Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
26.03.2012, 17:36

Мое ќоше

Паско, те чекам на мегдан

Ерол Ризаов

Страниците на „Утрински“ се отворени за добронамерна полемика и дебата

Паско Кузман, нашиот национален археолог, директор на Управата за културно наследство, позната јавна личност, на моја голема радост, ме удостои со кратко писмо, вчера објавено во „Утрински“. Предизвикан од текстот од четвртокот, Паско ме прашува дали посакувам јавно да почнеме да полемизираме. Стар пријателе, горам од желба да се видиме на мегдан. Избирај оружје. Сакаш викни ги и Венетите, кои гледам ти се посебен адут. Сакаш земи ги напомош и Хунзите, Калешите, Фригите, Пеоните, Илирите, можеш да ги пронајдеш и Азарите... и сите други исчезнати и постојни племиња. Ќе биде тоа добра прилика како чудесниот Деникен да поставиш некои прашања на кои науката и по долги векови мачење, се' уште нема одговор. А, може и ќе одговориш на нив на општо и големо задоволство во преродена Македонија.

Велиш дека имаш што да кажеш, стига јас само да сакам полемика, иако се јадосуваш дека ќе зажалиш како Пруст за „изгубеното време“. Паско, знам дека си скромен и дека не си умислуваш оти си како Пруст. Веројатно се работи за оној префинет хумор на сопствена сметка, кога човек сака да каже дека се двоуми за нешто да вложи голем труд, а тоа да биде само бадијала изгубено време. Па, така и ти, претпоставувам, стравуваш да не се арчи џабе за јалови полемики твоето скапоцено време што го трошиш несебично за Македонија во една возвишена мисија да ги откриеме своите вистински корени. Ете, така во еден миг си се почувствувал како Пруст, што е, секако, човечки. Но, кога си видел дека, сепак, малку си претерал, си се пошегувал со себеси, на своја сметка. Што е најефикасен лек кога страдаме од лажна големина.

За читателите кои не го проследиле непосредниот повод за овие реакции, професионална должност ми е да упат��м на интервјуто на Паско Кузман објавено во „Утрински весник“ на 21 март, кое лесно може да се пронајде во архивата преку интернет. На ова интервју реагирав во моето „ќоше“ на 22 март само за неколку констатации на Паско за нашата антиквизација. Иако нашите несогласувања со Паско околу политичката интервенција во науката траат подолго време и многу отпорано, кога во Охрид одобри уривање објекти под заштита на државата како културно наследство, деновиве ме изненади со неговата опсервација дека кај нас не постои процес на антиквизација и дека тоа е смешен термин. Паско Кузман вели во своето интервју во „Утрински“ ако сме Македонци, треба да се срамиме од еден таков збор. Му одговорив дека помина времето кога овие работи навистина беа смешни и срамни. Сега се веќе трагични. Но, да не должам, на читателите кои сакаат да ја проследат и да се вклучат во оваа полемика преку своите реакции топло им препорачувам да го прочитаат интервјуто на Паско Кузман од 21 март, мојот текст од 22 март и краткото писмо на Паско од вчера, 26 март, адресирано до мене во кое тој нуди полемика, се надевам добронамерна иако ме ��ачуди зошто во стартот уште непочнати има потреба да прозива и други „ех Ероле, Ероле, (Героле, Гелеле, Тричколе, Фрчколе, Олеле и другите). Во попристојна форма во своето интервју Паско ги спомнува проф. Наде Проева и поранешниот министер за култура, Благоја Стефановски.

„Утрински весник“ секогаш бил отворен за различни ставови и мислења, дебати и полемики. И овој пат весникот ги нуди своите страници со увереност дека на едно културно и цивилизациско ниво ќе проследиме повеќе размислувања и ставови не само мои и на Паско Кузман, туку и на компетентни личности и научници за ова што ни се случува во врска со процесите на антиквизација во Македонија, кои некои ја нарекуваат и антикоманија, а еве има размислувања дека воопшто и не постои, дека покрај тоа што е смешна, е и срамна, а за други веќе е и трагична. Ги отвораме страниците за цивилизациска дебата не само за потврдени и докажани историски вистини, туку и за злоупотребата на политиката и за последиците од политички интервенции во историјата, архитектурата, уметноста, воопшто, во науката.

Ајде, удри Паско.


Статијата е прочитана 14918 пати.

Испрати коментарТетово ја прозива Приштина
САД ќе го спасуваат новинарството во Македонија
Љупчо и Љубе се смирија
Лустрација со инспирација од Бугарија
ВМРО-ДПМНЕ и Уставен суд во лустрациска тркаkonechno, 27.03.2012 00:23:07
konechno polemika? vo makedonija? da vidam-da ne veruvam/i,toa ne pomegju citateli-jadni koi pisuvaat naprazno ovde, tuku pomegju relevantni avtoriteti?! ova e stvarno za golema poccit-ajde-neka sme barem vo Antickiot vo Ohrid, vo Stobi,vo Skupi-nek progledame pretstava na nivo.
Grcko-rimski ili naticko makedonski stil, 27.03.2012 00:27:55
Erole. ne znam zosto si go gubis svoeto vreme so edna licnost, koj od arheologijata napravi diletanstiuzam i sarlatanstvo i politickji ja instrumentalizira? Ako se sumiraat site negovi izjavai i tvrdenja samo vo poslednite 6 godini moze da se napravi vistinski antologija na nedovetni i nenaucni tvrdenja ,na koja celokupnata svestka istorija i svetskite arheoloski avtoriteti im se cudat i krstat, avo posledno vreme se majtapat. Zatoa mozebi e podobro e ona sto ikazuvaat Srbite: Ma pusti b....!A vece ako se resite za megdan mora da go odberete i stilot. Sloboden ili grcko -rimski stil ili pak po Paskota anticko- makedonski stil.
Itar Pejo, 27.03.2012 00:40:25
Raspali Pasko! Nie citatelite so netrpenie gi cekame tvoite polemiki i argumenti. Samo nemoj treta svetska vojna da predizvikas. Za grobot na Voinot na konj cuti. Psssst.
USA, 27.03.2012 02:10:58
E, pa ti prv go prozva. Pasko samo ti se obrati so ironija. Za toa li se zasukuvaat rakavi (taka mene mi izgleda). Dali vi e jasno deka MNOZINSTVOTO se za toa sto i Pasko i ovaa Vlada go pravat? Ne samo vreskanje protiv. Argumenti,.......argumenti. Nudite idnina a ne go priznavate minatoto. Daj da ja lustrirame istorijata. Samo ako projde, ke veruvate li togas?????
pameten, 27.03.2012 06:02:10
Ima potreba od otvorena diskusija. I mora da bide ne megju dve, toku megju tri strani: Antikvizatorite - Pasko, Aleksandar Donski i t.n., istoricharite od period na SFRJ - Blazhe ristivski, Katardzhiev, Rizaov i t.n. i pripadnicite na trorijata za Bugarskite koreni - Dimitar Dimitrov, Mladen Srbinovski, Mile Nedelkovski, shefot na Arhivata Zoran Todorovski i t.n. Bez navredi, bez oceni. Pasko kazhuva deka ako ja izgubime bozhemnata vrska so antichkite Makedonci kje go izgubime imeto. Jas mislev deka ako ne se soochime so vistinskata istorija Makedonskiot narod kje se podeli na cvrsti Makedonci i na novoosoznaeni Bugari. Kje bide beter i cvrstite Makedonci kje se podelat na Slovenski i Antichki. Ajde site na megdan!
ljubotan Trade Name, 27.03.2012 07:11:17
Vo celava poilemika moze li,i Jas Negramaticar na Interpukcija za tocka i zapirka ,da go prasam Pasko,za Istoriskite zadubini vo Skopje od Istanbul=Vo Grad-staro Grcki,od Turskata Porta i na Srpskata Dinastija na Nemanici? Pasko,dodeka ova ne go rascistime,sto ima drugo Skopje,na sto mirisa??Skopje bez ovie dve;Srpsko -Turski Zaduzbini ce ostane kako Politicki Kic,sto eden den ce si leta po Vardar od drugata strana.Aaa Betonski Glavi i pobakareni suplivi Zverki i Pametnici na Konj ?
nato-jato, 27.03.2012 07:24:30
Prasaj go kolku e saat? :)))
cobe, 27.03.2012 07:42:20
Битно е едно нешто, дефинитивно се разбра кој е авторот на НОВАТА Преродбеничка историја на која ни се смее целиот свет...........Фрустрациите на Паско и тајфата премногу ќе ја чинат оваа напатена земја............Наздравје Македонијо !!?
od ostrijot, 27.03.2012 08:47:02
kakof megdan erole nema nisto od toa pasko i slicni nemu samo se silni koga b e g a t.
Makedonec, 27.03.2012 08:52:03
Paskovci li ni ja pisuvaat istorijata? Mizerija. Moze li da se izbega od ova vreme, od ovoj mrak?!
Oskar, 27.03.2012 09:01:54
Erole, ne se nadevajte naprazno, vo DPMNE nema junaci za megdan.
Jordan, 27.03.2012 09:07:48
Ne si dostoen da polemiziras so Pasko!Pa ti plukas se sto e Makedonsko!Taka ti naredija od Sdsm!Ti ne razmisluvas ti rabotis po direktiva!
умен, 27.03.2012 09:48:37
Каков карактер, новинарот, мошне смело го повикува на полемика археологот и тоа не на полето на новинарството, туку на полето на археологијата, е... богами тоа да го слушниш, да го видиш со очите и да го прочиташ!
Istocna Makedonija, 27.03.2012 09:59:09
S kromen predlog,bez nikakva pretencioznost od skromna,obicna individua i lojalen podanik na ovaa mala i napatena zemja.Interesen du el e , za sairdjiskioti, voajerskiot konsument i audotorium:Erol Rizaov-Pasko Kuzman.Pak, skromna ocenka:I dvajcata afirmirani,renomi rani vo svoite vokacii,vrven novinar,vrven arheolog!Sigurno,imaat i univerzalni,bazicni poznavanja od mnogu oblasti,pa i od onaa na potencijalniot oponent vo latentniot ,,duel. Ajde,gospoda Pasko i Erol,gledajte si ja profesijata,zanaetot!Tamu ste se najsilni! Tamu e Vasava lokacija,poriv,zivotno moto geslo,povetenost.So dueli i pokraj ogromno akumulirano eskustvo,empirija,elokventnost moze da se penetrira i vo licen konflikt,animo- zitet!Vprocem,aluzija na narodnata:,,Se ska- ral so Nikola(edi si koj),go omrznal i Sveti Nikola.Pozdrav do bardovite na makedonska ta arheologija i novinarstvo Pasko Kuzman i Erol Rizaov!
Mitko, 27.03.2012 10:01:33
Pasko, abe Enetite se spomnati na 2-3 mesta vo istoriskite izvori; Na SITE mesta na koi se spomnati se opisani kako pleme koe odamnabilo progoneto od Mala Azija i se doslo nekade na Balkanot (ne e precizirano). Nekoi istoricari od 19 vek smetale deka tie se pretci na Venetite (po koi e narecena denesna Venecija); Ova odamna e zastarena teorija za koja nema recisi nikakvi dokazi bvidejci i tie 2-3 mesta vo izvorite se sturi i mnogu mitski, a ne cisti istoriski fakti. E sega nekolku nasi jaki naucnici gi lociraa vo Ohridsko! Abe Makedonijo, 200 godini si nazad! Ne, be, uste si vo turskoto!
Климент, 27.03.2012 10:59:37
Паско може да биде преборен от секоj студент по историja во ЕУ.
Mite, 27.03.2012 11:17:14
Pa sto ako, i da ima dvoboj. Se sekjavate li na TV duelot megju Frckovski i Ivanov pred pretsedatelskite izbori. Sekoj ke si go kaze svoeto i nikomu nisto. Na edniot i ponatamu ke mu veruvaat ednite a na drugiot drugite. Vo MKD nikoj poveke ne go gradi svoeto mislenje na osnova na argumenti tuku samo na osnova na politicka opredelba. Ti mu vikas deka laze, a toj te gleda vo oci i prodolzuva da laze. Ti mu vikas beloto e belo, a toj mora da replicira zatoa sto ke mu ja realiziraat menicata, ke mu ja zemat hipotekata. Ti mu vikas ova ne cini, a toj mora da prodolzi taka zatoa sto taka mu e naredeno inaku ke go unistat naci(onal) patriotite. Iljadnici iljadnici Makedonci premnogu lesno si go menuvaat svojot licen identitet za licen interes. Univerzitetski profesori, Doktori, Rektori, Profesori po ustavno pravo, arhitekti, novinari i t.n. Istite tie energicno se borat za identitetot na makedonskiot narod.
Сарма, 27.03.2012 11:38:54
Нека Ерол го праша Паско за кого навивал во битката на Беласица: за словенскиот Македонец Самоил или за античкиот Македонец Василиј II Бугаројадач ? Тоа прашање му го постави Љупчо Георгиевски, а антикот Паско изгледаше како смотана сарма во ТВ-дуелот!
taka e, 27.03.2012 11:39:20
I Galileo Galilej i Djordano Bruno i niza drugi, togasnite sopstvenici na apsolutnata vistina gi otepaa. I Hatidje Sultan gi iskrsi skulpturite vo dvorot na Ibrahim. Kako toa, nie vo Makedonija da postavuvame askulpturi od antikata, koi zamislete bile otkopani na ovde. Sramota vi se molam. Makedonija postoi samo od 1945 godina i toa e apsolutnata vistina i nema pravo na nisto drugo. Erol e poiritiran duri i od Grcite, a Haskiot sud koj ja otfrli antikvizacijata, neli koj go sisa.
sime, 27.03.2012 11:59:17
Erole Pasko go otkri neandertalskoto nakolno zivealiste vo Ohridsko ezero.Ajde ti se molam.
preporaka, 27.03.2012 12:03:03
Побарајте мислење, интервју од доцентот Војислав Саракински, од одделот за историја при Филозофскиот факултет. не знам зошто до сега не сте го користеле како релевантен стручњак за времето на Александар, за каменот од Розета и сл. Еве линк за негово интервју за Глобус http://www.globusmagazin.com.mk/default.asp?ItemID=8002196E34A01D43886EE48B8A0CB334
seirdzija, 27.03.2012 12:11:11
Osmisleni periferni temi po odnos na realnata mizerija e proizvod na ovaa vlast so cel da se defokusira ekonomskata tragedija na opstestvoto.Patuvacki cirkusi i raznorazni kampanji se del od strategijata ne za unapreduvanje na opstestvoto tuku za opstojuvanje na vlast.Otuka eden iskusen novinar i ne treba da se vpusta vo duel so eden totalno zabegan covek koj ni svojata familijarna istorija ne ja znae,a ne pa da polemizira za istorija na eden narod.
Perica, 27.03.2012 12:49:54
Aman Erol najdi si nekoj mera sproti mera za intelektualen megdan, ne ovoj nepismeniov. Deckoto e odlicen kopac i vreden rabotnik ali mu falat daski u glava.Popravo u funkcija na familijata ne mu e ni zadaca da misli nego samo da izvrsue.
Mapkoc, 27.03.2012 13:37:04
Во колумната „Паско, веќе не е смешно„, г. Ризаов вели дека никој не оспорува дека културното наследство од сите историски периоди откриено на македонска почва е македонско. Веднаш потоа брилијантно го истакнува КЛУЧНОТО: „Проблемот со антикоманијата е во политичката интервенција и стимулација дека ние сме единствени и директни наследници на античка Македонија и дека наши предци се Александар Македонски и Филип Втори.„ Обидот на г. Кузман виа „замена тезе„ да - за него непријатната тема - ја префрли на стручен план, мораше да биде игнорирана, не само од г. Ризаов туку и од „Утрински„. По мое, фокусот на колумнистот мора да биде општествено-полиичката димензија. За стручната се списанија, симпозиуми, итн.
На Паско можеш вода да му носиш, 27.03.2012 14:01:51
Во Грција не постои живо суштество антички Македонец ама Грк. Затоа Риза треба да кажеш кои луге во Грција се александрови наследници, каде тие живеат , како се викаат итн. Зошто си се фатил да се караш со нас Македонците. Еве кажи кои Грци се александрови наследници. Инаку знаеме од кои народи е составена денес грчката нација.
славомакедонец, 27.03.2012 14:43:17
Пред да почне со полемиката, Паско треба да ја расчисти дилемата, што своевремено ја наметна ДУИ, дека тој имал албански корени. Таква изјава беше дадена кога се отвораше Музејот на албанската борба во Скопје. Зашто, ако е тоа вистина, тогаш неговото тврдење за постоење на античките македонци има логика.
MAKEDON-ARMAN, 27.03.2012 15:09:25
Добро прашање, конечно полемика? За каква полемика може да се зборува, кога на вистината и виси мечот на цензурата. Дали г-дата се спремни да ја изнесат правата, аргументирана вистина, или ке продолжат да ни продаваат приказни, секој од својот агол на интереси. Вистината е тука до нас, но за жал потисната од голем товар.
bitolchanec za Makedonija, 27.03.2012 15:13:04
Sum za MK zatoa sho taa e mojata tatkovina, normalno ne. Istoriska vistina e deka na krajot od prvata svetska vojna, srpskite i grchkite sili na nekolkupati ja menuvaa granicata na potezot Bitola - Lerin. Na pati i Bitola i Lerin bea grchki, na pati i Bitola i Lerin bea srpski, za da konecho prestolonaslednikot A.K. od srpska strana potpishi dogovor za granicite so grcite, a so koj Bitola stana srpski grad a Lerin grchki. Takvi bea vreminjata i vo Bitola svi su postali srbi, a vo Lerin site stanaa grci. Sho podocna se znae, i jas denes smetam deka sum bitolchanec od i za MK. Moeto prashanje, Ako A.K. i grcite na vremeto se bea dogovorile Bitola da stane grchki grad, jas denes ke bev grk i makedonec, vaka kako se dogovoria jas denes sprema grcite ne sum ni grk, ni makedonec (srbin ili bugarin e isklucheno da sum), znachi neznam sho sum. Eden potpis od pred eden vek sho odredil ? Ima li maz vo Makedonija koj ke mi kazi sho sum ? Da pochnime od tuka, pa ke stignime do Filip II.
skopjanec, 27.03.2012 15:33:01
Da ne se zalazuvame. Covek koi nosi dva saata (na leva i na desna raka) e vo korak so vremeto. Edniot saat mu pokazuva anticko a drugiot slavjansko vreme.
до Ерол, 27.03.2012 15:43:24
Паско Кузман своите теории за потеклото на денешните Македонци и за античката историја треба да ги докажува во научни списанија и научни симпозиуми.Она што го тврди пред обичните луѓе во медиумите,треба да го потврди и кај светската научна јавност.Ако „доказите“на Паско ја издржат критиката на светските научници од областа на антиката,Паско ќе биде признаен од целата научна јавност,а не само од послушниците на ВМРО.Што мисли светската научна јавност најдобро покажува писмото до Обама потпишано од 372 универзитетски професори на најпознатите универзитети од целиот свет.Научници,професори од областа на антиката од Оксфорт,Кембриџ,Харвард,и не само од Англија и САД туку и од Франција,Русија,Холандија,Данска,Германија,Аустрија,Италија,Финска,Канада,Египет,Шведска,Швајцарија,Австралија,Унгарија и Полска сите тие потпишале дека денешните македонци немаат никаква врска со античките и што е најважно,НЕМА НИТУ ЕДЕН научник ВО СВЕТОТ кој ги поврзува денешните со ант.македонци.
Meglena, 27.03.2012 16:09:43
Golem del od komentatorite na ovoj sajt se Grci koi se obuceni da zboruvaat i pisuvaaat na Makedonski. Grcija vodi propagandna vojna na internet so nas Makedoncite veke podolgo vreme. Urednicite na Utrinski ke moraat malku poveke da obrnat vnimanie na propagandnata vojna i komentari koi se direktno nasoceni protiv Makedonija. So samoto objavuvanje vesnikot stanuva del od propagandnata masinerija na Grcija.
Ристо Андов, 27.03.2012 16:18:55
Веќе имам истакнато дека Паско со многу пари од државата(всушност со наши пари) вредно ги откопува старините и ги депонира во депониите на музеите. Тоа навидум не е лошо. Ама фактот што откопаното не е научно обарботено и како наученн труд објавено во меѓународните списанија со инпакт фактор не е добро. Имено, врз основа на пронадејните артефакти мора да се напишат и објават научни трудови за да бидат верифицирано од светската наука. Без тоа, сиот труд на Паско се сведува на локална приказна која никого во светот не тангира нити обвтзува а ние си остануваме ФИРОМ!
nacional-patriot, 27.03.2012 16:59:27
Ti bitolcanec ako ne znaes sto si nema nadez za tebe,duri i so inka da ti se stava pamet nema da dobies.Nemoj da glumis ludilo i kazi si sto si.Ne se negiraj samiot sebe.Ako tvojot jazik sto sekojdnevno go zboruvas e makedonskiot,ti si Makedonec.Od iljadnici profesori niz svetot za antikata,se potpisale vo korist na atinskata propaganda samo trista i nesto,toa dovolno kazuva deka atinskata laga ne dopira do pogolemiot del profesori vo svetot.Mnogu svetski istoricari ja zastapuvaat tezata deka Makedoncite se naslednici na antickite Makedonci.Nivnite preziminja gi napisav vo nekoi moi komentari.
Ајван Доктор®, 27.03.2012 17:21:30
Гледам,Паско те повикал на јавна дебата околу потеклото на Словените,или Венетите!Иако,самат теорија на почетокот започнува како неуспешен словенечки обид да се одвојат од останатите Словени,на истиот стил како што настапуваат Иљов и компанија: „Ма,е всушност погрешно изговорено Му,а и самиот збор „мајка“,потекнува од Македонскиот“,или „презимето Мак кај Шкотите е доказ за нивното македонско потекло,а гајдите ни ги украле и патентирале на наша штета (или вискито е наша жолта,заборавена во бурињата и изговорена од некој со говорна маана:)“!За жал светската наука сè уште не поаѓа од вакви банални претпоставки,па се засновува на одржливи докази,а не на небулози и желби!Ајде,едвај чекаме да видиме што ново изумил Паско во антиката!
Вода за Паско, 27.03.2012 17:59:17
Ерол , однеси му вода на Паско , за да се измие и освести , да се излечи од античката болест!
BitolaHamiltonCanada, 27.03.2012 18:27:25
Samo napred Erole !!!!!!!! Istoriskite fakti dokazani od site svetski naucnici-istoricari se na tvoja strana.
Маја, 27.03.2012 20:54:07
Го поби во два реда д-р Станковска-Ѕамали која има докторирано на Сорбона. Изгледа треба некој кој студирал од странство да ги објасни работите. некој кој видел малку подалеку од носот.
Od Basta, 27.03.2012 22:55:50
Mr- Riza dase site kako Pasko dobro ke bide a i ti tova go znaes................

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 18°C

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Останува уште 1 ден до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Свеченото отворање ќе ги засени големите пропусти!
Откако во воведни денови, домаќинот на Олимписките игри воопшто не покажа дека е подготвен за организација на најголемио...
Камерон: Олимпијадата е најголемата безбедносна операција во мирно време
Британскиот премиер рече дека низа безбедносни служби кои се вклучени во обезбедувањето на Олимпиjадата, се ангажирани 2...
Торп во Лондон како коментатор
Грчка олимпијка расно навредувала на „Твитер“
Со фудбалот почна натпреварувачкиот дел на Игрите
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |