Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Скопје
30.03.2012, 17:47

Подземната улица покрај кејот ќе се гради според шпански проект

Градските власти и шпанската проектантска куќа ИДОМ потпишаа договор за проектирање улица која ќе се гради 10 метри под земја

Бојан Шашевски

Шпанската проектантска куќа ИДОМ до крајот на годината треба да изработи основен градежен проект за подземна сообраќајница. Таа ќе биде долга 1.300 метри и ќе се протега од раскрсницата на булеварот „Илинден“ со булеварот „Гоце Делчев“, ќе оди под кејот „13 Ноември“ се' до Комплекс банки кај раскрсницата на булеварите „Кузман Јосифовски-Питу“ и „Кочо Рацин“. Според договорот кој вчера го потпишаа градските власти со претставниците од фирмата од Билбао, улицата ќе се гради 10 метри под земја и во голема мера треба да придонесе за растоварување на сообраќајниот метеж.

Градежниот проект за подземната сообраќајница со нејзините влезови и излези изнесува 500.000 евра, а вредноста на сообраќајниот проект е 70.000 евра заедно со ревизија.

 

„Минатата година со Владата и со Министерството за транспорт и врски потпишавме Меморандум за соработка за финансирање на изградбата на оваа сообраќајница, која се предвидува да чини околу 32 милиона евра. Изработката на сообраќајниот и на градежниот проект се очекува да заврши до крајот на оваа година. Потоа ќе биде распишан тендер за избор на изведувач, а во план е изградбата да почне до крајот на 2013 година. Рокот за изведба е околу три години. Од ИДОМ ни ветија дека ќе ги запазат роковите“, рече вчера градоначалникот Коце Трајановски на потпишувањето на договорот со шпанските проектанти, додавајќи дека сообраќајницата е од клучно значење за функционирање на главниот град.

Претставникот на ИДОМ, Хозе Алберто Фулдаин, рече дека во проектот се инкорпорирани повеќе области, како геотехничко, структурно и сообраќајно инженерство, осветлување и безбедносни системи.

Инаку, коловозот на подземната сообраќајницата ќе биде широк 6,5 метри. Во должина од 900 ме��ри ќе биде под земја, а преостанатите 400 метри над земја. Сообраќајницата ќе почнува со кружен тек кај мостот „Гоце Делчев“, а потоа ќе се движи под земја и ќе излегува во близина на Транспортниот центар, каде што е планиран уште еден кружен тек на вкрстувањето на булеварот „Крсте Мисирков“ со булеварите „Кочо Рацин“ и „Кузман Јосифовски-Питу“.


Статијата е прочитана 3148 пати.

Испрати коментарСанирање на уличните дупки
Априлијада „Скопје се смее“
Пропадна тендерот за Луна-паркТрпе, 31.03.2012 00:27:56
За пофалба е градската власт и државната власт се решија да изградат функционален проект.Но за осуда се што неможат да се откажат од песалната за пари.Те објаснуват за да ги оправдат 32 милиони евра кои ке ги потрошат за ова подземна собракајница дека ке имала вентилација,безбедносни камери и ред други работи што е незамисливо нешто вакво во денешно време да се гради.Колки ке ги чинеше нашите остварувачи ако се нафатеа да изградат 6 километри автопатски тунели како во Албанија и Хрватска.?Одговорот ке биде дека по се излегува дека ние сме толку многу богати па се се преплатува со астрономски цени како и дизнилендот во проектот Скопје 2014.
jimmy1, 31.03.2012 06:34:14
Nekolku godini gradeja spomenici, baroki, fala bogu se odlucile na nesto sto mu treba na Skopje no izgleda i toa e plateno premnogu. Neveruvam deka nesto ke se podobri zosto podzemnata soobrakajnica e mnogu mala. Takva soobrakajnica treba od edniot do drugiot kraj na Skopje. Ako ne se troseja pari za gluposti ke mozeja da se izgradat poveke vakvi podzemni soobrakajnici. Na Skopje mu treba Metro vozovi a ne dvokatni avtobusi od 50tite godini. Ali toa e toa, od greskite sekogas se uci ali ovie tesko svakaat. Ke izgradat nesto kolku da ni zamackaat oci zosto poleka se nablizuva vremeto za izbori, a posle ke si pocnat po staro.
srebre, 31.03.2012 10:38:57
za ovie pari turcite ce izgradeja 10 km metro.....a vo toj tunel ce vrie od kriminal,drogeri,dileri,prostitucija,napadjaci.......a zosto od drzaven budzet pak?na zapad ovie raboti se gradat od opstinski pari.....
Proektot e LUDOST!, 01.04.2012 01:09:05
Citame za uste edna LUDOST od patoloskata kujna na familijata. So p;odzemnata ulica ( so izgradbata na istata) ke se podkopaat zgradite koi se del od trgovskiot centar. Na toj nacin ke moze i da se rusat i na nivno mesto da se gradat barokni stranski investicii na 100 katnici...!? Den poskoro mora da se osvesti narodot i da ja sopre ovaa ludost koja sto ne samo sto ke ne ostavi bedni ami i bez NAROD!
Jana, 01.04.2012 12:14:39
Da imavme malku povekje istrazuvacko novinarstvo kje procepkavte i kje videvte kako preku nokj ovaa ulica kje ja zameni ulicata pod Kejot koja sto trebase da ja izgradi firmata investitor na obnovenata Narodna banka na plostad!!! A taa podzemna ulica odednas kje stane nadzemna i trajno kje go okupira kejot!!! A za ulicava koja so impresivnata sirocina od 1 lenta vo pravec sto kje go rasteretelo soobrakjajot nema nema mnogu sto da se kaze osven no comment

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Делумно облачно

Среда
Локални грмотевици
Макс: 22°C, Мин: 7°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |