Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт

Топлотен бран ја зафати Македонија

Температурата денеска ќе достигне до 38, а во наредните три дена и до 41 Целзиусов степен, а УВ индексот ќе биде 8 и 9...

Осуммина загинати и речиси 60 ранети во бомбашки напад во Газиантеп

Автомобилот експлодирал пред полициска станица, а меѓу убиените има и деца...

Целосната интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО е без алтернатива

На средбата Иванов - Рикер, соговорниците се согласија дека не постои одржлива опција ниту за регионот, ниту за Македонија, освен целосна интеграција ...

Вести
(ФОТО) Се реконструира салата „Длаборез“ во Собранието
Салата ќе се исчисти, реставрира и репарира со реставратори и конзерватори од Музејот на Македонија
„Кралицата Есма и Стево Теодосиевски“ ја доби наградата „Мајка Тереза“
Добитник на државната награда за 2012 година е и Детскиот театарски центар од Скопје...
„Аман“ најавува нови протести во Тетово, Куманово и Прилеп
Граѓанската иницијатива „Аман“ која се противи на поскапувањата на струјата, парното и горивата, ќе почне со нов бран пр...
Владата обезбедила пари за реконструкција на Универзална сала
Проектот предвидува реновирање на ентериерот, изградба на повеќенаменска сала со капацитет од 1.500 места, нов простор з...
(ФОТО) Претседателот Иванов ја отвори Школата за млади лидери
Активни пожарите во Тетовско, велешкиот регион и Зелениково
Обама ја предупреди Сирија за хемиското оружје
Владата во Токио го потврди убиство на јапонска новинарка во Сирија
„Пуси рајот“ не сакаат да бидат помилувани од Путин
Смртна казна за Кинеската Гу Каилаи за убиство на британски бизнисмен
Грција ги дочекува туристите со поскап бензин
Екс-презентерот на МРТВ, Давидовски избоден со нож
Чавез ќе ја радикализира ситуацијата ако Британците упаднат во Амбасадата на Еквадор
Граѓаните го поддржуваат моделот ���Плата според сработеното“
Cончево и топло
Депонијата недоисчистена, Тетово полно со ѓубре
Стурнарас: На Грција и се заканува исклучвање од еврозоната
 
Магазин
Фестивалот на сценарио го отвори „Менажерија“ со Никола Ристановски
Годинешниот 36. „Фестивал на филмско сценарио“ во Врњачка Бања беше посветен на големиот филмски автор Миомир Стаменковиќ-Мики
Светот на филмот му оддава почит на Тони Скот
Американската телевизиска мрежа Еј-Би-Си, цитирајќи извори блиски на режисерот наведува дека Скот имал неизлечив тумор н...
“Сестрата на Зигмунд Фројд” од Гоце Смилевски објавен на чешки
Преводот на чешки јазик го направи истакнатиот славист и македонист, академик Иван Доровски, а го објави издавачка куќа ...
Модната куќа „Луј Витон“ подготвува линија на презервативи
Презервативите се спакувани во кесички со карактеристичното лого ЛВ, а едно парче од нив чини 68 долари...
Шарапова отвори продавница за слатки во Њујорк
Во продавницата ќе има 12 видови на „гумени бонбони“, од кои најинтересни се оние во облик на тениски топчиња, потпетици...
Маџиров на книжевен престој во Австрија и меѓународно читање во Грац
Спорт
Антиќ не се откажува од репрезентативниот дрес?!
Директорот на кошаркарските селекции, Илија Мерџановски, тврди дека капитенот не се повлекува од репрезентацијата
Манчестер Јунајтед поразен во Ливерпул на стартот од новата сезона
„Црвените ѓаволи“ загубија синоќа на гостувањето од Евертон со 1:0, a cтрелец на единствениот гол беше белгискиот интерн...
Комплетирано првото коло во Примера
Ваљадолид како гостин ја победи Сарагоса со 1:0, Рајо Ваљекано славеше со 1:0 против Гранада, додека повратникот во Прим...
Уапсени три лица од организацијата на трката Тара 2012
Во несреќата што се случи вчера на трката Тара возач изгуби контрола над возилото и влета во публиката, при што усмрти т...
Условна казна од УЕФА за Работнички
За допингот треба да се платат и 30.000 евра, Најдоски и Петровиќ суспендирани на една година...
Шампионот Вардар поразен во Кичево
Федерер преку Ѓоковиќ до петтата титула во Синсинати
 

Најнови вести
Време
Скопје, 32°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 37°C, Мин: 17°C

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Обликот на мозокот може да укаже на шизофренија
Според француски научници обликот на мозокот, попрецизно наборите на мозочната кора, можат да бидат показател за постоењ...
Дипломати му должат на Лондон 58 милиони фунти
Само минатата година странските дипломатски мисии и нивните возила не платиле девет милиони фунти...
Исламисти бараат своја држава во Норвешка
Една норвешка исламистичка група се заканува со „напад 11 септември“ или со уште поголем напад од оној што на 22 јули ла...
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Печатено издание
Број 3959, 18.08.2012
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Салут и за Македонската армија
Многу силни пораки беа искажани на Денот на АРМ за да се поправи штетата од Слупчане
Фоторетровизор
Неделава во Маврово го видовме данскиот актер Медс Микелсен, инаку добитник на „Златна палма“
ОХИС пак не е продаден
Пропадна и осмиот тендер, но Владата не се откажува, и понатаму ќе распишува тендери за овој загубар
Тешко се крева пердето од очи во државното здравство
За о��ерација на катаракт се чека и по 2,5 години
Широк сокак - таму се живот живее
На битолското шеталиште тешко може да се најде празно столче во кафулињата, што дава впечаток дека во градот на конзулите се живее како онаа народната „ко бубрег во лој“
Пелагонија стравува од поскапување на лебот
Според мелничарите, има основa за нова цена, но засега не се знае кога ќе се случи поскапувањето и за колку проценти
Депонијата се празни, комуналците добија една плата
Инспекторите за животна средина веруваат дека до понеделник сето ѓубре ќе биде изнесено од центарот на Тетово и депонирано во „Русино“
Премиера на мјузиклот „Декамерон“ во Охрид
Со вечерашната претстава на Театарот за деца и младинци и МНТ, завршува драмската програма на годинешното „Охридско лето“
На ручек во „Кригла“ - Незаменлив похуван кромид
Во оваа пивница можете да пробате се' и сешто, ама никогаш не смеете да го прескокнете похуваниот кромид
Препорачано од уредникот
Тешко оди потрагата по функционери од 1944
Претседателот на Комисијата за лустрација, Томе Аџиев, чека нови документи за да закаже нова седница
Никој не ги сака „мерцедесите“ на Коце
Двата „мерцедеса“ сега се продаваат поевтино, за почетни 2.400 евра, односно 2.000 евра

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


На прво место
Амнестијата не е амнезија
Најблизок пример на помирување до Македонија е либанскиот, а не оној на Франција и на Германија. Коjа е разликата меѓу визионерството на Фатмир Бесими и Хелмут Кол, светски шампион во извинување?
Реплики
Соња Крамарска
Едиторијал
Александра М. Митевска
Поглед
Димитар Чулев
Мислења
Андре Глуксман
Мислења
Ѓорѓи Спасов
Саботни муабети
Огнен Јанески
Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |