Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
16.08.2012, 18:20

Што се крие зад новиот слоган на ВМРО-ДПМНЕ

Каков кандидат му треба на СДСМ за да го победи Трајановски

Горан АдамовскиСите партии прават иста грешка: го промовираат слоганот во пресрет на изборната кампања, а уште немаат направено ниту програма. Од друга страна, мотото „Заедно можеме повеќе“ е премногу општо, не кажува кои конкретни чекори ќе се преземат и повеќе наликува на парола за натпревар, укажуваат експертите по завчерашната промоција на слоганот со кој ВМРО-ДПМНЕ ќе јуриша на престојните локални избори.

„Прво и основно, кога се прави кампања, се прави програма и врз основа на тоа се прави слоганот, а колку што ми е познато, програма за локалните избори во ВМРО-ДПМНЕ не е објавена, освен конкурсите за градоначалници, кои се' уште се во тек. Потоа, се преземаат сите потребни чекори во кампањата и дури на крајот се промовира слоганот“, укажува комуникологот Билјана Петровска. Според неа, не е добро веднаш да се почне со мотото, оти тоа може да се коси со активностите и промоциите на терен.

„Но, тоа е грешка што ја повторуваат речиси сите партии“, вели Петровска.

Само што се врати од одморот во Турција, премиерот Никола Груевски се качи на импровизирана бина кај Соборниот храм и го претстави новиот кампањски слоган „Заедно можеме повеќе“. Судејќи според зборовите на премиерот, мотото ќе го претставува здруженото работење на сите во Владата, градоначалниците, претпријатијата, советите на општините, граѓаните...

„Овој слоган претставува прогрес во проектите. Заедничко развивање на проектите и решавање на проблемите на граѓаните. Слоганот ќе го продолжиме и по изборите. Слоганот е филозофија на живеење, начин на кој треба да размислува секој човек“, рече Груевски.

Од зборовите на Груевски може да се заклучи дека трката за Скопје ќе ја трча Коце Трајановски. Премиерот е презадоволен од актуелниот градоначалник, смета дека Скопје сега не е истиот град од пред четири години.

„Се гради насекаде, Скопје е едно големо градилиште. Таквото темпо е забележително во секој дел од градот. Се работи со полна пареа и паралелно на сите проекти, токму онака како што беше во изминатиов период. Чекор по чекор се решаваат голем дел од проблемите на граѓаните, наталожени со години. Скопје, конечно, го има вистинскиот градски татко со точни и прецизни планови и за наредните неколку години“, рече Груевски и го прати Трајановски на изборната патека.

Но, токму имиџот на Трајановски, кој постојано е активен на терен, и постојаните градежни зафати кои станаа белег на неговото владеење, ќе бидат голем предизвик за опозицијата. Професорката Јасна Бачовска смета дека Скопје е местото, кое фактички ќе ги прогнозира и проектира и главните избори.

„Сметам дека спротивната страна, односно опозицијата треба да понуди видеоизменета политичка реторика и имиџ, кој видно ќе се разликува од она што го нуди владејачката партија. Да не се греши како во случајот со Шекеринска, кога се обиде да го копира популистичкиот стил на Груевски, па тоа испадна смешно и неуспешно. Потребна им е реторика својствена за социјалдемократите во светот“, укажува Бачовска.

Според неа, кандидатот на опозицијата треба да биде афирмирана и докажана личност во некоја област, човек што ќе може да конкурира на стилот на Трајановски и проектите што му се случуваат на главниот град.

„Копјата ќе се кршат околу ‘Скопје 2014‘, затоа на СДСМ и нивните партнери ќе им треба добро испланирана програма, во која ќе биде пресметана општествената корист и општествената штета од овој проект. ‘Скопје 2014‘ му се случува на градот и не треба опозицијата да оди на карта на негирање. Се поставува и прашањето на агресивноста во кампањата. Да, СДСМ ќе мора многу да вложува во еден агресивен маркетинг за да може да парира на власта“, објаснува Бачовска.


Статијата е прочитана 4015 пати.

Испрати коментарЛустриран поранешен советник во Куманово
Адутот на СДСМ за Скопје – енигма до 28 октомври
Кирил Пслатиров - Бев жртва, а не кодош
Иселениците во Австралија не забораваат македонски
Македонски „кисинџери“ или трансфер-жртви?
Прашања и одговори - Слупчане
Слупчане ја ниша коалицијатаItar Pejo, 17.08.2012 00:10:21
A sto stana so NOVIOT BRAN ? Nie vo Mariovo vikame: sekoj slogan za tri dena!
GO SAKAM SKOPJE, 17.08.2012 00:42:48
Nesto mnogu tocn kaza Premierot deka, *Skoje ne e isto kako pred 4 godini...*Pa ne e isto!!Toa nemorase da ni go kazuva, oti nie go gledame so shiroko otvoreni oci i so bolka vo dushata! Go gledame ne kako ja ispusta dushata, tuku veke na mrtvackiot odar! Samo, se prashuvam, dali ovie lugje vistina mislat deka go napravile Skpje ubav grad koj *moze da se vporedi so svetskite metropoli* ili se pak, samo duduci od drvo nedelkano, pa i ne znaat deka so *Skopje 2014*pravat kriminal i od onoa ubavo Skopje, polno so dusha i so drvoredi od lipi so bozenstvenata mirizma koja patnikot na zaminuvashe ja noseshe so sebe kako najubav spomen! Mi se ezi kozata koga ke pomislam deka, pak sakaat da ni go natrapat onoj Kockica za uste eden manbdat koj si postavil za cel, da ja zavrsi zapocnatata programa...Koja:so gordos i cinizam da go pogrebe gradot i skopjanite li? uste toa ni ostana...Na ovie izbori, bilokoj da mu bide protivkandidat, skopjanite ke go iszglasaat, od prva raka!
jovan, vlada @, 17.08.2012 09:33:49
„ЗАЕДНО МОЖЕМЕ ПОВЕЌЕ“ е слоган кој ќе ги обележи локалните избори во март 2013 година од страна на владеачката партија. Овој слоган треба да ја симболизира моќта која ВМРО-ДПМНЕ ја има во македонското општстевство во моментов и со тоа сака да се приближи кон народот и да ја истера прикаската дека со освојување на што поголем број на градоначалници и советници, ќе продолжи со истото темпо на греадење и реновирање. Ова е многу битно од причина што оваа партија во моментот ги има сите послуги на власта и без никакви оправдување мора да ја спроведе предвидената програма,знае дека кај гласачите ќе нема втора шанса ако ја злоупотребат довербата еднаш,ја научија лекцијата што СДСМ ја доживеа од 2002 до 2006 година кога безочно го излажаа народот со вработување на секој член од секое семејство во Македонија. Само со искрен труди и работа и посветеност кон идејата за Македонија да стане подобро место за живеење може и ќе победи Груевски со коалицијата зашто искрено и од срце работи за нас...
mkd, 17.08.2012 11:06:26
Totalno ne gi razbiram onie na koi Skopje im bese poubavo pred 5 godini so iskrseni ulici,tesni grla i komunisticki izgled kako vo S.Korea. Drvata ke porasnat a bulevarite i novite objekti ke ostanat no Skopje ke lici na Evropski grad. Ako saka lipi neka se vrati na selo i taka falat ludje tamu pa zelenilo ke ima kolku saka. Na Skopje seuste mu fali infrastruktura i poefikasen transport koj jas licno bi go resil so trolejbusi koi se najekonomicni i najeftini.
bezanec, 17.08.2012 13:56:28
До јован, влада и мкд,! Толку заслепени и опиени од власта сте што не гледате ни црно ни бело а со докажувате колку дебело сте набалирани од власта вмровска. Но некој мудрец рекол„„ се си има почеток и крај„„
seirdzija, 17.08.2012 14:20:05
Ete ti materijalno dobrostoecki podrzuvaci na vlasta(ovozmozena od istata),koi ne sakaat da vidat deka drzavata ni tone vo golema siromastija.Lipi kako drvja ne se dobri ama se dobri zalni vrbi,taka?Ako se zaobikoli proektot na vlasta za Skopje 2014,site proekti za ulicite poteknuvaat od Trifun Kostovski!!!No najbitno vo se po koja cena se gradi??Dali ste svesni deka nemozete vecno da pravite falsifikat na izborite???Dali ste svesni deka ogromen del na gradjanite se osvetnicki raspolozeni poradi idiotskata uloga sto mu ja dodelivte???
до го сакам Скопје, 17.08.2012 18:05:49
И јас го сакам ,ама чинам дека во Скопје има се само најмалку СКОПЈАНИ родум и по душа.А сите останати дојденци ќе гласаат со две раце ако треба ,онака како ќе им биде кажано само и само да не се вратат во нашата бедна провинција!НАЖАЛОСТ НА СКОПЈАНИ.
Nikola HA8 9LR, 17.08.2012 19:01:39
MKD-abe, druze, pa bas za seloto se zbori vo komentarot na sekoj star skopjanec, da, lipite si gi sakame, a koj si saka avtopat za ulica-neka si go pravi vo Brodac...Nie ne ja pravime guzvata po grad, tuku sekoj opinok sto sednal vo kola i stasal do Skopje...Samo star gradjanin za kmet, i da e e od nikava partija, toa mu treba na Skopje

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 32°C, Мин: 15°C

Недела
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Остри меѓународни реакции по пресудата за „Пуси Рајот“
Руската православна црква вчера ја повика државата да биде милостива кон членките на контроверзната панк група...
Депонијата се празни, комуналците добија една плата
Инспекторите за животна средина веруваат дека до понеделник сето ѓубре ќе биде изнесено од центарот на Тетово и депонира...
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...
Соларен брод чека да заплови во Охридско Езеро
Иноваторот Горан Ангелковиќ има проект за брод кој се движи на сончева енергија и бара инвеститор за да го изгради...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |