Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.03.2012, 23:35

Џорџ Буш постариот ќе го поддржи Мит Ромни

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш постариот има намера да го поддржи Мит Ромни во трката за републикански кандидат на претседателските избори во САД во ноември годинава.

Според американските медиуми, ова ќе биде соопштено утре, кога пред новинарите заедно ќе се појават Буш и Ромни. Поддршката што Ромни ќе ја добие од Буш покажува дека Републиканската партија полека се обединува во поддршката на поранешниот гувернер на Масачусетс, како и дека се зголемува притисокот на претставниците на конзервативното крило на партијата Рик Санторум и Њут Гингрич да се повлечат од трката.

Ромни веќе доби поддршка од поранешната прва дама на САД Барбара Буш и нејзиниот син, поранешниот гувернер на Флорида, Џеб Буш.

Поранешниот гувернер на Масачусетс досега има освоено 569 делегати во Националната републиканска конвенција, Санторум 262, Гингрич 136, а Рон Пол 71 делегат.

За освојување на претседателската номинација потребно е еден кандидат на прелиминарните избори да освои вкупно 1.144 делегатски места.


Статијата е прочитана 860 пати.

Испрати коментарМВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
ОХИС повторно се продава
П��жар во фабриката за безалкални влакна
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредени
Албанска партија промовира обединување на Албанија и Косово
Борисов- Бугарија ќе стане гасоводен центар на Балканот
Грчката полиција пронајде статуа стара 2.500 години во близина на Атина
Европскиот парламент може да го отфрли договорот АКТА
Пад на индустриското производство за 8,8 проценти
Уставниот суд укина 12 члена од Законот за лустрација
Папата се сретна со кубанскиот претседател Раул Кастро
Иванов го разреши Боцинов од директор на Агенцијата за разузнавање
Работник загина при ископ во Лисиче
Бензините поскапуваат за 1,5, дизелот за половина денарRade, 29.03.2012 02:11:28
George Bush, prekrasen covek so visok moralen kredibilitet. Long live George Bush.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 20°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 9°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |