Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.08.2012, 17:08

(ФОТО) Се реконструира салата „Длаборез“ во Собранието

Салата ќе се исчисти, реставрира и репарира со реставратори и конзерватори од Музејот на Македонија

Започна адаптацијата и реконструкцијата на кабинетот на претседателот на Собранието, кој од независноста до 2009 година беше и претседателски кабинет, во рамките на работите за доградба, надградба, адаптација и зајакнување на парламентарната зграда. Првиот парламентарец Трајко Вељаноски своите обврски од денес, па според планот, се' до почетокот на ноември, ќе ги извршува од стариот кабинет.Дел од собранискиот претседателски кабинет е и салата „Длаборез“, која во однос на вградената орнаментална содржина во резба се смета за најинтересна во македонскиот парламент. Обработката на кабинетите и ентериерот се проектирани, односно дизајнирани од Д. Инкриостри (1935-1937). Салата „Длаборез“ е комплетно обложена со дрво на ѕидовите, поделени на геометриски полиња, каде што во резба се аплицирани различни геометриски, вегетабилни и зооморфни стилизирани мотиви, втемелени на народната уметност и традиција. Изведбата на оваа декорација му била доверена на Глиша Костовски, столар и резбар од Тетово, со неговата тајфа.

Во салата „Длаборез“ се менува паркетот бидејќи е во лоша состојба, а новиот ќе биде во иста шара и интарзија како стариот.

„Планираме салата ’Длаборез‘ да се исчисти, реставрира и репарира со стручни луѓе, реставратори и конзерватори од Музејот на Македонија. Кога ќе завршиме со градежниот дел тие ќе дојдат и ќе работат. Бидејќи реставраторите побараа 30 до 40 дена, планираме до ноември работите на кабинетот да завршат“, изјави за МИА, собранискиот архитект Билјана Ивановска.Летово се работи и на реконструкција и зајакнување и на главниот собраниски влез и свечениот собраниски дел, кој до Денот на независноста - 8 Септември ќе биде ставен целосно во функција. Во тие рамки во завршна фаза се и работите на Охридската сала, која се користи за протоколарни средби и состаноци.

Градежните работи во Собранието почнаа во март 2010, а требаше да завршат најдоцна до крајот на оваа година, но според договорот за зајакнување на зградата дополнително е договорен рок до ноември 2013 година. Се предвидува изведување на нови 3.900 квадратни метри и адаптирање на 840 квадратни метри. За оваа намена беше предвидено да бидат потрошени околу 700 милиони денари или 11 милиони евра. Поради зајакнувањет�� на објектот и други дополнителни работи оваа сума ќе се зголеми. Крајната сума, според Ивановска, ќе се знае по целосното завршување на доградбата, надградбата, адаптацијата и зајакнувањето на објектот.Архитектот Ивановска вели дека работите се одвиваат според планираното, но оти за време на процесот излегуваат дополнителни работи кои не биле планирани, како на пример, зајакнувањето на објектот.

„Имаме завршено околу 60 проценти од предвидените работи. Дел од надградбата, односно ламелата седум е веќе вселена, челичната конструкција на објектот на надградбата е поставена речиси 80 проценти. Надградбата сега е ударна над главниот влез и фасадата. Поставена е првата мала купола. Се работи на нејзино довршување. Се завршува подната челична конструкција на повеќенаменската сала. Во однос на доградбата, пред некој ден ја бетониравме последната кровна плоча, на приземјето и првиот кат веќе се работат и преградните ѕидови“, вели Ивановска.

Во текот на овој месец беше поставена и едната од двете мали куполи. Се завршува подната челична конструкција на повеќенаменската сала, која ќе биде надоврзана на последното ниво на доградбата. Физички оваа сала ќе биде поставена на самостојната носечка челична конструкција над парламентарната сала и покриена со третата купола со висина од 9,80 метри и дијаметар од 34 метри.

„Поради неа и улицата ’Даме Груев’ е затворена. Во почетокот на септември ја очекуваме да дојде групата од Шпанија да ја монтираат челичната конструкција на големата купола. За големата купола и челикот и стаклото се работат во Шпанија, а за малите куполи челикот го работи ’Факом’, а стаклото ќе го ставаат Шпанците“, изјави Ивановска.

На делот од зградата на Собранието, кој е веќе завршен, е ставена и оригиналната боја на фасадата.

Со доградбата и надградбата Собранието ќе доб��е нови 119 канцеларии, шест сали за комисии и една повеќенаменска протоколарна сала од 600 квадрати. Изведувач на работите е градежната компанија „Бетон“.

Зградата на Собранието е една од најмонументалните градби во Македонија, за која во 1930 година бил распишан и конкурс за проектирање (на кој победил архитект Виктор Лукомски), а изградена е во 1938 година по проект на чешкиот архитект Виктор Ј. Худак. (МИА)


Статијата е прочитана 1257 пати.

Испрати коментарВицепремиерката Арифи се сретна со Филип Рикер
„Аман“ повторно протестираше пред Регулаторна комисија за енергетика
Убиецот на Ленон бара помилување
Простотлук и необразованост во речникот за „Скопје 2014“
Се испитуваат околностите под кои почина пациентот во Ѓорче Петров
Еколошки ознаки за поголема конкурентност
СДСМ - ЕЛЕМ и МЕПСО се расфрлаат со пари за луксуз
ДУИ се заканува дека ќе излезе од Владата
Рикер не го спомна визионерството на Бесими
Шведска нема да го предаде Асанж на САД
Ставрески - Нема зголемување на даноците и нов ребаланс
Учебната година ќе почне без задоцнување
Македонија доби 46,4 милиони евра за изградба на пругата кон Бугарија
„Епл“ највредна компанија во историјата на берзата
Војна со Иран израелската економија ќе ја чини 41 милијарада долари
Попоски-Рикер - Македонија очекува натамошна поддршка од САД
Рускиот амбасадор Шчербак кај министерот Попоски
Иванов на гости кај Јосиповиќ во Хрватска
Аргентина ја тужи EУ поради шпанските прописи за увоз на биодизел
Активни пожарите во Тетовско, велешкиот регион и Зелениково
Топлотен бран ја зафати Македонија
„Кралицата Есма и Стево Теодосиевски“ ја доби наградата „Мајка Тереза“
Владата во Токио го потврди убиство на јапонска новинарка во Сирија
Екс-презентерот на МРТВ, Давидовски избоден со нож
Чавез ќе ја радикализира ситуацијата ако Британците упаднат во Амбасадата на Еквадор
Обама ја предупреди Сирија за хемиското оружје
Деветмина загинати и речиси 60 ранети во бомбашки напад во Газиантеп
Cончево и топло
Депонијата недоисчистена, Тетово полно со ѓубре
Граѓаните го поддржуваат моделот „Плата според сработеното“
Дипломати му должат на Лондон 58 милиони фунти
Скотланд Јард ги отфрли обвинувањата за упад во амбасадата на Еквадор
Поддршка од синдикатот на одбраната за законот
Владата обезбедила пари за реконструкција на Универзална сала
„Пуси рајот“ не сакаат да бидат помилувани од Путин
Активни повеќе пожари во Македонија
Обликот на мозокот може да укаже на шизофренија
(ФОТО) Претседателот Иванов ја отвори Школата за млади лидери
„Аман“ најавува нови протести во Тетово, Куманово и Прилеп
Грција ги дочекува туристите со поскап бензин
Целосната интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО е без алтернатива
Престана мандатот на мисијата на ОН во Сирија
Смртна казна за Кинеската Гу Каилаи за убиство на британски бизнисмен
Стурнарас - На Грција и се заканува исклучвање од еврозоната
Асанж го повика Обама да престане со прогон на Викиликс
Aсанж му се заблагодари на народот на Еквадор
Скопјанец излетал од мост и загинал
Здравствените установи ќе имплементираат светски стандарди
СДСМ - Владата го посетува и почитува Крушево само за Илинден
Асанж од прозорец ќе и се обрати на јавноста
„Бедем“ - Со Предлог-законот ќе се исправи долгогодишна неправда
Шојбле - Нема дополнителна финансиска помош за Грција
Бесими и Волерс му одадоа почит на загинатиот Џозеф Крузел
(ФОТО) Утринска молитва во Мустафа-пашина џамија за Рамазан Бајрам
Во авионска несреќа во Судан загинаа 31 лице
Честитка од претседателот на Собранието по повод Рамазан Бајрам
Муслиманите го слават Рамазан-Бајрам
Филип Рикер во посета на Македонија
Се урна авионот на министерот за внатрешни работи на Филипини
Мали ја призна независноста на Косово
Остри меѓународни реакции по пресудата за „Пуси Рајот“
Честитка од премиерот Груевски по повод Рамазан Бајрам
Тројца Сиријци киднапирани на пат за аеродромот во Бејрут
(ФОТО) Со Медал за храброст постхумно одликувани загинатите припадници на вооружените сили
Јункер - Грција нема да ја напушти еврозоната
Црвенковски - СДСМ оствари капитални инвестиции во Крушево
Се комплетира системот за трансплантации на коскева срцевина
Стејт департментот не го признава дипломатскиот азил на Асанж
Порака од поглаварот на ИВЗ по повод Рамазан Бајрам
(ФОТО) АРМ со воена парада го прослави 20. роденден
Петмина повредени во железничка несреќа кај селото Черкези
Предлог закон за посебни права на безбедносните сили
Хезболах му се закани на Израел со прецизни ракети
„Фокус“ - Судијка снимила порно-клип
Постхумно Медал за храброст на загинатите припадници на вооружените сили
Исламисти бараат своја држава во Норвешка
Геј парада во Прага
Можна коалиција меѓу Тачи и Харадинај за преговорите со Белград
САД ја разгледуваат можноста за отварање на нафтените резерви
Лахдар Брахими нов претставник на ОН за Сирија
АРМ денеска слави 20-годишнина од постоењето
Во честитката до АРМ, Груевски ја пофали за 2001 година
Понудата на бугарскиот „Раикомерц“ за ОХИС одбиена
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
ЕЛЕМ склучи договор за ветерниот парк во „Богданци“
„Пуси рајот“ прогласени за виновни за хулиганствo
Младенов за Џафери - И Бугарија загуби добар пријател
Македонците трети по барањето азил во Швајцарија
Ристовски - Македонските граѓани не можат да добијат азил во ЕУ
„Ер-тракторите“ се`уште гаснат во „Јасен“
(ФОТО) Во МО одбележани 20 години од формирањето на АРМ
Претседателот на грчкиот парламент му одговори на Вељаноски
Масакр пред рудник во Јужноафриканската Република
Трагедија во Ниш - Си ги убил сопругата и детето, па се самоубил
Пакети со храна за 100 социјално загрозени семејства од муслиманска вероисповед
Рикер од недела во посета на Македонија
Шефот на норвешката полиција поднесе оставка
ИKEA ќе отвара ланец нискобуџетни хотели„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 37°C, Мин: 17°C

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
„Епл“ највредна компанија во историјата на берзата
Американскиот електронски гигант достигна вредност од 623 милијарди долари, со што го надмина рекордот на „Мајкрософт“ о...
Војна со Иран израелската економија ќе ја чини 41 милијарада долари
Анализата е направена преку екстраполација на трошоците за време и по војната во Либан во 2006 година...
Обликот на мозокот може да укаже на шизофренија
Според француски научници обликот на мозокот, попрецизно наборите на мозочната кора, можат да бидат показател за постоењ...
Дипломати му должат на Лондон 58 милиони фунти
Само минатата година странските дипломатски мисии и нивните возила не платиле девет милиони фунти...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |