Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.03.2012, 15:47

Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?

Амортизацијата донесе нови возила за полицијата

Горан АдамовскиГодишните трошоци за амортизација на старите „крајслери“ се околу 7.000 евра, па подобро да купиме нови возила е логиката на Министерството за внатрешни работи, кое распиша тендер за набавка на нови 150 полициски автомобили. Три илјади евра чини само замена на автоматскиот менувач на „крајслерите“, тврдат од МВР.

Во автосалоните, пак, велат дека според нивните искуства, граѓаните во просек годишно плаќаат до 500 евра за амортизација на своето возило, што подразбира трошоци за менување гуми, масло, каросерија или поправка на мотор. Сепак, треба да се знае дека возилата на полицијата годишно минуваат и до 50.000 километри, се возат на секакви патишта и во секакви пригоди, поради што почесто се оштетуваат.

Вкупно 210 „крајслери“ и 30 теренски џипови со бензински мотор беа набавени во 2000 година. Автомобилите досега минале над 500.000 километри. Околу 40 од нив, денеска се неупотребливи. Тие што се во возна состојба, пак, бараат многу пари за оддржување.

„Многу често се расипуваат дури и менувачите, кои чинат 3.000 евра. Кај некои возила, двапати годишно мораме да им го смениме. Трошоците се големи, за нова каросерија, центрирање на предница и слично, плаќаме по 2.000 евра. Плус, за ‘крајслерите‘ тешко е и да се набават делови, треба да се нарачаат, а сето тоа чини“, вели Иво Котевски, помошник министер за односи со јавност во МВР. Кога постои можност, возилата се поправаат во сервисот на МВР за да се заштеди.

Во автосалоните низ Скопје објаснуваат дека најчестите оштетувања на возилата се случуваат поради лошите патишта. „Маслото се менува на секои 60.000 километри, на кочниците и побргу. На секои 60.000 изминати километри, се препорачува и замена на филтерот за масло во менувачот, што чини околу 250 евра. Замена на целиот менувач чини многу пари, околу 3.000 евра, но тоа многу ретко се случува. Обично тоа се бара кога возилото е искршено по сообраќајка“, тврдат во скопските автосалони. Според нивните искуства, еден граѓанин во просек секоја година плаќа околу 400-500 евра за амортизација на своето возило.

Сметките за бензин се дополнителни и не влегуваат во трошоците за амортизација. Ако се има предвид дека „крајслерите“ во рок од 12 месеци минуваат околу 50.000 километри, а трошат 14 литри на 100 км, тогаш може да се пресмета дека само за бензин (еден литар - 89 денари), МВР годишно плаќа околу 10.000 евра по возило.

МВР распиша тендер за набавка на нови 150 возила, кои ќе ги отплаќа на 36 рати. Станува збор за купување возила, а не лизинг, така што со потпишување на договорот и испораката на возилата, сопственик на возилата ќе биде МВР. Повикот за прибирање на најповолни понуди е распишан на интернет страницата на Бирото за јавни набавки. Јавниот повик за прибирање на понуди ќе биде отворен 42 дена. Единствен услов за склучување на договорот е висината на цената.


Статијата е прочитана 5643 пати.

Испрати коментарРазрешени 13 полициски командири во источна Македонија
Бериша се надева на решение за Македонија во Чикаго
Американски борбен авион падна врз станбен комплекс
Русија разместува ракети кај Калининград
За лозарите и овоштарите над 4,1 милиони евра субвенции
Коњановски - Винариите да ги исплатат лозарите
Папандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 50 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Во Итал��ја уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениMile, 30.03.2012 20:54:14
tie bea promasena rabota uste koga se kupija, samo nekoj dobro se ofajdi od taa zdelka na steta na (drzavata) narodot.
koj raboti i ima, 30.03.2012 21:14:25
Koga se raboti za 150 vozila sigurno mozat da dobijat 40-50 za novi i popust i za delovi isto tolku fabrikite se presrejkni. ali se raboti za perenje pari zatova kosta 40%poveke, jas rabotam 40god so koli eden filter za mercedes kosta od 7-15evra a za ovie krajsleri sto se na zadno mesto nebi trebalo da kosta ni 3evra tie koli mugi nametna usa a ne MVR za takov sobrajkaj se kupva kvalitet lesni za oprafka i eftina potrosnja kako Passat Volvo Toyota Saab Audi i tova dizel jas nikogas nesum popraval Tojota Audi od 2006 navamu malce Volvo i passat i Saab ali treba dase odrzuva i dase razbiras a nedate lazat hostaplerite, nazdravje bricenjeto koj se razbira znae koj kradi ima...........
Steve, 31.03.2012 01:14:59
G-dine Kotevski; Ista sme krvna grupa-VMRO- DPMNE. Troskovite prikazani na vozilata se 8 pati naduvani. Zivema vo USA. Poseduvav isto vozilo-2001god. model. Pominav 217000 mile. Ednas ja promeniv automatskata transmisija, koja me kostase nova 2100 americki dolari vo koi pari bese vklucena garancija od 70000mili. Promena na uljeto-sinteticko zaedno so filterot me kostse 72.00 dolari. Taa kol[posto ja prodadov za 550.00 dol.]me kostala vkupno nekade okolu 9500.00dol a pominav 217000 mili. Moorav da ja cuvam posto finansiski bev slab. Sega poseduvavam vw jeta. Jas ne znam do koga ke go srizete toj narod i aki se site kelavi, nemaat vlakno na glva. Veruvajte nekoj nekade ??????????????????. Pozdrav
koki, 31.03.2012 01:53:34
Avtomatski menuvac za krajslerite cini $1600 ili okolu 1200 evra so rabotna raka. Alal im vera na nasite kako gi procenuvaat trosocite. Na nekoi vozila treba da im se smenat menuvacite duri dvapati. LOPOVIIII
jimmy1, 31.03.2012 06:49:17
Nasle pa zasle. Ivo e ista krvna grupa kako Grujo, samo stom usta ke otvori ke ne izlaze. So krajslerite se znae koj se zbogati, familijata Trajkovski.
jas, 31.03.2012 07:34:12
Koga se kupuvaa ovie vozila ne ubeduvaa deka e toa odlicna zdelka a site znaevme da ne e taka. E sega istite luge se pametni i ni kazuvaat deka e mnogu pametno da se smenat ovie vozila. Zarem mislat deka sve sme zaboravile
Арбен, 31.03.2012 09:54:17
Пратениците само за патни трошкови земаат 30 илјади евра во година. Прашањето е што имаме повеќе пратеници или крајслери и што е подобро да промениме? Јас гласам да се променат пратеници
evropeec, 31.03.2012 11:14:08
Ako e taka matematikata, zosto gi cuvale krajslerite? Velat amortizacija 7000 E. Ako bile vozilata disel ke trosat 8 L.,razlikata e 6L. Na 50000 Km, znaci 300000 L. gorivo, ednakvo 6000 E. Za 3 godini se kupuva novo solidno vozilo od 39000 E. Znaci mafijata na Jankulovska nema oima od matematika, ili mnogu ukrale, treto nema. Avtomatski menuvac ne se rasipua ako se kontrolira redovno uljezo. Imav Audi A4 D avtomatik so 320000 Km, sega imam Mercedes 250 td avtomatik so 280000 Km. Nikakov problem so menuvacot.. Tie mislat deka narodot pase treva.
robert, 31.03.2012 12:50:09
stramota, nisto novo perenje na pari i neviden LOPOVLUK
ovca, 31.03.2012 13:54:24
Zaso voopsto ni objasnuvate,zarem vo nesto sme ve sprecile,terajte si rabota vie ste za sve strucnjaci a nie ne ni sumjame vo vas!
BOBBY MAKEDPNSKI, 31.03.2012 17:32:04
Pozdrav.Luge moi..tie vozila samo po 3 godini ovde se prekinaa so proizvodstvo.Odshto beja bas koli.Necineja za nisto.Pa pisuvaat od MVR..deka pomuvale i 500 iljadi km..hhehe!Na 120 iljadi km totalno crknuvaa.Pa nese velese t ogas deka Crysler im gi podari???!Abe mizi da te lazam,Drugo nesto...za zamena na transmisija..kosta hhh $800 a ne 3 iljadi eura!Nekoj gi krade parite kako i obicno....Ovaa nasa Makedonija e ,,Blosovena od Bog...inaku nikoja crna reka ne ke sobirase!
amerikanski Makedonec, 01.04.2012 04:05:22
makedonska peralna za pari za zal se perat parite na makedonskot narod za da imaat tie vo vladata za nivni licni trosoci 7.000 evra za odrzuvanje na vozilo?!?!?! za polovina od taa suma moze da se kupi celo isto takvo vozilo
Mehanicar, 01.04.2012 12:35:06
Kaj Krajslerite nema potreba od menuvanje na celiot avtomatski menjac tuku samo odredeni delovi kako simerinzi i lameli koi se potrosen materjal. Vo Amerika za $850 se pravi kompleten remont na menjacot itoa za 3 saati, najgolem del od parite se za rabotna raka, delovite nisto ne kostaat. Posle ovoj remont menjacot moze bez problem da pomine 100000 milji (160000 km). Aj sega ke vidite kolku kosta da se odrzuvaat dizel vozila kade se e poskapo i pokomplicirano.
Goran, 01.04.2012 21:38:32
Perenje pari. Krazba. Neznam sto uste ne. Slicna li na onaa so Buckovski i Tenkovite??? Vo kolkava zabluda ste da ne mozite uste da vidite na koj pat e Makedonija? Gledajte malku belo dosta crno. Sramota. Kukavicki ne se stiga na Vlast.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Делумно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |