Број 3038  петок, 17 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Економија

УЈП ја крие слабата наплата на даноците?

Неофицијално, даночните приходи продолжиле алармантно да паѓаат и во второто тримесечје

Александрија Стевковска

Управата за јавни приходи до вчера доцна попладне се' уште ги немаше објавено податоците за наплатени даночни приходи во вториот квартал од годинава, иако прво најавуваше дека ќе го направи тоа до 10 јули. Потоа беше кажано дека податоците ќе бидат објавени до 15 јули, а и вчера информацијата не беше ставена на страницата на Управата. Медиумите во неколку наврати безуспешно се обидуваа да добијат информација за вкупно остварените приходи од даноци и акцизи за април, мај и јуни. По реакциите на новинарите УЈП најави дека ќе ги обелодени податоците, но до затворање на весникот, тие не беа ставени на нивната веб страна.

Според неофицијални извори, даночните приходи, по падот од 10,2 отсто во првиот квартал од годината, продолжиле алармантно да паѓаат и во второто тримесечје и токму тоа е причината за одолжување на објавувањето на податоците за прибрани приходи во буџетот од даноци.

Слабиот прилив на пари во централниот буџет, вклучително и од даноците, беше главен виновник за апелот на ексминистерот за финансии, Трајко Славески, непосредно пред неговото разрешување, да се направи итен ребаланс на буџетот и тој да се скрати за најмалку 100 милиони евра, бидејќи само во последните два месеца од годината даночните приходи во државната каса биле покуси за 40 милиони евра. Од Министерството за финансии неофицијално потврдуваат дека стручните служби сериозно ја преиспитуваат потребата од нов ребаланс, што може да значи дека најверојатно скоро ќе има уште едно прекројување на државната каса, бидејќи приходите се се' помали, па ќе треба да се ревидираат и расходите.

Неофицијално, најголем пад е регистриран кај прих��дите од данок на добивка, бидејќи Владата во првиот пакет антикризни мерки во ноември лани реши да ги ослободи од оваа обврска фирмите што ќе ја реинвестираат добивката остварена минатата година. Продолжил и падот на приливи од ДДВ. Оваа давачка е најилустративен показател какви ќе бидат приватната и јавната потрошувачка, кои сочинуваат речиси 90 отсто од БДП.

Според УЈП, во првиот квартал годинава во државната каса се собрале вкупно 247,4 милиони евра или 15,2 милијарди денари помалку во однос на истиот период лани. Средствата прибрани од даноци и акцизи во првите три месеци од оваа година биле за 9,5 отсто помалку од проектираните. Најголемо намалување во првиот квартал годинава, според УЈП, има во делот на приходите од данок на добивка. Во првите три месеци годинава од данок на добивка државата собрала 32,56 милиони евра, што е за 29,3 отсто помалку од истиот период лани, кога во државната каса по истата основа се слеале 46 милиони евра.


Статијата е прочитана 620 пати.

Испрати коментар

Од: sasHo
Датум: 17.07.2009 07:10:37
paga vladaaaaa gotovi se
Од: od mene
Датум: 17.07.2009 08:53:10
Ке морам да ве разочарам падот на даночните приходи во првото тромесечие изнесува 4% од планираното, жалам што не ви се исполнија црните прогнозо.
Од: Nikola
Датум: 17.07.2009 09:43:55
uste kolku ke pagat,go donesoa privatniot sektor na prosjacki stap,samo kazni samo nekoi gluposti so cel da zatvoris,e sega da viodime i na tie luge sto si gi zatvorija firmite ne im e lesno ama na parazitska administracija kako ke im bide samo uste malku se ke se zatvori pa posle barajte pinci.
Од: Bojan
Датум: 17.07.2009 13:39:39
До „од мене“ : Падот на даночните приходи за првиот квартал е околу 12%. Падот на вкупните буџетски приходи е 4% споредено со лани, (тука се вклучени и приходите од огромните задолжувања со записи и обврзницинаправени во тој период) Налбат еден, не се прави многу знаен и паметен, кога не знаеш да анализираш елементарни економски податоци.
Од: janev
Датум: 17.07.2009 13:40:26
Padot na naplatenite danoci ne e pogolem od 4% sto sigurno e razocaruvane za defetistite ama izgleda se ispolnuva porakata na Solana deka se spravuvame so krizata dosta dobro
Од: Klinton
Датум: 17.07.2009 15:34:38
Neka go punat sega budzetot so divite tezgi po shutka i slichnite na shutka. Zimaa mito od tezgite po ulicite i sega nema koj da go puni buzdetot za da zemat plati ?

Најди! во Утрински
Економија
Без визи, бизнисот тешко ќе ги задржи добрите работници
Австриската „Енерџи зотер бау“ ќе гради 16 мали ХЕЦ
Кумановци ќе се греат на природен гас
Словенија дели пари за социјалци
Косово ќе гради термоцентрала вредна 3,5 млрд. евра
Инспекцијата затвори 42 фирми