Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.03.2012, 13:31

Уставниот суд укина 12 члена од Законот за лустрација

Лустрацијата се укинува за поранешни функционери, новинари, членови на организации, адвокати и медијатори

Уставниот суд на Република Македонија на денешната седница укина 12 члена од Законот за определување дополнителен услов за вршење јавна функција, односно за лустрацијата.

Лустрацијата се укинува за поранешни функционери, новинари, членови на организации, адвокати и медијатори.

Уставниот суд за оспорените одредби од Законот за лустрација поведе постапка во јануари, годинава.


Статијата е прочитана 744 пати.

Испрати коментарМВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
ОХИС повторно се продава
Пожар во фабриката за безалкални влакна
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклуч��кот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредени
Албанска партија промовира обединување на Албанија и Косово
Џорџ Буш постариот ќе го поддржи Мит Ромни
Борисов- Бугарија ќе стане гасоводен центар на Балканот
Грчката полиција пронајде статуа стара 2.500 години во близина на Атина
Европскиот парламент може да го отфрли договорот АКТА
Пад на индустриското производство за 8,8 проценти
Папата се сретна со кубанскиот претседател Раул Кастро
Иванов го разреши Боцинов од директор на Агенцијата за разузнавање
Работник загина при ископ во Лисиче
Бензините поскапуваат за 1,5, дизелот за половина денарДејан од Скопје, 28.03.2012 14:34:46
Како нема да ги укине, тоа судиите се луѓе - поранешни комунисти, доверители на БЦ и остала банда. И ја да сум на нивно место, и ја ќе укинам се`.
evropeec, 28.03.2012 16:55:26
Za kogo vazi noviot zakon za lustracija, ako ne za lopavite i izdajnicite? Ako ne bil na funkcija ne mozel ni da kodosi ni da krade.
CIRKUZ BEZ PARI !, 28.03.2012 17:09:49
Ete sto narod sme, dali sme navistina MAKEDONCI, dali se Makedoncite tolku glupavi kako sto javno se prezentira preku mediumite? Dali voopsto vladetelite se Makedonci i vladeat vo interes na Makedonija? Kakva bre lustracija kakvi jarinja? DO koga ke se laze ovoj narod kako lisicata po bravovi madinja? Taa vo prikaskata do Solun otisla, no madinjata sto se klatele kako da ke padnat sekoj mig mu ostanale na bravot.
vele, 28.03.2012 18:48:42
grujo ne fema ustaven, sinosi nov zakon ist takov tro .taka e koga nemame prezident

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 20°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 9°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |