Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
09.08.2012, 11:24

Гигантските ѕвезди не се мистерија

Откриените ѕвезди кои се 300-пати поголеми од Сонцето не се никаква мистерија и големината ја добиле со „спојувања“ и „преземања

Во 2010 година научници од НАСА открија четири ѕвезди кои се исклучително многу големи во споредба со останатите. Тие ѕвезди се дури 300 пати поголеми од Сонцето и двојно поголеми отколку што се сметало дека една ѕвезда може да биде.

Научници од Универзитетот во Бон тврдат дека тие ѕвезди припаѓаат на ѕвезденото јато Р136 во Големиот Магеланов облак оддалечен околу 160.000 светлосни години од Земјата и таа големина може да ја добијат благодарение на „спојувања“ и „преземања“.
Бонските научници предводени од Самбрана Банерџи направија модел на интеракција меѓу ѕвездите во јата ѕвезди како во Р136.

Со компјутерска симулација составени се модели на кои им се придодавале една по една ѕвезда и на крајот добиле повеќе од 170 илјади густо збиени ѕвезди со вообичаена големина. Со симулација се утврдило како тој едноставен систем се менува со текот на времето. Симулацијата ја отежнувал ефектот на нуклеарни реакции и енергии кои секоја ѕвезда по судар со друга ги ослободува, што често се случува на толку густо „населен“ простор.

- По тие калкулации набрзо стана јасно дека исклучително големите ѕвезди не се никаква мистерија, изјави Самбран.

- Тие настануваат во многу рана фаза од животот на ѕвезденото јато. Кога има толку големи ѕвезди густо збиени во парови често се случуваат нивни блиски средби од кои некои се завршуваат со судар и формирање потешки небески тела, а добиените ѕвезди лесно може да достигнат големина на оние откриени во ѕвезденото јато Р136, објасни Самбран.


Статијата е прочитана 707 пати.

Испрати коментар„Балкански музички плоштад“ денеска и утре во Охрид
(ИНТЕРВЈУ) Детскиот театар е важен за формирање на публиката
Грчка изложба и концерт на „Хармосини“ на „Бит фест“
Конзервација на локалитетот Стибера
Во Битола почнува АКТО 7
И „Охридско лето“ го слави Стриндберг
Камерниот хор „Св. Климент Охридски“ вечерва во црквата Света Софија
Првата дама на Северна Кореја фотографирана со луксузна чанта на Диор
(ИНТЕРВЈУ) „Охридско лето“ широко ги прима различните естетики
Во Охрид 11. издание на музичкиот фестивал „Balkan Music Square“
Кабаре-чалгија на „Старовски“ на „Охридско лето“
„Анаморфозис“ - нов албум со кларинетистот Васко Дуковски
Успешен настап на Василевски на фестивалот на поезијата во Сет
Ако ве заморуваат фотографиите на бебиња на Фејсбук - заменете ги со фотографии на животни
Виолинистот Никита Борисо-Глебски вечерва на „Охридско лето“
Мерилин Монро - се’ уште легенда
Концертот на „Перпетум Џезиле“ прекрасен роденденски подарок за „Охридско лето“
Златен медал за филмот „Неуспешен лет“ во Србија
„Перпетум Џезиле“ за роденденот на „Охридско лето“
Патувачко кино на МакеДокс
(ИНТЕРВЈУ) Имаме профилирана публика која го чувствува блузот
На Антартикот некогаш се наоѓале прашуми
Хрватското дуо „2Cellos“ вечерва во Охрид
„Свадбата на Дорќол“ на Томислав Османли во српското списание „Улазница“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 30°C, Мин: 14°C

Недела
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Светски рекорд за Давид Рудиша од Кенија
Кениецот во трката на 800 метри златниот медал го освои со време на нов светски рекорд – 1:40.91 минута...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 13.ден
По тринаесеттиот натпреварувачки ден 80. држави имаат освоено медали...
Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |