Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
16.08.2012, 18:02

Слупчане ја ниша коалицијата

ВМРО-ДПМНЕ: Слупчане не е чин на визионерство, туку на лицемерство

Александра М. Митевска


Настанот во Слупчане ја вжешти комуникацијата меѓу партиите од владејачката коалиција. Од ВМРО-ДПМНЕ, вчера, се огласија со соопштение во кое наведоа дека со положувањето цвеќе пред споменикот на ОНА им е нанесена штета на меѓуетничките односи, толеранцијата и на довербата меѓу граѓаните...

Претходно, од Американската амбасада оценија дека потегот на министерот за одбрана, Фатмир Бесими, е храбар, визионерски и патриотски и дека треба да придонесе за залечување на раните кај двете страни од конфликтот. Во ВМРО-ДПМНЕ, пак, имаат спротивен став на американскиот. Според владејачката партија, настанот во Слупчане е обид за добивање ситни партиско-политички поени. „Во која било држава во светот не може да се прифати како визионерски чин или лидерство доколку униформирани членови на армијата се поклонат пред оние кои убиваа нивни колеги пред само единаесет години. Тоа може да биде само отворање стари рани“, се наведува во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата на премиерот Никола Груевски, чинот во Слупчане е лицемерен и јавноста ќе го препознае тоа.

Вицепремиерот Муса Џафери, кој беше меѓу владините функционери кои беа во Слупчане, вчера ни изјави дека не се согласува со наводите од соопштението на Владата дека настанот бил приватна посета. Сепак, Џафери рече дека не очекува потреси во владината коалиција поради новиот заплет во релациите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

„Не е, сега, работата со некој нов проект ние да се разделиме. Можам да разберам дека политичките партии сакаат да ја избалансираат ситуацијата, за да не губат поени во својот блок, ама мислам дека во овој случај јавноста ќе покаже поголема храброст од нас политичарите“, вели Џафери. Според него, посетата на функционерите од ДУИ на Слупчане била мошне транспарентна и немала за цел да испровоцира или да понижи некого.

„Минатото не можеме да го коригираме, но треба да се соочиме со него, без емоции, туку со намера да ја подобриме иднината и да ја зајакнеме довербата“, вели Џафери, потенцирајќи дека не сака да ги коментира изјавите на другите за овој случај.

Настанот со положувањето цвеќе пред споменик на УЧК, на 11-годишнината од Рамковниот договор, повторно, укажа на паралелизам во ставовите меѓу коалициските партии, за прашања што ги засегаат меѓуетничките односи, и се заканува да го наруши мирот во владиниот двор. Овој случај потврди дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и натаму различно го читаат и го толкуваат документот од Охрид, иако токму на него се базира нивната соработка во Владата. Познавачите на состојбите во двете партии, сепак, не веруваат дека овие искричења можат да ја разнишаат коалицијата, која во изминатиот период преживеа и други предизвици, како тепачката на Кале, тензиите во Струга, инцидентите во автобусите, Смилковско Езеро..., но сите тие беа изменаџирани и заборавени, бидејќи, главно, беа покриени со други настани.

И покрај острите тонови што вчера ги упатија кон ДУИ, од ВМРО-ДПМНЕ не се произнесоа за барањата на опозицијата министерот за одбрана, Фатмир Бесими, да понесе политичка одговорност за овој случај. И во завчерашното соопштение од Владата не се посочува на политичка одговорност за „Слупчане“, туку само се наведува дека „овој настан нема никаков официјален карактер, ниту државен третман“ и дека „појавувањето на лица кои се дел од Владата има третман на нивна приватна посета за приватна комеморација“...

Според опозицијата, дијаметрално спротивставените ставови, кои испливаа на површина по реакциите за „Слупчане“ се најголем проблем на владејачката коалиција. „Освен за распределба на тендери, по којзнае кој пат се потврдува неможноста на премиерот и на другите претставници во Владата да изградат и да спроведат заеднички политички став. Како да очекуваме од граѓаните да имаат доверба во иднината на оваа земја кога највисоките политички претставници имаат спротивставени ставови: едните зборуваат за помирување, а другите повикуваат на одговорност, едните за официјална должност, а другите за приватна прошетка“, изјави Гордан Георгиев, потпретседател на СДСМ. (А.М.М)


Статијата е прочитана 2962 пати.

Испрати коментарЛустриран поранешен советник во Куманово
Адутот на СДСМ за Скопје – енигма до 28 октомври
Што се крие зад новиот слоган на ВМРО-ДПМНЕ
Кирил Пслатиров - Бев жртва, а не кодош
Иселениците во Австралија не забораваат македонски
Македонски „кисинџери“ или трансфер-жртви?
Прашања и одговори - СлупчанеВесна.С. од Прилеп, 17.08.2012 02:40:31
Само глумат пред народот .
tina, 17.08.2012 02:55:04
Ne znam zosto vladata se luti na koalicionio partner. Pa tie napravija Spomenici i se poklonuvaat pred Izdajnicite na Nasio Narod i tie sto pukaa po nasite vojnici i kolea vo Pirinska Makedonija. Ne e li toa podednakvo licemerie. Albancite barem si gi napravile tie spomenici so privatni pari.
pile, 17.08.2012 11:38:34
Politickiot udar koj sto go prezjivuva DPMNE od aktivnosta na Ministerot Besimi vo Slupcane, so znaenje ili ne na Vladata ke ima dalekusezjni politicki posledici po nivniot rejting.Posebno ako se imavo predvid dosegasnoto neizjasnuvanje na liderot na DPMNE za konfliktot vo 2001 godina i vo nitu eden moment nespomnuvanje na branitelite a posebno marginaliziranje i degradiranje na pripadnicite na bezbednoisnite sili od 2001 godina koi ne se clenovi na partijata,a za povolnostite na prezjiveanite braniteli na nivo na prezjiveani komandanti i clenovi na ONA ne smee da stane nitu zbor.Za dobroto na Drzjavata na se doagja kraj, pa i na vladeenjeto na Gruevski.PS.Steta za dadeniot moratorium za imeto kako dobro ke dojdese,ke se prezjiveese politickiot nokdaun, a sega OSTAVKA.
sramota, 17.08.2012 11:55:29
Е сега се докажа кој всушност ја води државава и каква политика применува!
miki, 17.08.2012 12:38:44
Не грижете се......ТЕНДЕР КОАЛИЦИЈАТА ќе опстои...........интересот е над се..........
b, 17.08.2012 12:41:17
Sve e dogovoreno samo go lazat narodot,vo vladata ne moze da kupis mina za penkalo bez da znae Grujo,a kamo li za vakov nastan SRAMOTA DPMNE.
srebre, 17.08.2012 15:46:59
vaka e koga dui e vo vlada t.e. sega ima paralelna drzava vo mkd drzava vo drzava samo granicite nese zacrtani na vmro e vazno samo koalicija i da e na vlast mislam za 5-15 god najmnogu celosno ce se odvojat postepeno posto vo tetovo ja imat i policija i vojskata t.e. oficerite vmro tuka nisto nemoza samo da dogovori kade ce bide granicata...slicno kako i sto predlozi ljupceto svoevremeno.....
do pile i b, 17.08.2012 16:14:20
Rejtingot na VMRO sega ke padnel poradi ova,pisuva pile.Naprotiv pile!Rejtingot posle ova soopstenie od VMRO koe e ostro sprema DUI i sprema ambasadata na SAD ke porasne.Ostavka ama samo vo tvojata glava pile.Ti treba pamet pile.Da,dogovoreno e ova b,ama megju DUI i ambasadata od SAD i zatoa ostra reakcija kon niv od DPMNE.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 28°C

Ведро

Понеделник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Вторник
Сончево
Макс: 37°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Обликот на мозокот може да укаже на шизофренија
Според француски научници обликот на мозокот, попрецизно наборите на мозочната кора, можат да бидат показател за постоењ...
Дипломати му должат на Лондон 58 милиони фунти
Само минатата година странските дипломатски мисии и нивните возила не платиле девет милиони фунти...
Исламисти бараат своја држава во Норвешка
Една норвешка исламистичка група се заканува со „напад 11 септември“ или со уште поголем напад од оној што на 22 јули ла...
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |