Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
26.03.2012, 17:34

Љупчо и Љубе се смирија

Од денеска официјално почнуваат работните средби на раководствата на ВМРО-Народна и на ОМ за коалицирање

Љубе Бошкоски и на Љупчо Георгиевски ги потиснаа несогласувањата што се појавија меѓу нив по претседателските и локалните избори во 2009 година. Во очекување на новите локални избори, привременото раководство на Обединети за Македонија донесе одлука за коалиција со ВМРО-Народна на Љупчо Георгиевски, а веќе денеска и официјално почнуваат работните средби на раководствата на двете партии, кои и официјално ја потврдуваат коалицијата.

Во ВМРО-Народна велат дека коалицијата за нив е прифатлива и дека е резултат на претходните средби со ОМ. Пред извесно време беше најавена соработка и меѓу ВМРО-Народна и ЛДП, а за вчера беше закажана и средба со раководството на Достоинство, кои сакале да соработуваат со партијата на Георгиевски.

„ОМ на седница на Централниот комитет ја донесоа одлуката за коалиција со нас, што ние го прифаќаме. Затоа за денеска закажавме средба, на која би ги дефинирале основните принципи на соработка“, ни изјави Љупчо Балковски, генерален секретар на ВМРО-Народна. Тој посочува дека одлуката за коалиција следи по соработката меѓу двете партии, но ја негира можноста за претопување на членството на ОМ во ВМРО-Народна.

„Во ова време мора да имаме соработка. Со ОМ и со ЛДП најдовме заеднички јазик околу прашањата за демократија, НАТО и ЕУ. Тие се доволни и многу важни точки за да почнеме соработка“, појаснува Балковски. Според него, барањата на партиите за соработка со ВМРО-Народна се резултат на доаѓањето на Георгиевски на чело на партијата, што предизвикало реакција кај десницата и кај партиите од центарот.

„Конечно, партиите почнуваат да соработуваат меѓу себе, а претходно не ни разговараа. Претходно договоривме соработка со ЛДП, а сега ќе се сретнеме и со Достоинство за да видиме како размислуваат“, коментира генералниот секретар на Народна. Тој вели дека е прерано да се зборува за формирање блок, бидејќи сега само се договара соработка, а евентуалната коалиција би се договарала подоцна. (Ж.Х.З.)


Статијата е прочитана 8187 пати.

Испрати коментарТетово ја прозива Приштина
САД ќе го спасуваат новинарството во Македонија
Паско, те чекам на мегдан
Лустрација со инспирација од Бугарија
ВМРО-ДПМНЕ и Уставен суд во лустрациска тркаВОЈВОДАТА ОД КИЧЕВО, 27.03.2012 00:07:24
АКО ТРЕБА И ЃАОЛОТ ПОКАНЕТЕГО САМО СИМНЕТАЈА ОВАА НАПАС ОД ГРУЈОСКИ
bez trag, 27.03.2012 01:40:06
Bravos od mene samo napred...Pa toa se znae deka vie go namestivte GUJO vie ke go smenite,zlatno pravilo vo zivotot...Toj vi kopase grob ama sam ke vleze...Koga stana DIKTATOR se zaboravi site blagodeti od vas,arno ama toj nauci se negativno nisto pozitivno i tuka e greskata kajnego...SAMO NAPRED pravite PATRIOTI se vrajkaat...
pan, 27.03.2012 08:05:51
Bravo!!! Vreme e da se vrati g-dinot Georgievski! Najgolemata greska na Ljubco mu bese sto si dade ostavka kako predsedatel na VMRO,i mu ja predade partijata na Grujo!!! A Grujo kako blagodarnost mu zabi noz vo grb,Ljube go pikna v zatvor,i taka si rascisti teren za da paravi sto saka!! Gospod ima, se se plaka i se se vraka!!!
Istocna Makedonija, 27.03.2012 10:07:11
Ovaa drzava ima sansi za opstanok(oti do tamu e dojdeno)ako sodrzajno funkcioniraat dve silni opciii,krajno desna i krajno leva.Koi,vo svojot fer-plej antogonizam ke vlecat korisni potezi,rea- liziraat agendi za prosperitet na drzavata i naro- dot.Znaci,so obedinuvanje,a ne razidinuvanje,ka ko sto mu se slucuva na VMRO.Demokrati-Repub likanci vo SAD,Laburisti-Konzervativci vo Anglija, zarem ne se dovolni primeri.Drugive se marginal- ciAma,nasiov mentalitet e kompleksen!Do pred nekoja godina,odev zad Ljubco,sega koj go...!
MIKI, 27.03.2012 10:44:03
SO KOALICIJATA NA PRAVOTO VMRO DPMNE, MAKEDONIJA STANUVA VISTINSKO PATRIOTSKA ZEMJA,LJUBE BOSKOVSKI I LJUPCO VOJVODA,SE NADEVAM DEKA KONECNO OVAA ISTORISKA ZEMJA PONOVO CE SE RASCUE NIZ CELIOT SVET,DOSTA BESE DIKTATORSTVO NA SAMO TROJCA LJUDJE VO MAKEDONIJA,NE SE SAMO TIE MAKEDONCI,GI IMA .....MNOGU GI IMA , NO VO VISTINSKATA MAKEKEDONIJA,I SO VISTINSKOTO VMRO.
blagoja, 27.03.2012 10:54:26
Lele mori majko! Dokolku ovie dojat po katastrofata Grujo, podobro da si izvrsime kolektivno samoubistvo
bb, 27.03.2012 11:21:17
zosto pa da ne se smirat ,ili moderno e vo drzavava se zivo da e zavadeno i vo sekogo da se gleda neprijatel ili vo ponovo vreme odvratniot zbor kodos
pdk, 27.03.2012 11:42:24
Навистина глупи коментари. Вие воопшто не сте македонци. Жалосно што врска немате со националните македонски интереси ако се сметате за македонци. Вие по се сте окорели бугарофили, гркомани, албанофили или пак ни самите не знаете што сте. Резил!!!
Миле, 27.03.2012 11:47:52
Bravos ! SAMO NAPRED !
Ana, 27.03.2012 11:52:47
Ljupco koj ja prodade Makedonija na Bugarija, Ljube neznaejki kako da se izvlece od kasa desetatri mu se izvini na Gruevski i sega sednale razgovarale i odlucile deka e najdobro povtorno da bidat zaedno toa Ljupco go stori i o Zernovski makata gi spoila hahaha zosto go pravat toa po sekoja cena da dojdat na vlast pa koj ke im go dozvoli toa pravo ovoj narod znae kakvi se toa politicari mislele na drzavata i svojot narod vidovme kolku mislea i sto storija dodeka vladeea.Gruevsi bil i ostana najdobar premier delata govorat se
Trene Koteski, 27.03.2012 12:48:20
Bravo za Vojvodata Ljupco i brat Ljube. Dosta mi je od Ali Baba (Grujo) i 40 razbojnici (partasi)....
Анасана, 27.03.2012 12:51:59
Партиите од опозицијата,на минатите избори,добија повеќе гласови од оние на позицијата. Среќа што за Грујо гласаа и мртвите и стодваесет годишните! Делата говорат се,Ана,како и цената на бензините!
Ристо, 27.03.2012 14:06:34
Онаа Ана најверојатно изгледа како да и е ispran мозокот и затоа не можам да и замерам. Оние во ДПМНЕ ќе можат можда да ја опраат, они си знаат како ја упропастиле и како ќе ја опраат-нивни проблем.Но едно е повеќе од јасно кој бил и останал во историјата на овој народ како најдобар премиер и лидер (ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ). Исто така ако треба и со ѓаволот би се здружиле само да се турне Груевски од власт.
vapski, 27.03.2012 14:34:46
lele, sho go chekat Koleta .... ke imat cirkus, Obache i Chovjek sa Balama u tandemu, ke leteet perdui.... ha..ha.. ha...
ivan, 27.03.2012 15:27:48
Videte nema nisto loso vo toa sto sednale zaedno neli sme demokratska zemja , tie uste kazuvat deka vo momentot imaat samo politicka sorabotka bez nikakov politicki blok, pa uste ne napravile nikakva koalicija a vlasta kreva prasina nebare ne znam sto se slucilo, nema mesto za strav neli Ljube vi e vo zatvor, policijata e vo vasite race, vie samo vrsete si gi drzavnite raboti i mislete sto ke pravite so onie sto pred nekolku den gi ispustivte od rabota gi ostavivte bez parce leb ........toa li e ona vlada koja za koalicionen partner go ima i Amdi Bajram -koka kola-, sobrala vlasta mnogu pecalbari i od niv ke si go zagubi lebceto, ovoj narod mnogu trgal, mnogu videl i ke go doceka svojot moment!
prist, 27.03.2012 16:11:29
uf uf uf straf i trepet... ljubcho imashe 28.000 glasa ljube nemashe ni tolku, strashna koalicija ushte dve tri partii plus ke imaat 60 tina iljadi glasa. crni grujo nema da zaspie. veke videna rabota... nego aj neka im ostaat partiite na mlad kadar belkim po ke glasaat za niv ehhhhhh ama zlatna foteljichka ne se dava. aj ke ve zeme B.C barem nadevajte se.
von kragh, 27.03.2012 16:34:02
Ovie ludje nikogas povece nema da bidat na vlast...
Обеднети за Македонија, 27.03.2012 17:36:28
Донесовме одлука за почеток на соработка,а НЕ ЗА КОЛАИЦИЈА!АЛО,НЕПИСМЕНИ ФАЛСИФИКАТОРИ!!!!
Batko Dimce, 27.03.2012 17:43:48
Barem nekakva konstruktvina okrupneta opozicija, pa covek da se nadeva na povtorni izbori. Desniot opoziciski blok LDP moze da zemat i preku 120 000 glasovi. SDSM moze da smeta na 430 000 i ete cista pobeda na opozicijata na narednite izbori. Pozdrav do Ljubco i Ljube makedonskite vistinski heroi.
pero negotino, 27.03.2012 17:47:36
Мапет шоу испукани фишеци и многу ситни риби.Народот повеќе не се лаже со празни ветувања.Тоа е сето.
prisuten, 27.03.2012 17:58:50
kakva odluka kakvi smeski nikoj ne donel odluka kako moze odluka da nosat 7 opstinski organizacii vo salata prisutni 30 luge od koi preku 25 bea gosti rodnini , zavrseno e so obedineti samo nekoi sakaat da iskoristat da profitiraaat
serava, 27.03.2012 21:40:52
Pa da bevte pametni ova ke go napravevte pred izborite,zaedno so Dostoinstvo i dr, .pa ke bea drugi i izbornite rezulati .Ke pobedese opozicijata i se ja simnese ovaa nenarodna vlasr, ovie skakulci od poemata Serdarot

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Делумно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 9°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |