Вашингтон не се плашат од менувањето на границите, но јас се плашам. Етничките поделби се покажаа како сигурен рецепт за насилство, смрт и уништување во големи рамки. Тешко е да се одлучи каде да се повлечат новите територијални граници и тоа води до етничко чистење и војни. Прашањето е како тоа да се запре, бидејќи ако прекројувањето почне може да се прошири од Косово и Македонија барем до Босна, и дури и до Кипар. Тоа е нешто што треба да ги загрижи Грците, а не името на нивниот северен сосед, оценува Сервер.

Покрај приемот на Македонија во НАТО, како главни други решенија за спречување на прекројување на балканските граници, Сервер го наведува спроведувањето на планот на Марти Ахтисари за северниот дел на Косово, европските преговори за членство да се водат само во рамки определени од централните власти на Босна и Косово, утврдување на временски рок за крај на поделбата на Кипар и регионален договор меѓу сите земји од Балканот за почитување на малцинските права. Како меѓународни сили кои би требало да стојат зад оваа иницијатива, Сервер ги наведува Германија, Британија и Соединетите Американски Држави.


Статијата е прочитана 1592 пати.

Испрати коментарНАТО останува во Авганистан и по 2014 година
Конгресмен од Њу Џерси се приклучи на македонската група во Конгресот
Активни пожари на Кожуф и во Конче
Намале�� бројот на работниците во индустријата
Кичевчанка си ја убила двомесечната ќерка
ВМРО-ДПМНЕ со повисок рејтинг од СДСМ
Грција банкротира уште во март годинава
Грција останува на ставот за сложено име со географска одредница
Половина Индија остана без струја
Грчките коалициски партнери никако да се договорат за мерките за штедење
Помошта на Франција за домашната автоиндустрија е легална
Ограничено движење низ Националниот парк „Маврово“
Во Македонија, генерално, се почитуваат верските слободи
Пожарите во Македонија ставени под контрола
Сончево со слаб до умерен ветер
Нема опасност пожарот да ги зафати куќите во село Долно Дупени
Жежок септември за името
Од идната година помала основицата за пензија
Обид за убиство во Сенокос
Зајакната безбедноста во бугарската нуклеарка „Козлодуј“
„Галуп интернешенел“ - Македонците најрелигиозни во Европа
За мнозинството македонски граѓани интеграцијата во ЕУ и НАТО нема алтернатива
Бензините поскапуваат за два, а дизелот за три денари по литар
Кривична пријава против едно лице за предизвикување шумски пожар во Струмичко
Едно лице загина во сообраќајна несреќа во Тетовско
Тројца загинати во две сообраќајни несреќи
Двајца турски војници загинаа во судир со курдските бунтовници
Брејвик порано или подоцна ќе биде ослободен
Басеску останува претседател
ОН бараат безбеден пристап до Алепо
(ОБНОВЕНО) Активни пожарите во Струмичко и во Василево, локализиран во Ресенско
Сончево и многу топло
Железничкиот сообраќај со Грција прекинат поради превртени вагони
На 1 август почнува полнењето на ХЕЦ „Св. Петка“
Сирија нема да употреби хемиско оружје против бунтовниците
Комплетна климатизација на Детската клиника во Скопје
Повторно активен пожарот кај Струмица, гори и во Василево
Почина уште едно лице повредено во пожарот кај Струмица
Две лица тешко повредени во сообраќајна несреќа кај Охрид
Прва Црвена листа на габите во Македонија
Над два тони марихуана пронајдени на гробишта во Мексико
Митинг на СДСМ во Охрид
Србија во ЕУ само ако го признае Косово
Велосипедист загина во Тетово
Сервер го поздрави македонскиот предлог за соработка со Грција
ММФ и предвидува на Шпанија уште подлабока рецесија
Меркел и Оланд „ќе направат се за да ја заштитат еврозоната“
СДСМ на средби со граѓаните на Охрид и Дебрца
Седум нови индустриски зони во следните месеци
Полицијата откри 46 илегални танчерки
Обезбедени 144 милиони денари за учениците од ранливи семејства
Tоплотен бран од жолта фаза
Локализиран пожарот на патот Струмица-Валандово
Реактивиран пожарот кај Струмица
Сончево со умерен ветер
Црвенковски - Што разговараше државниот врв со Бан Ки-мун?
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон
(OБНОВЕНО) Убиен 53-годишен маж во охридското село Орман
Аврамопулос „разочаран од провокативните изјави на Груевски“
Он-лајн нарачки на услугите на „Македонски телеком“
Вашингтон повика на директни разговори меѓу Атина и Скопје
Исполнувањето на ветувањата останува приоритет на Владата
(ФОТО) Свечен пречек за контингентот на АРМ од мисијата ИСАФ од Авганистан
СМК со резерви дека Грција ќе ги штити човековите права во ЕУ
Вељаноски задоволен од работењето на Парламентот
Активен, но под контрола пожарот кај Два Пата, Струмица
Јанкулоска - Многукратно расте ефикасноста на МВР
Еквадор бара гаранции од Британија за Џулијан Асанж
Избрана новата српска Влада
Арачиновец ветувал и наплатувал за лажни вработувања во МВР
Самарас се сретнa со претставниците на „тројката"
Пожарот кај Богданци активен, но под контрола
Пентагон ja минимизира улогата на Ал Каеда во Сирија
Груевски без коментари за името, го кани Самарас на средба
Пожарот кај Свети Николе ставен под контрола
Херитиџ предвидува македонско членство во НАТО на следниот самит
Cончево со умерена облачност
Македонец од Австралија е менаџер на фабриката Дрекслмаер
Иран го обвини Израел за атентатот во Бургас
(ФОТО) Бан Ки-мун во посета на Собранието
Убиецот од Колорадо „вложил“ илјадници долари за крвавиот напад
Брејвик праќа писма на екстремистиpile, 30.07.2012 11:49:06
Neposredno posle samitot na NATO Alijansata vo Bukurest 2008 godina, kade Vladata na G-din Karamanlis imase mozjnost za potvrda na obvrskite prevzemeni so VS od 1995 godina za podrska na Republika Makedonija vo evroatlanskite integracii pod groznata referenca,sto bi rekol G-din Petar Gosev vo intervjuto za Gragjanski, kako i pod prifatenoto ime za clenstvo vo NATO od dvaicata lideri na najgolemite makedonski politicki partii Republika Makedonija (Skopje),no sepak bese staveno neosnovano veto dokazjano so presudata na MSP vo Hag od 05.12.2011 godina, sto dovede do pad na Vladata na G-din Karamanlis, i vidlivo vlosen megjunaroden ugled na R.Grcija.Novata Vlada na R.Grcija nema pravo poveke da demonstrira diletantizam i treba da ponudi radikalno odobrovoluvanje vo pogled na resenieto za sporot so sklucuvanje na dogovor so R.Makedonija na konfederativen princip za odnosi na nivo na zemji clenki vo EU.Ako preckata e Gruevski toj treba veke da se pakuva.GRUEVSKI ODDI SI.
Љубчо и Бранко покриј те се, 30.07.2012 14:50:43
Едниот коалицира на власт да дојде иако јас народот не го сакам и Македонија си ја сакам а татарољубчето ако на исток оди немора и да се врати. Читаш ли бе недоветен ти територии ќе си почнел да трампаш свесен ли се бе .

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 27°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Пласман во третото коло на турнирот во Лондон обезбеди Французинот, откако го доби третиот и одлучувачки сет со невероја...
Преглед на освојувачи на медали - 3.ден
По третиот натпреварувачки ден 37 држави имаат освоени медали...
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Рута Меилутите стана олимписка шампионка, откако патеката на 100 метри градно ја исплива – 1:05.47...
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |