Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.08.2012, 13:48

(ФОТО) Претседателот Иванов ја отвори Школата за млади лидери

Учесниците во Школата ќе имаат можност да се сретнат со врвни предавачи - истакнати професори, европски парламентарци, министри, амбасадори...

ФОТО: МИА

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска официјално ја отвори третата по ред Школа за млади лидери, која традиционално под негово покровителство се одржува во Охрид.

На свеченото отворање на Школата, на 40-тината овогодинешни учесници им се обрати и претседателот на Европската академија на науките и уметностите, Феликс Унгер, како и заменикот помошник државен секретар на САД, Филип Рикер. Во текот на денот предавања на Школата за млади лидери ќе имаат и амбасадорите на САД и на Велика Британија, Пол Волерс и Кристофер Ивон, кои ќе зборуваат на теми поврзани со активното лидерство, како тоа да се спроведе во практика и како да се учи од етаблираните лидери, соопшти Кабинетот на претседателот Иванов.И оваа година учесниците во Школата за млади лидери ќе имаат можност да се сретнат со врвни предавачи, истакнати професори од странски академски институции и универзитети, успешни бизнисмени и претседатели на мултинационални корпорации, асоцијации и институти, европски парламентарци, министри, амбасадори.

Меѓу истакнатите гости предавачи се издвојуваат: поранешниот личен секретар на принцезата Дајана, Патрик Џефсон, од Њујорк Тајмс прогласен за најпродаван автор, како и Мери Џо Џекоби, која во својата професионална биографија вклучува позиции како специјален асистент на претседателот Роналд Реган, била именувана од претседателот Џорџ Буш како помошник секретар за трговија на САД, а од страна на Кралицата Елизабета II за комесар на Британската државна служба.Поранешниот амбасадор на САД во НАТО и поранешен заменик помошник државен секретар на САД, Курт Вокер, исто така ќе им се претстави на младите лидери. Како предавачи ќе присуствуваат и државниот министер за владини комуникации во Владата на Унгарија, Золтан Ковач, парламентарецот од германскиот Бундестаг, Томас Хелм, професорот од Оксфорд и долгогодишен наградуван новинар на Би-Би-Си, Ричард Грејсон. Ќе гостуваат професори и од Универзитетот Оберта де Каталуња, Универзитетот Оукланд - Нов Зеланд, Универзитетот од Бостон, Универзитетот од Виена, потоа директори на ме��ународни институти и асоцијации, и други успешни лидери од Македонија, Европа и светот.

Воспоставувањето на Школата за млади лидери, која се одржува трета година по ред, е лична идеја на претседателот Ѓорге Иванов, како проект за прв пат инициран уште во неговата изборна програма. Првиот интензивен тренинг за лидерство беше организиран во август 2010 година во Охрид, под негово покровителство. Идејата е да им се овозможи на младите, талентирани и амбициоазни луѓе од Македонија да ги надградуваат и усовршуваат своите вештини, да ја развиваат својата креативност и менаџерски способности.Целната група на Школата за лидери се млади луѓе на возраст меѓу 23 и 35 години, дипломирани студенти и професионалци чиишто сфери на интерес се цивилното општество, економијата, политиката, и кои имаат желба да ги развиваат своите лидерски вештини и капацитети, и да придонесат за идниот позитивен развој на општеството и околината во која живеат и работат. Право да учествуваат имаат младите од Македонија, но и децата на нашите иселеници во странство.

Дека се работи за жив проект, од кој континуирано се раѓаат нови иницијативи, како што се вели во соопштението, сведочи и Алумни Асоцијацијата – ИСЛАА, формирана од првата генерација учесници, како посебно регистрирано здружение. Оваа асоцијација, во која членуваат сите поранешни учесници, има организирано низа предавања, работилници, презентации, лидерски кампови и хуманитарни акции, што е достојна потврда за квалитетот и успешноста на Школата за млади лидери. Членовите на ИСЛАА во јули годинава имаа можност лично да се сретнат со Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун.


Статијата е прочитана 406 пати.

Испрати коментарВицепремиерката Арифи се сретна со Филип Рикер
„Аман“ повторно протестираше пред Регулаторна комисија за енергетика
Убиецот на Ленон бара помилување
Простотлук и необразованост во речникот за „Скопје 2014“
Се испитуваат околностите под кои почина пациентот во Ѓорче Петров
Еколошки ознаки за поголема конкурентност
СДСМ - ЕЛЕМ и МЕПСО се расфрлаат со пари за луксуз
ДУИ се заканува дека ќе излезе од Владата
Рикер не го спомна визионерството на Бесими
Шведска нема да го предаде Асанж на САД
Ставрески - Нема зголемување на даноците и нов ребаланс
Учебната година ќе почне без задоцнување
Македонија доби 46,4 милиони евра за изградба на пру��ата кон Бугарија
„Епл“ највредна компанија во историјата на берзата
Војна со Иран израелската економија ќе ја чини 41 милијарада долари
Попоски-Рикер - Македонија очекува натамошна поддршка од САД
Рускиот амбасадор Шчербак кај министерот Попоски
Иванов на гости кај Јосиповиќ во Хрватска
Аргентина ја тужи EУ поради шпанските прописи за увоз на биодизел
Активни пожарите во Тетовско, велешкиот регион и Зелениково
Топлотен бран ја зафати Македонија
„Кралицата Есма и Стево Теодосиевски“ ја доби наградата „Мајка Тереза“
Владата во Токио го потврди убиство на јапонска новинарка во Сирија
Екс-презентерот на МРТВ, Давидовски избоден со нож
Чавез ќе ја радикализира ситуацијата ако Британците упаднат во Амбасадата на Еквадор
Обама ја предупреди Сирија за хемиското оружје
Деветмина загинати и речиси 60 ранети во бомбашки напад во Газиантеп
Cончево и топло
Депонијата недоисчистена, Тетово полно со ѓубре
Граѓаните го поддржуваат моделот „Плата според сработеното“
(ФОТО) Се реконструира салата „Длаборез“ во Собранието
Дипломати му должат на Лондон 58 милиони фунти
Скотланд Јард ги отфрли обвинувањата за упад во амбасадата на Еквадор
Поддршка од синдикатот на одбраната за законот
Владата обезбедила пари за реконструкција на Универзална сала
„Пуси рајот“ не сакаат да бидат помилувани од Путин
Активни повеќе пожари во Македонија
Обликот на мозокот може да укаже на шизофренија
„Аман“ најавува нови протести во Тетово, Куманово и Прилеп
Грција ги дочекува туристите со поскап бензин
Целосната интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО е без алтернатива
Престана мандатот на мисијата на ОН во Сирија
Смртна казна за Кинеската Гу Каилаи за убиство на британски бизнисмен
Стурнарас - На Грција и се заканува исклучвање од еврозоната
Асанж го повика Обама да престане со прогон на Викиликс
Aсанж му се заблагодари на народот на Еквадор
Скопјанец излетал од мост и загинал
Здравствените установи ќе имплементираат светски стандарди
СДСМ - Владата го посетува и почитува Крушево само за Илинден
Асанж од прозорец ќе и се обрати на јавноста
„Бедем“ - Со Предлог-законот ќе се исправи долгогодишна неправда
Шојбле - Нема дополнителна финансиска помош за Грција
Бесими и Волерс му одадоа почит на загинатиот Џозеф Крузел
(ФОТО) Утринска молитва во Мустафа-пашина џамија за Рамазан Бајрам
Во авионска несреќа во Судан загинаа 31 лице
Честитка од претседателот на Собранието по повод Рамазан Бајрам
Муслиманите го слават Рамазан-Бајрам
Филип Рикер во посета на Македонија
Се урна авионот на министерот за внатрешни работи на Филипини
Мали ја призна независноста на Косово
Остри меѓународни реакции по пресудата за „Пуси Рајот“
Честитка од премиерот Груевски по повод Рамазан Бајрам
Тројца Сиријци киднапирани на пат за аеродромот во Бејрут
(ФОТО) Со Медал за храброст постхумно одликувани загинатите припадници на вооружените сили
Јункер - Грција нема да ја напушти еврозоната
Црвенковски - СДСМ оствари капитални инвестиции во Крушево
Се комплетира системот за трансплантации на коскева срцевина
Стејт департментот не го признава дипломатскиот азил на Асанж
Порака од поглаварот на ИВЗ по повод Рамазан Бајрам
(ФОТО) АРМ со воена парада го прослави 20. роденден
Петмина повредени во железничка несреќа кај селото Черкези
Предлог закон за посебни права на безбедносните сили
Хезболах му се закани на Израел со прецизни ракети
„Фокус“ - Судијка снимила порно-клип
Постхумно Медал за храброст на загинатите припадници на вооружените сили
Исламисти бараат своја држава во Норвешка
Геј парада во Прага
Можна коалиција меѓу Тачи и Харадинај за преговорите со Белград
САД ја разгледуваат можноста за отварање на нафтените резерви
Лахдар Брахими нов претставник на ОН за Сирија
АРМ денеска слави 20-годишнина од постоењето
Во честитката до АРМ, Груевски ја пофали за 2001 година
Понудата на бугарскиот „Раикомерц“ за ОХИС одбиена
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
ЕЛЕМ склучи договор за ветерниот парк во „Богданци“
„Пуси рајот“ прогласени за виновни за хулиганствo
Младенов за Џафери - И Бугарија загуби добар пријател
Македонците трети по барањето азил во Швајцарија
Ристовски - Македонските граѓани не можат да добијат азил во ЕУ
„Ер-тракторите“ се`уште гаснат во „Јасен“
(ФОТО) Во МО одбележани 20 години од формирањето на АРМ
Претседателот на грчкиот парламент му одговори на Вељаноски
Масакр пред рудник во Јужноафриканската Република
Трагедија во Ниш - Си ги убил сопругата и детето, па се самоубил
Пакети со храна за 100 социјално загрозени семејства од муслиманска вероисповед
Рикер од недела во посета на Македонија
Шефот на норвешката полиција поднесе оставка
ИKEA ќе отвара ланец нискобуџетни хотели„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 37°C, Мин: 17°C

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
„Епл“ највредна компанија во историјата на берзата
Американскиот електронски гигант достигна вредност од 623 милијарди долари, со што го надмина рекордот на „Мајкрософт“ о...
Војна со Иран израелската економија ќе ја чини 41 милијарада долари
Анализата е направена преку екстраполација на трошоците за време и по војната во Либан во 2006 година...
Обликот на мозокот може да укаже на шизофренија
Според француски научници обликот на мозокот, попрецизно наборите на мозочната кора, можат да бидат показател за постоењ...
Дипломати му должат на Лондон 58 милиони фунти
Само минатата година странските дипломатски мисии и нивните возила не платиле девет милиони фунти...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |