Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
09.08.2012, 12:12

Скулптура на Тоше Проески поставена на „Мостот на уметноста“

Скулптурата на Тоше Проески е дел од неклoкуте кои ќе го красат новиот мост, а ќе бидат поставени 29 скулптури

Скулптура на македонскиот пејач и една од најголемите ѕвезди на балканската музичка сцена Тоше Проески денеска е поставена на „Мостот на уметноста“ на реката Вардар во Скопје.

„Мостот на уметноста“ се наоѓа до мостот „Око“ и треба да ги поврзе ГТЦ и кружната зграда на Јавното обвинителство.

Скулптурата на Тоше Проески е дел од неклoкуте кои ќе го красат новиот мост. На „Мостот на уметноста“ ќе бидат поставени 29 скулптури, по 14 од двете страни и една централна.

„Мостот на уметноста“ се гради според идејното решение на Коста Мангаровски и Викторија Мангаровска. Во неговата средина ќе има скулптура од три метри посветена на браќата Миладиновци, а на двометарските скулптури на страните на мостот ќе бидат посветени на Тоше Проески, Лазар Личеноски, Никола Мартиновски, Димитар Кондовски, Петар Мазев, Григор Прличев, Стале Попов, Крсте Петков Мисирков, Кочо Рацин, Јордан Хаџи Константинов-Џинот, Блаже Конески, Ацо Шопов, Славко Јаневски, Васил Иљоски, Ванчо Николески, Живко Чинго, Војдан Чернодрински, Димитар Пандилов, Никола Вапцаров, Неџати Зекирија, Муртеза Пеза, Адем Гајтани, Ристо Шишков, Петре Прличко, Властимир Николовски, Трајко Прокопиев, Тодор Скаловски, Стефан Гајдов.

Дел од скулптурите со кои ќе бидат претставени македонски писатели, композитори и уметници се леат во леарницата РЗ Институт АД Скопје. Мостот ќе биде долг 83 метри и широк 9,20 метри, додека средишниот дел ќе достигне до 12 метри широчина. Изградбата на мостот чини речиси 2,5 милиони евра.


Статијата е прочитана 2009 пати.

Испрати коментарЦелиот свет треба да ја види суровоста на ПКК
Невреме во Охридско-Преспанскиот регион
Три цркви и Галеријата на икони во Охрид мета на дрски разбојници
Нов пожар во Демирхисарско
Македонец осомничен за убиство откриен во Доминиканска Република
Објавени имињата и досиеjaта на уште двајца лустрирани
„Тиквеш“ меѓу најперспективните светски брендови, спoред М&M Global
Се откупуваат десертните сорти грозје во Тиквешијата
Се формира Институтот за надворешна политика при МНР
Откажан сезонскиот воз за Солун
(ФОТО) Единаесет години од загинувањето на војниците на АРМ кај Љуботенски бачила
Милошоски шеф на мисија на ОБСЕ за изборите во Белорусија
Пожари продолжуваат да беснеат на Света Гора и Пелопонес
Алжирецот Лахдар Брахими најверојатно на функцијата на Анан
Активни пожарите во Кумановско и Тетовско
Активни пожарите во Кумановско и Тетовско
Македонија домаќин на Јуниорската балканска олимпијада по информатика
Време е Србите да се соберат околу заедничка цел
Невреме со дожд и град во Малешевијата и Мариовско
„Дискретна помош“ од ЕЦБ за Грција
Се' уште активни неколку пожари во Македонија
Намалена градежната активност во странство
(ФОТО) И Питу Гули дојава во Жена парк
Арбен Џафери во критична состојба
Италијанските семејства живеат од своите заштеди
Македонски телеком и натаму лидер на пазарот
АЕК распиша тендери за 4G и за избор на дигитален оператор
Партнерите во грчката влада не можат да се договорат за мерките за штедење
Се урна дел од Кинескиот ѕид
Шест активни пожари во Македонија
Македонија во зелена фаза
Пожарот кај ОКТА изгаснат, активни уште четири
Крај на набљудуваната независност на Косово според планот
Пожар во близина на рафинеријата ОКТА
Јорданскиот крал стравува од распад на Сирија
Се бара консултант за пругата Бељаковци - Крива Паланка
Во комбе-канцеларии ќе се аплицира за субвенции
Тројца нови членови во македонската група во Конгресот на САД
Cе формира национално тело за справување со компјутерски инциденти
Пирана уловена во реката Марица
Одбележани 11 години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак
Загина параглајдерист од Виница
„Убиениот“ руски генерал се сретна со новинари во Москва
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина офталмологија
Сириски бунтовници тврдат дека убиле руски генерал
Единаесет години од загинувањето на армиските резервисти кај Карпалак
Локализиран пожарот кај аеродромот Стенковец
Во Македонија и денеска тропски температури
Приврзаници на „Златна зора“ нападнаа полициско возило во кое имало имало имигрант
Над 1,5 милиони Кинези евакуирани пред налетот на тајфунот Хајкуј
Пет активни пожари во Македонија
Издадени 24 решенија за забрана за работа
Гори депонијата во Тетово
Сарчиево повторно со Гинисов рекорд
Економската состојба на фирмите понеповолна од лани
Шкотскиот парламент нема право да свика референдум за независност
Две третини од граѓаните не и' веруваат на Владата
Црногорските хотели стануваат „геј-френдли“filip treti, 09.08.2012 14:46:52
kako da se prijavam i jas dea dobijam skulptura
Od Avram, 09.08.2012 19:30:01
So ova definitivno ce vlezeme vo Ginis...ova se granici so ludiloooooooooo Moze li nekoj da go zapre ovoj cirkus?!
Arhitekt od EU, 09.08.2012 21:45:17
Alo kolegi,ima li nekoj pameten vo drzavata Makedonska? Ako ima takvi,gi molam da se javat
Никола, 09.08.2012 22:57:55
Сиромашното македонче сака да биде меѓу големите. Бугарија: Околу 500 т. бесплатна храна делат во Бургаско - Распределба на прехранбени производи од интервенција резерви на Европската унија за социјално слаби лица Македонија: Споменици, Споменици, Споменици - наскоро во Скопје ќе има само споменици, луѓето одамна ќе си заминале.
Mirjana, 10.08.2012 01:39:35
Koga ke se zavrshat gradbite na site ovie mostovi treba da se napravi eden most sto ke ki povrzi site postoecki mostovi i so toa ke se napravi edna celina na nekoja si zamisla za Skopje Disney Land 2014. Na toj most treba da se izleat statui na Pajo Patorot, Tom i Jery, Pink Panter, Kalimero nema pravda itn. Mozebi eden rolocoaster ne ke bide na odmet da gi povrze dvete strani na Vardar. Duri togas ke staneme top destinacija za strancite . Imam tolku mnogu idei za gradenje vo Skopje, no mnogu malku vreme, pari, prostor???!!!!
zik, 10.08.2012 02:27:00
прашајте во светот на уметноста дали некого познаваат...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 30°C, Мин: 14°C

Недела
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Светски рекорд за Давид Рудиша од Кенија
Кениецот во трката на 800 метри златниот медал го освои со време на нов светски рекорд – 1:40.91 минута...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 13.ден
По тринаесеттиот натпреварувачки ден 80. држави имаат освоено медали...
Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |