Број 3038  петок, 17 јули 2009
Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Бриселска инфузија за Груевски

Можат ли добрите вести од ЕУ да го вратат загубениот политички оптимизам дома

Уметниците во дворот на
„Света Софија“. Парите се поважни

Магични печурки влегоа во училиштета

Првото искуство со дрогата учениците ја имале на возраст од 14 и 15 години, покажува истражувањето на ЕСПАД
Во Италија се лее Aлександар Mакедонски

И покрај рецесијата, македонскиот војсководец, четирите лава и пет споменици се леат во Италија
Пратениците се скараа за законот за Собрание

Законот го помина првото собраниско читање само со гласовите на парламентарното мнозинство
Брегалница стана колектор за отпад

Екологистите и рибарите фрапирани од негрижата на институциите за квалитетот на водите
Без визи, бизнисот тешко ќе ги задржи добрите работници
Единаесет Срби загинаа во Египет
Прва тужба за мобинг од работничка во Битола
Кавга на газди ја поништи „Градски аптеки“
Најди! во Утрински
Анкета
Подобро се живее(ше) во:
1989 година
2009 година
Вкупно 9820 гласа
Две деца се удавија во Претор

ЕДИТОРИЈАЛ
Оливера Војновска
Си велам...
Ерол Ризаов
Поглед
Сања Наумовска
Мислења
Љупчо Печијарески
Очи ширум отворени
Гордан Георгиев

Бигорскиот манастир добива автентичен изглед
Австриската „Енерџи зотер бау“ ќе гради 16 мали ХЕЦ
МАГАЗИН
Борат и Бруно - алтер егата на мирниот човек
Втора страница
Бриселска инфузија за Груевски
Прилеп во Скопје
Verbatim
На прво место
Училиштата останаа и без пари за компјутери и без партиципација
Пратениците се скараа за законот за Собрание
Матичните датотеки за пензии можност за манипулација
Се продава државна земја на Водно за резиденција за верска заедница
Партиски правник на ВМРО-ДПМНЕ стана обвинител во Кочани
Политика
Државата на суд во Стразбур ако не изгради теќе на скопскиот плоштад
Иванов- Сите се заслужни за укинувањето на визите
Општинските обврзници се меч со две сечила
По аферата со поткуп, Екологија само електронски ќе издава дозволи
ЕУ и Ем-Ти-Ви со кампања за климатските промени
Македонија
Кумановските касарни индустриска зона
Магични печурки влегоа во училиштета
Почна изградбата на ново училиште во Чаир
Уште еден нов позитивен случај на грип
Прва тужба за мобинг од работничка во Битола
Брегалница стана колектор за отпад
Бигорскиот манастир добива автентичен изглед
Тетовци не излегоа на протест
Кавга на газди ја поништи „Градски аптеки“
Депонијата е неважна за советниците
Пелагониските сточари разочарани од министерот за земјоделство
Економија
Без визи, бизнисот тешко ќе ги задржи добрите работници
УЈП ја крие слабата наплата на даноците?
Австриската „Енерџи зотер бау“ ќе гради 16 мали ХЕЦ
Кумановци ќе се греат на природен гас
Словенија дели пари за социјалци
Косово ќе гради термоцентрала вредна 3,5 млрд. евра
Инспекцијата затвори 42 фирми
Хроника
Тројца повредени во Куманово
Единаесет Срби загинаа во Египет
Две деца се удавија во Претор
Судијката без имунитет, но и без притвор
Шверцери на луѓе низ земјава уапсени во Србија и во БиХ
Едиторијал
Мачни репризи во Собранието
Анализа
Каде плови бродот на Груевски
Мислења
Соништа и посланија
Што сакаат тие?
Скопје
Се чисти вегетацијата во Вардар
Камен мост доби ново осветлување
Запрено леењето на спомениците, но не и на Александар Македонски
На Бит-пазар од автобуска постојка диво се прави дуќан
Се гради фекална канализација во Љубанци
Забава
Борат и Бруно - алтер егата на мирниот човек
Со годините замина жестокоста
Прегазени од времето
Сопругот на Викторија ја одбил Анџелина Џоли
Децата на Џеко сакаат Џенет да им биде мајка
Се ожени по втор пат
Трет филм за Бриџит Џонс
Писма
Свет
Пронајдени црните кутии од урнатиот ирански авион
Сите непријатели на Саркози
Бојко Борисов прифати да биде иден премиер
Баросо ќе биде избран пред референдумот во Ирска
Жртвите во Авганистан ги разбеснија Британците
Чешка бара ЕУ да воведе визи за Канада
Медведев згрозен од убиството на Естемирова
Мусави ќе се појави во јавноста на петочната молитва
Полета „Ендовер“ со седуммина астронаути
Почина најстарата родилка во светот
Култура
Голем успех на македонската пијанистка Ирина Наумовска во Луцерн
Музејската дејност е деградирана
Уметниците во дворот на „Света Софија“. Парите се поважни
Изложба „Крапино 2008“ во Велес
„Kamerata Tirana“ и „Австралија“ на „Скопско лето“
Гран-при за Славе Ѓорго Димоски во Романија
Фантастичен спој на новото и старото време во Карлови Вари
Спорт
Гаске е „чист“ и може пак да игра
Прием за ватерполо репрезентацијата
Шакири против Шпанија ќе се прости од репрезентацијата
Тасевски стрелец за Левски против Сант Јулија од Андора
Рожман втора одзади на 100 метри на ЕП до 23 години
Хаџиристески и Костов со функции во УЕФА
Охридскиот маратон со 27 учесници
Лусио во Интер за осум милиони евра
Фуудбалски вести
Болт ветува нешто посебно вечерва во Париз
Кевендиш го израмни британскиот рекорд
Торо росо го отпушти Бурде