Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
09.08.2012, 13:00

Голем интерес за Параолимписките игри во Лондон

Досега се продадени рекордни 2,1 милион билети, а орагнизаторите планираат да продадат 2,5 милиони влезници

Организаторите на Параолимписките игри во Лондон денеска соопштија дека продале рекордни 2,1 милион билети.

Популарноста на Олимписките игри во Лондон се преслика и на Параолимписките игри, така што минатиот месец се продадени повеќе од 600.000 билети за настанот, кој ќе трае од 29 август до 9 септември.

- Да продадете толку голем број карти за Параолимписките игри три недели пред отворањето е апсолутно фантастично и покажува ненаситен апетит на јавноста за врвен спорт, се наведува во соопштението на претседателот на Меѓународниот параолимписки комитет Филип Каверн.

Орагнизаторите планираат да продадат 2,5 милиони влезници.

Почетоци на Параолимписките игри се натпреварувањата на 16 повредени ветерани од Втората светска војна пред 64 години во болницата Сток Мендевил во јужниот дел на Англија. Првата Параолимпијада е одржана 12 години подоцна во Рим.

Билетите за параолимписките натпреварувања во атлетика и пливање веќе се распродадени.

На Параолимписките игри ќе учествуваат околу 4.200 спортисти, а 16 земји ќе дебитираат на Игрите, меѓу кои Северна Кореја и Демократска Република Конго.


Статијата е прочитана 407 пати.

Испрати коментарОлимпиското село од идната година станува станбена населба
Американецот Мантео Мичел истрча 400 метри во штафетната трка со скршена нога
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 13.ден
Пеле верува дека фудбалерите на Бразил ќе освојат златo
Американките олимписки шампиони во ватерполо
САД го одбранија првото место
Светски рекорд за Давид Рудиша од Кенија
Болт без конкуренција
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
Олимпискиот шампион Унгарија „потопен“
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
„Дрим тимот“ забележа уште една победа
Ниту еден медал за Американците во бокс!
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 11.ден
Олимпискиот шампион го совлада светскиот првак во четвртфиналето
Бразил – Мексико во финалето
Пирсон на 100 метри со пречки победи со нов олимписки рекорд
Динамо Киев и БАТЕ Борисов се пласираа за баражите од Лигата на шампионите
Реприза на Пекинг за Лиу Ксијанг
Хрватска и Србија на првите места во групите
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 10.ден
Исланд и Хрватска без загубен бод во четвртфиналето
Исинбаева остана без златен медал
„Дрим тимот“ ја мина и Аргентина
И дрим-тимот на допинг-контрола
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 9.ден
Џудистка претепа гледач кој фрли шише пред почетокот на финалето на 100 метри
Белорусија шампион на ЕП во кошарка за јуниорки
(ФОТО) Болт е најбрзиот човек на планетата
Најголемата ноќ за британската атлетика
Светски рекорд на Пендлтон во спринт
Казахстанецот Илјин со два светски рекорда
Американскиот „Дрим тим“ се намачи со Литванија
Последен пливачки ден со два светски рекорда

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 30°C, Мин: 14°C

Недела
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Светски рекорд за Давид Рудиша од Кенија
Кениецот во трката на 800 метри златниот медал го освои со време на нов светски рекорд – 1:40.91 минута...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 13.ден
По тринаесеттиот натпреварувачки ден 80. држави имаат освоено медали...
Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |