Број 3038  петок, 17 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Економија

Косово ќе гради термоцентрала вредна 3,5 млрд. евра

„Заедно со нашите партнери ќе ја решиме енергетската криза во Косово, а нејзиниот потенцијал во сферата на енергијата ќе почнеме да го ставаме во функција на регионот“, изјави вчера косовскиот премиер Хашим Тачи, соопштувајќи ја одлуката за започнување на изградбата на термоцентралата „Косова е ре“ („Ново Косово“), кој се очекува да чини околу 3,5 милијарди евра.

Тачи изјави дека ова е историски проект, кој ќе претставува пресврт за економскиот развој на Косово.

„Ова е одлука за најголем историски проект што се случил на Косово и кој ќе го направи најважниот пресврт и за економскиот развој на земјата“, истакна тој. Првиот човек на косовската влада наведе дека новата термоцентрала ќе обезбедува задоволителна и издржлива енергија за домашна потрошувачка и за меѓународен извоз, како и дека таа ќе биде изградена според сите европски стандарди за заштита на средината.

„Вкупниот капацитет ќе биде 2.000 мегавати, додека изградбата ќе се одвива во две фази. Првата фаза од 1.000 мгв. ќе се изгради веднаш“, изјави Тачи.

Претставниците на Светска банка, ММФ и меѓународната цивилна канцеларија на ЕК, како и на УСАИД, оценија дека со изградбата на новата термоцентрала, освен стабилизацијата во снабдувањето со електрична енергија, Косово ќе бележи поголем и побрз економски развој.

Косовската влада одлучи да ја спроведе енергетската стратегија во три фази, кои се очекува да завршат најмалку до 2015, или најмногу до 2017 година.

Првата фаза ќе биде започнување на изградбата на новата термоцентрала „Косова е ре“, втората во санирањето на постојната термоцентрала „Косова Б“ и третата фаза ќе биде затворање на термоцентралата „Косова А“, позната како голем загадувач на средината.

Вредно е да се спомне и повлекувањето на германската компанија РВЕ, фаворит во трката за добивање на проектот за изградба на термоцентралата „��осова е ре“.

Со нејзиното повлекување во трка остануваат три конзорциуми, чешката „Чез“ и АЕС од САД, италијанската групација ЕНЕЛ и СЕНЦАП, како и компанијата ЕНБЊ. (Макфакс)


Статијата е прочитана 458 пати.

Испрати коментар

Од: ilija
Датум: 17.07.2009 05:41:42
Bravo! Samo god dena nezavisnost i svatija sto e dobro,da se metnea na niv nasive Albanci dobro ke bese.A i bilo koja od nasite vladi.Infrastrukturata e spas za vakvi vreminja i vlozuvanja vo energetika.Mnogu strucnjaci kakva energija ke proizveduvame i na kraj nikakva.Nuklearka sekako deka treba zasto idnionata ide a za sega toa e energija na idninata.Avtopatista da!stoime taka 20 god.Da se dovrsi kor10 bez da se ceka zajmovi taka pustete pari vo optek.istokot nema ni kilometar avtopat,ima li podobro vlozuvanje vo nivnoto zemjodelie ako gi napravite pristapni.A zeleznicata takva kakva sto e treba da se zaboravi i da se misli na idninata.Brza zeleznica okolu Makedonija.Koja nema da bide podolga od 500km a sekoj ke moze da odi kaj saka vo koj saka grad na rabota napravete ja MK eden golem grad.
Од: Smart
Датум: 17.07.2009 09:58:32
Cisto da znae narodot zosto bese vojnata vo Kosovo - samo za PROFIT!!!

Најди! во Утрински
Економија
Без визи, бизнисот тешко ќе ги задржи добрите работници
УЈП ја крие слабата наплата на даноците?
Австриската „Енерџи зотер бау“ ќе гради 16 мали ХЕЦ
Кумановци ќе се греат на природен гас
Словенија дели пари за социјалци
Инспекцијата затвори 42 фирми