Број 3038  петок, 17 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Економија

Инспекцијата затвори 42 фирми

Државниот инспекторат за труд во периодот од 29 јуни до 13 јуни затвори 42 фирми поради непријавени работници при извршени 1.467 инспекциски надзори од областа на работните односи и од областа на безбедноста и здравјето при работа. Во областа на работните односи во првата половина на јули се извршени вкупно 1.024 инспекции и притоа се затечени вкупно 415 непријавени работници. Од Министерството за труд и социјална политика соопштуваат дека се донесени 33 решенија за отстранување повреди на законот и други прописи, 61 решение за забрана на работа на работодавецот, од кои 42 решенија за забрана на работа од 30 дена и 19 решенија до отстранување на неправилностите. (Ек.Р.)


Статијата е прочитана 724 пати.

Испрати коментар

Од: Trpe original
Датум: 17.07.2009 05:13:51
Proverete si gi datumite vo statijava.Da ne pocnavte da go merite vremeto od napred na nazad-kako sto bese pred ragjanjeto na Hrista???
Од: bobi
Датум: 17.07.2009 07:21:43
taka samo zatvarajte vie punete go budcetot na drzavata a oni neka si se setaat so nasi pari i neka si organiziraat izbori na sekoj 6 meseci
Од: Stanko
Датум: 17.07.2009 10:29:45
Tesko e da si Makedonec vo Makedonija. Ne se sekavam koga sum dobil fiskalna smetka kaj plasticarite vo Skopje. Vo sutka ti baraat 50 denari za parking , duri i ako se parkiras na trotoar. A za tezgite da ne zborime, ni smetka-ni faktura za stokata. Ama pak zatoa po istocna Makedonija rende se pravi. Frcat kazni, dukani zatvoreni . A na pazarite po tezgite vrie stoka na crno. Katastrofa !

Најди! во Утрински
Економија
Без визи, бизнисот тешко ќе ги задржи добрите работници
УЈП ја крие слабата наплата на даноците?
Австриската „Енерџи зотер бау“ ќе гради 16 мали ХЕЦ
Кумановци ќе се греат на природен гас
Словенија дели пари за социјалци
Косово ќе гради термоцентрала вредна 3,5 млрд. евра