Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
10.08.2012, 16:09

Македонец осомничен за убиство откриен во Доминиканска Република

МВР по лицето Ѓорѓи Топаловски (40) од Скопје врз основа на судска наредба има распишано меѓународна потерница за убиство

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека добило известување оти во Доминиканската Република е откриен македонски државјанин за кого преку Интерпол беше распишана потерница поради извршено кривично дело „убиство“.

МВР, преку Секторот за меѓународна полициска соработка – ИНТЕРПОЛ Скопје, во средата преку ИНТЕРПОЛ Санто Доминго, Доминиканска Република беше известено дека во оваа земја е откриено лице кое се бара по меѓународна потерница за извршено кривично дело „убиство“. Во Доминиканската република лицето престојувало со литванска патна исправа на име Ареи Аргеад.

Откако МВР одговорило потврдно за тоа дека се` уште е активна меѓународната потерница, лицето е депортирано во Мадрид, каде од страна на шпанската полиција е лишено од слобода. Веднаш е стапено во контакт со ИНТЕРПОЛ–Мадрид и, како што се наведува во соопштението на МВР, во тек е постапка за утврдување на неговиот идентитет. МВР вчера го известило Министерството за правда да отпочне постапка за негова екстрадиција.

Како што се наведува во соопштението, МВР по лицето Ѓорѓи Топаловски (40) од Скопје врз основа на наредба од Основен суд Скопје – 1 има распишано меѓународна потерница во декември 2007 година. Топаловски се бара бидејќи на 22.11.2007 година на булеварот „Илинден“ во Скопје, во близина на Зоолошката градина, пред цвеќарата „Грин планет“ со употреба на огнено оружје ги лиши од живот лицата Новица Благоевиќ (1977) и Андреј Филип (1973), двајцата од Скопје. Благоевиќ и Филип физички го нападнале Топаловски по што тој пукал во нив. По извршување на делото сторителот со патничко возило се оддалечил од местото на настанот.


Статијата е прочитана 968 пати.

Испрати коментарКурдските бунтовници киднапираа уште 11 лица
„Форд Индија“ повлекува 111.000 возила поради неисправни делови
Активни неколку пожари на територијата на Македонија
Пожарот кај Радуша се шири кон селото
Берлин ќе ја блокира помошта за Атина ако не се почитува договореното
Амбасада на САД - Охридскиот договор овозможи напредок на Македонија
Гори борова шума во близина на „Јасен“
„Аман“ ќе протестира поради поскапувањата
Бензините поскапуваат за 3,5 , а дизелот за 1,5 денари
Македонија посветена на отстранување на спорот со Грција
Милчин ja тужи Комисијата за лустрација и Аџиев
Раст на девизните резерви за 15,7 отсто
Знамето на општина Центар на Мон Блан
Три милиони евра за директна поддршка на туризмот
Македонија бележи трговски суфицит со Косово и Албанија
Во Хаг почнува судењето на Лорен Гбагбо
Билансот на загинатите во земјотресите во Иран достигна 306 лица
Активни пожари во Кумановско и Скопско
Бунтовници од ПКК киднапираа турски пратеник
Единаесет години од Рамковниот договор
Тригодишен акциски план за вработување на млади
За социјалата 700 денари помош за струја
Француските војници заминуват од Авганистан
Македонија го успорува отворањето на граничниот премин Станќиќ - Белановце
Претседателот Иванов на ифтарска вечера кај турскиот премиер Ердоган
Владата на Самарас се понестабилна
Најмалку 250 жртви во земјотресите во Иран
Локализирани пожарите кај Радуша и Кучково
Ромни - Рајан против Обама - Бајден
Нов пожар кај скопска Радуша
Најмалку 87 загинати, над 400 повредени во двата силни земјотреси во Иран
Уште шест кривични пријави за „Детонатор“
(ФОТО) Крос-кантри трчање за јубилејот на АРМ
САД и Турција го прошируваат оперативното планирање за Сирија
Здравството ќе се реформира и преку „Клинички патеки“
Атина нема доброволно да го признае македонското малцинство
Тодор Петров реизбран за претседател на Светскиот македонски конгрес
Арачиновец приведен за подметнување на пожарот во Липковско
Експлодира бомба во дворот на директорот на прилепскиот затвор
Земјоделска механизација ќе се набавува преку ИПАРД
Изгаснат пожарот кај Јегуновце
(Обновено) На Света Гора се`уште гори
Банките во САД се подгтовуваат за крах на еврозоната
Македонци станаа акционери во „Манчестер јунајтед“
Светскиот македонски конгрес избира нов претседател
Целиот свет треба да ја види суровоста на ПКК
Невреме во Охридско-Преспанскиот регион
Три цркви и Галеријата на икони во Охрид мета на дрски разбојници
Нов пожар во Демирхисарско
Објавени имињата и досиеjaта на уште двајца лустрирани
„Тиквеш“ меѓу најперспективните светски брендови, спoред М&M Global
Се откупуваат десертните сорти грозје во Тиквешијата
Се формира Институтот за надворешна политика при МНР
Откажан сезонскиот воз за Солун
(ФОТО) Единаесет години од загинувањето на војниците на АРМ кај Љуботенски бачила
Милошоски шеф на мисија на ОБСЕ за изборите во Белорусија
Пожари продолжуваат да беснеат на Света Гора и Пелопонес
Алжирецот Лахдар Брахими најверојатно на функцијата на Анан
Активни пожарите во Кумановско и Тетовско
Арбен Џафери во критична состојба

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 19°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Соодветно на отворањето, завршната церемонија беше проследена со величенствен сценско-музички перформанс...
Стивен Кипротич од Уганда победник на олимпискиот маратон
Кипротич патеката од 42 километри ја претрча за два часа, осум минути и една секунда оставајки ги зад себе фаворизиранит...
Болт сепак заминува со светски рекорд
Јамајканците во трката на 4 x 100 метри до златниот медал стигнаа со време на нов светски рекорд од 36,84 секунди...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |