Број 3038  петок, 17 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Економија

Словенија дели пари за социјалци

Државата ќе им подели посебен еднократен паричен додаток на социјално загрозените лица за полесно да се справат со кризата. Секое социјално семејство во септември ќе добие 200 евра, а на поединците ќе им даваат по 160 евра.

Сите жители на Словенија чии месечни приходи се помали од 268 евра ќе добијат од државата уште 120, а на лицата со приход до 313 евра ќе им бидат доделени уште 80 евра.

Просечната плата во Словенија во мај годинава изнесувала 917 евра и во споредба со претходниот месец е намалена за 0,9 проценти. (Макфакс)


Статијата е прочитана 328 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Економија
Без визи, бизнисот тешко ќе ги задржи добрите работници
УЈП ја крие слабата наплата на даноците?
Австриската „Енерџи зотер бау“ ќе гради 16 мали ХЕЦ
Кумановци ќе се греат на природен гас
Косово ќе гради термоцентрала вредна 3,5 млрд. евра
Инспекцијата затвори 42 фирми