Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Политика
30.03.2012, 17:22

Дали ДОС ќе стане ДОМ

Бранко Црвенковски доби овластување од СДСМ да ги почне преговорите за проширување на опозицискиот фронт

Се официјализираат најавите на СДСМ за проширување на опозицискиот фронт, по примерот на Демократската опозиција на Србија (ДОС), која пред 12 години ги симна од власт социјалистите на Слободан Милошевиќ.

Централниот одбор на СДСМ денеска најверојатно ќе го овласти партискиот лидер Бранко Црвенковски да ги почне преговорите за соработка со опозициските партии што досега не беа дел од коалцијата со која социјалдемократите настапија на последните парламентарни избори.

Извршниот одбор на СДСМ, прексиноќа, донел одлука Црвенковски лично да ги покани на соработка лидерите на опозициските партии од албанскиот блок, како и партиите кои по изборите останаа надвор од парламентот. Се очекува покани да добијат лидерите на ВМРО-Народна партија, Љупчо Георгиевски, на Либерално-демократска партија, Андреј Жерновски и на ДПА и на НДП, Мендух Тачи и Руфи Османи. Сите овие партии, како и нивните лидери, во минатото имале несогласувања со СДСМ и Црвенковски, но сега нивен заеднички противник е коалицијата ВМРО-ДПМНЕ - ДУИ, односно двоецот Никола Груевски - Али Ахмети, кои ја трошат четвртата година од нивното заедничко коалицирање. Потенцијалните нови политички партнери на СДСМ во изминатите месеци испраќаа повеќе директни или индиректни сигнали дека, и покрај идеолошките разлики, се расположени за соработка со левичарската опозициска коалиција.

Во опозицискиот фронт на СДСМ сега учествуваат петнаесетина партии од македонскиот блок и на помалите етнички заедници. Од преговорите што ќе се водат во наредниот период зависи дали поранешните премиери Црвенковски и Георгиевски, кои некогаш беа лути политички противници, сега ќе се најдат во ист табор против Груевски, дали ЛДП на Жерновски ќе се врати во старото друштво, дали (по 20 години соперништво) ќе се случи помирување меѓу СДСМ и ДПА, дали Црвенковски и Османи ќе седнат на иста маса...

Од модалитетите на соработка што ќе се договорат, пак, зависи д��ли идните партнери ќе настапат во коалиција на претстојните локални избори или соработката ќе ја остават за вториот круг, како и дали премиерно во историјата на независноста ќе имаме мешана коалиција меѓу партии од македонскиот и албанскиот блок.

Црвенковски уште летоска, веднаш по изборите, најави ширење на опозицискиот фронт, не само со други политички субјекти, туку и со невладини организации, здруженија на граѓани и поединци кои сакаат да се придружат во битката против ВМРО-ДПМНЕ.

„Опозициското расположение во земјата е мнозинско, но се' уште е расцепкано и заради заканите и притисоците од власта во голем дел притаено, пригушено. Основна задача на опозицискиот фронт ќе биде тој општествен револт и желба за промени да ги обедини, да ги охрабри и артикулира во една единствана политичка сила доволно моќна да ги изведе промените“, изјавуваше тогаш Црвенковски. (А.М.М.)


Статијата е прочитана 4796 пати.

Испрати коментарМакедонија во дипломатски поход на Африка
Македонија чека разврска од српско-литванската кавга
„Епикера“
Молчаливите гласачи закана за ВМРО-ДПМНЕjovan, 31.03.2012 00:18:54
Interesno politicko razdvizuvanje, no da ne ostani samo na dogovaranje, kako da ne se dogovorat.Da ne prodolzat potoa i ona da prodavaat magla kako i ovie. Celokupnata Makedonska politika boleduva od nedostatok na vizija i sodrzina. Momentalnata vlast pocna veke po navika da gleda samo kako da opljacka nekogo.Go sogolija narodot do koska, pa sega pocnaa i po Svetot da baraat zrtvi, Katarci, Malezijci, Indijci... Ako opozicijata koja se sprema da ja prevzeme Vlasta samo se obiduva da sedne na nivnoto mesto i da prodolzi na ist nacin i so ISTITE luge koj 20 godini setaat levo-desno, gore-dole, ne nudejki nisto drugo, togas politickata situacija , a i sudbinata na ovaa drzava ke ostane i ponataka neizvesna so mozni katastrofalni ishodi. Koj i da dojde na vlast na mestoto na segasnive, treba da bide svesen deka ke zatekne katastrofalna situacija. Pokraj toa sto e opljackana drzavata, ke treba opljackanoto da go baraat i vratat nazad, a toa ne samo sto ke bide tesko, nego i opasno.
Jon, 31.03.2012 06:28:21
Minatite izbori za makedoncite beja dobra pouka.Sekoj daden glas za opozicijata na celo so SDSM , DUI obezbeduvase nov minister vo vladata na Gruevski. A za narednite cekam da vidam.
osvesten, 31.03.2012 07:48:16
1.ako ljubco odi so bane, uste tolku ke mu padne rejtingot (banko e zavrsena prikazna) 2. sto ako menduh taci i rufi koaliciraat so bane, pa eve i da go soborat grujo, - pak DUI ke pobedi kaj albancite, i posle ke mi kaze nekoj nema DUI da e vo vlasta? 3. treta opcija e najdobra za makeodnija, LDP, NArodna, , dostoinstvo, itn.,... BEZ BRANKO!!!!!
grant, 31.03.2012 08:03:06
Koj rabotal po primerot na Serbia,stignal do nikade
milan, 31.03.2012 08:44:57
Napred Brane, imas polna podrska. Krajno vreme e progresivnite sili (bez razlika dali se orentirani levo ili desno) da go smenat rezimot koj ja turka drzavata vo bezdna.
Rezzilov, 31.03.2012 09:46:59
Ако немаат кого да копираат/имитираат овие никогаш немаат свои идеи!
mene, 31.03.2012 10:03:38
Napred Brane, dodeka si lider na gluposta za Grujo nema zima
Gorgji, 31.03.2012 10:31:26
Ha,ha,ha,ha,ha,ha...
citatelka, 31.03.2012 10:41:34
Se dodeka Branko ne se povlece od liderska funkcija nema idnina za MK. DPMNE go napravija toa i - uspehot e zazal ocigleden. Branko e stara rgja so zaguben avtoritet (i onie koi go poddrzuvaat go pravat toa od nemajkade). Branko, ako ja sakas MK povleci se.
usa, 31.03.2012 11:03:17
krajno vreme bese opozicijata da pocne da se budi i da ja prekine ova mizerija ovaa beda ovoj aramiluk ovaa diktatura sto e denes vo makedonija,,celosna podrska do pobeda i kazna za site predavnici lopovi diktatori,,
Boro, 31.03.2012 11:06:11
I se gleda krajot na ovaa nenarodna vlast. Cenam deka dosta im bese za 6 godini da pokazat sto (ne)umeat i kakva im e matricata (kvazi stalinisticko - fasisticko - diktatorska). Na poteg se makedonskite gragjani od site opoziciski politicki opredelbi da im go pokaze patot kon portata, no taa kon zaboravot i sramot.
D.V., 31.03.2012 11:10:37
Kuraz Bane, soberi gi okulu tebe site cesni partii koi i mislat dobro na Makedonija. Ne gi zemaj na srce onie komentatori koi pisuvaat po poracka ili se zalutani ovci. Obedni gi kako sto ti znaes da soberes umni lugje okulu tebe i pomagajte mu na narodot, dajte mu kuraz, za da smee da prozbori bez strav i da dojde normalno, bez knshka,do svojot *leb nasushni*. Znaeme deka nema da vi bide lesno deka pakosta, ljubomorata i zelbata da ostanat na foteljite, ovie protiv koi ke se borite e teska rabota, no slozni brakja uspevaat vo sé, a narodot ke ve podrzi Se sekjavame koga na vremeto Branko go prasuvaa zosto ne patuva nadvor od zemjata( kako ovie sega), im odgovarashe imam mnogu rabota i doma! Vstina, Branko ne izgradi barok stil, no stvori DRZAVA VO MIR. Sigurno nema da bide lesno, no so pomok na narodot, ke uspejat!
xdcfghujiop, 31.03.2012 11:24:45
Vo uslovi na proporcionalen sistem edinstvena moznost za etabliranje i egzistiranje na novi partii koi podocna bi se etablirale i na drzavno nivo, se lokalnite izbori. Znaci ako tie se otkazat od taa moznost recisi da nema smisla i na nivnoto postoenje. Priklucuvanjeto pak kon BC e tragedija samo po sebe iako i DPMNE ne otstapuva od negoviot pat koj znaci:DUI kamen temelnik na makedonskata politika i albanizacijata vrven prioritet i kauza. So toa Makedonija nema nadez i idnina so tie dve otrcani partii. A dokolku nekoj navistina ima namera da napravi razlika i promena vo korist na Makedonija togas treba da pokaze dostoinstvo i da odi dosledno i samostojno po toj tret pat koj e edinstven izlez od ovoj korsokak vo koj sdsm i DPMNE ja drzat Makedonija.Ogromna pomos i odlucuvacka prednost koja ke gi nadmine i dvete istroseni opcii,ke bide graganskata inicijativa so sobiranje na 150 000 potpisi za referendum za imeto.
TRPE, 31.03.2012 11:54:16
OVIE KE SI ZAMINAT OD VLAST KOGA VMROVSKITE GLASACI KE RECAT DOSTA E???
apostol, 31.03.2012 12:09:42
so branko i sdsm na celo opozicijata vo makedonija samo moze uste poveke da ja zacvrsti vlasta na dpmne i gruevski a ovoj nas napaten narod nikako da svati deka od osamostojuvaneto se do denes na vlast samo sis se menuva koalicijata sdsm-dpmne a i ponatamu taka ke bide
Od Velimir S. Toronto, 31.03.2012 12:46:04
Dlaboko sum ubeden deka i ovaa eventualna promena na vlasta nema nisto dobro da mu donese na narodot. Drzavata lezi na tektonska pocva. Problemite se natalozeni mnogu poodamna. Veke nekolku pati videnite lideri kako Branko, i okolu nego ( ne vredat ni da se spomnuvaat) ne donesoa apsolutno nikakva blagosostojba za vreme na nivnite godini na vladeenje. Naprotiv togas i se sozdadoa problemite. Mozebi pocinatiot poranesen pretsedatel Kiro Gligorov bese vo pravo koga vo edna prilika rece...-Drvoto go zasadivme nakrivo.
Mitre od Rotino, 31.03.2012 13:48:56
Време е да ја испратите пораката до сите патриоти дека е дојдено време на отрезнување и освестување,само напред.
tozo, 31.03.2012 15:12:15
Na vlast se doaga preku demokratski izbori, opozicijata go imase toa pravo pred edna nepolna godina izgubija zatoa sto nemaa sprograma , zalno e za makedonija preku ulicna demokratija da se doaga na vlast i da se sporeduvaat so srbija. Tolku moze ovaa opzicija na celo so brane i kompanija sema i ostali . Narodot saka progres a preku ovaa vlast go oseka toa neka ismisli po ubedliva prikazna za narodot pa ke dojde na vlast, a vaka ke si ostane so drzavna penzija na mladi godini i ke urla po ulicite zalno, za Makedonija. pozdrav od New Jersey USA.
Centar zupa, 31.03.2012 15:53:17
Sigurno Branko e za dobroto na makedonija ne za spomenici i mrtvi kapitali samo napred ja imas nasata podrska.Dosta ni da ziveeme vo starav i ne demokratija
aleks, 31.03.2012 18:11:02
so kogo ke pravi ovoj koalicija se bivsi dokazani tranziciski apasi i bitangi so pasosi na tugi drzavi pak nisto nema da napravi duri beter ke bidi neka se trgni ovoj i bagrava okolu nego neka dojdat cesni deca ako ne drugo barem da gi razdrmaat ovie na vlast zatoa sto pocnaa da zabeguvaat.
Skopje, 31.03.2012 20:33:12
Не е важно кој со кого ќе коалицира. Важно е само грујо да падне, па после ќе биде полесно.
Goran, 31.03.2012 21:02:29
Napred Brane, 100 godini si vo politikata, sigurno imas uste mnogu svezi idei vo rakav :)))
informaticar, 31.03.2012 22:09:12
Grujo uste vo 2004 napravi Unix, a BC 8 godini pokasno mi pravi DOS. E pa zatoa ima uste doooolgo da si bide vo opozicija
Secko, 31.03.2012 22:42:10
Branko,i da gi dobies slednite izbori, znaes li so sto ke se soocic??Coveku ne trudise,potesko ke ti bide na vlast otkolku vo opzicija!Znes li sto pustos napravi aktuelnava vlast? Ne videni grevovi se, narocito vo ruralnite sredini! Dodeka Skopje go napravija metropola so barok sjaj,selata se nevidena mizerija! Ne ke potrae dolgo, Grujo ke treba da pravi Potemkinovi sela!!Pred da pocnes kampanja, prosetaj po nasite ispusteni sela pa presmetaj se dali ke ti fati umot deka ima nekakov spas za ona sto ostanalo za spasuvanje!!!
nacional-patriot, 31.03.2012 23:39:40
Sporedbata na makedonskata opozicija so srpskiot DOS e bez osnova i mesanje babi i zabi.Eve zosto.Vo Srbija togasnata opozicija vo sojuzot DOS pred da dojde na vlast nikogas prethodno ne bil vlast vo Srbija.Zatoa bese nekakva alternativa na rezimot na Milosevic.Makedonskata opozicija bese vekje na vlast vo Makedonija i se znae kako vladeese.Znaci za razlika od DOS togas pred da dojde na vlast,SDSM i negovite sateliti se vekje ispeana pesna i slusnata pesna i se maksimalno kompromitirani.Drugo nesto uste povazno e deka koalicijata na SDSM saka da go smeni imeto na drzavata,no i vo koalicija so iredentistite Taci i Osmani ke ja federalizira Makedonija dokolku se vrati SDSM na vlast.Tie iredentisti ne bi vlegle vo koalicija bez razlika pred ili posle izborite dokolku ne im se veti ispolnuvanje na nivnite baranja.Znaejki kakov e SDSM,bi im vetil na DPA i Osmani.Poradi seto ova,mnozinstvoto Makedonci nema da glasaat za opozicijata i iako VMRO-DPMNE ima maani i greski,vo idnina ke si pobeduv

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Претежно облачно

Среда
Локални грмотевици
Макс: 22°C, Мин: 7°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |