Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
19.08.2012, 15:16
Олинга најмлад стрелец во ПримераНапаѓачот на Малага со голот што го постигна во 84 минута на отворањето на сезоната донесе минимален триумф на гостувањето кај Селта со 1:0

Напаѓачот на Малага, Фабрис Олинга стана најмладиот стрелец во историјата на најсилната шпанска фудбалска лига, постигнувајќи го единствениот погодок во првото коло од новиот шампионат со кој беше совладана Селта во Виго.

Камерунецот со голот што го постигна во 84 минута со 16 години и 98 дена го надмина досегашниот рекордер, напаѓачот на Атлетик Билбао, Икер Мануин кој во октомври 2009 година постигна гол во шпанскиот шампионат со 16 години и 289 дена.

Во другите два саботни меч од Примера, беа постигнати идентични резултати од 2:1 во полза на домаќините. Севиља очекувано го совлада Хетафе со головите на Фазио во 34 и Негредо од пенал во 38 минута, додека гостите ублажија преку Алексис во 50 минута. Мајорка дури во финишот од натпреварот се избори за првите три бода против Еспањол. По првите пет минути резултатот беше 1:1, откако домашните поведоа преку Емед во 2-та а Вакасо изедначи во 5-та минута, и овој резултат беше важечки до 85 минута, кога повторно Емед ја затресе противничката мрежа.

Денеска играат: Атлетик Билбао - Бетис, Реал Мадрид - Валенсија, Барселона - Реал Сантандер и Леванте - Атлетико Мадрид, а завршува во понеделник со мечевите Депортиво - Осасуна, Рајо Валекано - Гранада и Реал Сарагоса - Вајадолид.

Статијата е прочитана 243 пати.

Испрати коментарАнтиќ не се откажува од репрезентативниот дрес?!
Манчестер Јунајтед поразен во Ливерпул на стартот од новата сезона
Комплетирано првото коло во Примера
При каменување на воз повредени четворица „Комити“ и полицаец
Условна казна од УЕФА за Работнички
Само бод за Реал Мадрид на стартот на Примера
Уапсени три лица од организацијата на трката Тара 2012
Шампионот Вардар поразен во Кичево
Федерер преку Ѓоковиќ до петтата титула во Синсинати
Двајца загинати и двајца тешко поврeдени на трката „Тара 2012“
Рекорден 11. триумф на Стојчев на Охридскиот маратон
И Владо Илиевски се збогува со репрезентацијата
Ѓоковиќ и Федерер во денешното финале во Синсинати
Охридски маратон во полн сјај
Металург триумфираше на турнирот во Струга
Камерунецот Сонг во Барселона за 19 милиони евра
Илиевски од семејни причини го напушти Локомотив
Михајловски го засили Работнички
Металург и Динамо Минск во борба за трофејот на турнирот „Струга 2012“
Реал и Барса во битка за Шпанија и за „светска хегемонија“
Манчестер Сити ја почнува одбраната на титулата со Саутемптон
Седлоски - Играчите се за мене
Вермален нов капитен на Арсенал
Шарди го запре Мари во Синсинати
Пеле - Лондон постави олимписки стандард
Гечевски ја заврши репрезентативната кариера
Динамо Минск прв финалист на струшкиот ракометен турнир
Феникс потпиша со Џермејн О’Нил
Мартинез во Баерн за рекордни 40 милиони евра
Балиќ во Металург за 200.000 евра по сезона!?
Светската пливачка елита в недела на 26. Охридски маратон
Надал го откажа учеството на Ју-Ес опен
Ван Перси и официјално во Манчестер јунајтед!
(ФОТО) Пандев за минимална победа против Литванците
Македонија падна на 34. место
Бајнам на експериментална терапија на коленото
Квалификациите клучни и сезонава во Формула 1
На Франк Рибери и Карим Бензема ќе им се суди
Марадона би работел како тренер во Кина
Македонските надежи поразени од Португалија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 32°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 37°C, Мин: 17°C

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Обликот на мозокот може да укаже на шизофренија
Според француски научници обликот на мозокот, попрецизно наборите на мозочната кора, можат да бидат показател за постоењ...
Дипломати му должат на Лондон 58 милиони фунти
Само минатата година странските дипломатски мисии и нивните возила не платиле девет милиони фунти...
Исламисти бараат своја држава во Норвешка
Една норвешка исламистичка група се заканува со „напад 11 септември“ или со уште поголем напад од оној што на 22 јули ла...
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |