Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
09.08.2012, 15:31

Се' уште активни неколку пожари во Македонија

На територијата на Македонија активни се неколку пожари во Скопско, Тетовско и Кумановско.

Во атарот на скопското село Кучково во општина Ѓорче Петров синоќа избувна пожар на кој до полноќ интервенираа Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје и претставници од локалната самоуправа. Дирекцијата за заштита и спасување во раните утрински часови изврши мобилизација на 130 припадници на републичките сили за заштита и спасување, кои се испратени во селата Кучково и Никиштани, како и во околината на Скопје, во општина Сарај, на планината Жеден во подрачјето на селата Копаница и Бојане.

Активни се и пожарите кај селата Радуша, Рашче и Љубин, во општина Сарај, каде што гори нискостеблеста шума. Таму интервенираат пожарникари и припадници на Дирекцијата за заштита и спасување.

Се` уште е активен и пожарот во атарот на селото Гургурница, општина Брвеница. Пожар има и над селото Копанце, општина Јегуновце, каде што гори нискостеблеста шума и сува трева. Пожарот е префлен од скопско Бојане и на него во текот на денешниот ден ќе интервенираат екипи на шумското стопанство „Лешица“. На терен ангажирани се сили на единиците на локалната самоуправа и лица од Дирекцијата за заштита и спасување.

Во општина Липково, пожар има кај местото Пресица во село Глажња. Зафатени се четири хектари дабова, букова шума и габер, а теренот е тешко пристапен. Во гаснењето учествуваат четири лица од Шумското стопанство „Куманово“ и 15 лица од месното население.

Локализирани се пожарите кај селата Седларево и Челопек во општина Брвеница, каде што гореше 30 хектари борова и високостеблеста шума. На терен се ангажирани осум луѓе од Шумското стопанство, кои работат на целосна ликвидација на пожарот.

Ставен под контрола е и пожарот во општина Чучер-Сандево, кај месноста Биљакво, во атарот на село Танушевци. Зафатени се букова шума и сува трева. Пожарот е префрлен од Косово. Утрово на терен се 30 лица од Шумското стопанство.

Локализиран е пожарот и во село Свиларе, општина Сарај, каде што е опожарена нискостеблеста шума.


Статијата е прочитана 237 пати.

Испрати комен��арЦелиот свет треба да ја види суровоста на ПКК
Невреме во Охридско-Преспанскиот регион
Три цркви и Галеријата на икони во Охрид мета на дрски разбојници
Нов пожар во Демирхисарско
Македонец осомничен за убиство откриен во Доминиканска Република
Објавени имињата и досиеjaта на уште двајца лустрирани
„Тиквеш“ меѓу најперспективните светски брендови, спoред М&M Global
Се откупуваат десертните сорти грозје во Тиквешијата
Се формира Институтот за надворешна политика при МНР
Откажан сезонскиот воз за Солун
(ФОТО) Единаесет години од загинувањето на војниците на АРМ кај Љуботенски бачила
Милошоски шеф на мисија на ОБСЕ за изборите во Белорусија
Пожари продолжуваат да беснеат на Света Гора и Пелопонес
Алжирецот Лахдар Брахими најверојатно на функцијата на Анан
Активни пожарите во Кумановско и Тетовско
Активни пожарите во Кумановско и Тетовско
Македонија домаќин на Јуниорската балканска олимпијада по информатика
Време е Србите да се соберат околу заедничка цел
Невреме со дожд и град во Малешевијата и Мариовско
„Дискретна помош“ од ЕЦБ за Грција
Намалена градежната активност во странство
(ФОТО) И Питу Гули дојава во Жена парк
Арбен Џафери во критична состојба
Италијанските семејства живеат од своите заштеди
Македонски телеком и натаму лидер на пазарот
АЕК распиша тендери за 4G и за избор на дигитален оператор
Скулптура на Тоше Проески поставена на „Мостот на уметноста“
Партнерите во грчката влада не можат да се договорат за мерките за штедење
Се урна дел од Кинескиот ѕид
Шест активни пожари во Македонија
Македонија во зелена фаза
Пожарот кај ОКТА изгаснат, активни уште четири
Крај на набљудуваната независност на Косово според планот
Пожар во близина на рафинеријата ОКТА
Јорданскиот крал стравува од распад на Сирија
Се бара консултант за пругата Бељаковци - Крива Паланка
Во комбе-канцеларии ќе се аплицира за субвенции
Тројца нови членови во македонската група во Конгресот на САД
Cе формира национално тело за справување со компјутерски инциденти
Пирана уловена во реката Марица
Одбележани 11 години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак
Загина параглајдерист од Виница
„Убиениот“ руски генерал се сретна со новинари во Москва
Бесплатни прегледи за дијабетичари ��о Систина офталмологија
Сириски бунтовници тврдат дека убиле руски генерал
Единаесет години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак
Локализиран пожарот кај аеродромот Стенковец
Во Македонија и денеска тропски температури
Приврзаници на „Златна зора“ нападнаа полициско возило во кое имало имало имигрант
Над 1,5 милиони Кинези евакуирани пред налетот на тајфунот Хајкуј
Пет активни пожари во Македонија
Издадени 24 решенија за забрана за работа
Гори депонијата во Тетово
Сарчиево повторно со Гинисов рекорд
Економската состојба на фирмите понеповолна од лани
Шкотскиот парламент нема право да свика референдум за независност
Две третини од граѓаните не и' веруваат на Владата
Црногорските хотели стануваат „геј-френдли“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 30°C, Мин: 14°C

Недела
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Светски рекорд за Давид Рудиша од Кенија
Кениецот во трката на 800 метри златниот медал го освои со време на нов светски рекорд – 1:40.91 минута...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 13.ден
По тринаесеттиот натпреварувачки ден 80. држави имаат освоено медали...
Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |