Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.03.2012, 18:44

Европскиот парламент може да го отфрли договорот АКТА


(фото: http://owni.fr/)

Критичарите на договорот тврдат дека тој ќе го олесни затворањето и контролата на интернет страниците

Европратениците може да го „закопаат“ спорниот договор за борба против пиратеријата АКТА, доколку го отфрлат уште пред да биде извршена правна оценка на документот, соопшти Европската комисија.

Портпаролот на Комисијата Џон Кланси изјави дека ако во Европскиот парламент има согласност да се гласа негативно, тоа ќе значи дека прашањето е затворено и дека договорот АКТА нема да стапи во сила.

Во јануари 22 од 27-те земји членки на ЕУ, како и Европската комисија го потпишаа договорот, кој предизвика загриженост дека посегнува по слободата на интернет. Во голем број земји беа организирани протести против АКТА, што беше потпишан и од САД, Јапонија, Австралија, Канада, Јужна Кореја и Сингапур.

Критичарите на договорот, кој утврдува светски стандарди против фалсификуваните стоки, лекови и интернет пиратеријата, тврдат дека тој ќе го олесни затворањето и контролата на интернет страниците.

Со цел да ги намали тензиите, минатиот месец комесарот на ЕУ за трговија Карл де Гухт изјави дека ќе побара Европскиот суд да се произнесе дали АКТА крши некои од основните човекови права и слободи или некои од законите на ЕУ. Сепак, вчера Комисија на ЕП за трговија гласаше против тоа да се приклучи кон слично барање од страна на ЕК и со тоа го расчисти патот за општо гласање за АКТА во Европскиот Парламент во јуни.

Доколку беше одлучено Европскиот суд да се произнесе по законитоста на АКТА, процедурата ќе траеше до 20 месеци.

Се` уште не е јасно дали европратениците ќе ја исполнат заканата да го отфрлат договорот АКТА пред Судот да се произнесе по него. Даниел Каспар, портпарол на Комисијата на ЕП за трговија од конзервативната Европска народна партија, изјави дека во следните неколку месеци Парламентот треба да покаже поголема флексибилност во однос на прашањето како да постапи понатаму.

Според неговиот колега од групата на социјалистите и демократите Бернд Ланге, групата цврсто решила да го отфрли договорот. - Од самиот почеток тоа беше грешка. Фалсификувањето на стоки и интернет содржини не се врзуваат во еден и ист договор. Не можеме да го подржиме текстот во таков облик. АКТА ќе биде отфрлен уште пред летото, истакна тој.


Статијата е прочитана 503 пати.

Испрати коментарМВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
ОХИС повторно се продава
Пожар во фабриката за безалкални влакна
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредени
Албанска партија промовира обединување на Албанија и Косово
Џорџ Буш постариот ќе го поддржи Мит Ромни
Борисов- Бугарија ќе стане гасоводен центар на Балканот
Грчката полиција пронајде статуа стара 2.500 години во близина на Атина
Пад на индустриското производство за 8,8 проценти
Уставниот суд укина 12 члена од Законот за лустрација
Папата се сретна со кубанскиот претседател Раул Кастро
Иванов го разреши Боцинов од директор на Агенцијата за разузнавање
Работник загина при ископ во Лисиче
Бензините поскапуваат за 1,5, дизелот за половина денар

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 20°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 9°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |