Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Втора страница На прво место Политика Македонија Економија Хроника Анализа Фељтон Мислења Писма Свет Култура Спорт Скопје Некролог Време Хороскоп Што прават денеска
27.07.2008, 18:03

Web Special

Кривичниот совет со одлука за притворање на Заев


Зоран Заев

Стотици струмичани со поддршка за градоначалникот кој сам се упатил кон полициската станица

Web Update

21:48 27.07.2008 - Неофицијално Кривичниот совет на Одделението за борба против организираниот криминал при Основниот суд Скопје 1 донесе одлука за 30 дена притвор за струмичкиот градоначалник. Совет заврши со заседавање, но одлуката засега не ја соопштува јавно. Струмичкиот градоначалник Зоран Заев е во Собранието на градот во очекување на одлуката. Повеќе стотици граѓани се собрани пред зградата како поддршка  градоначалникот.

00:48 28.07.2008 - Според „Алсат-М“ одлуката на Кривичниот совет е официјална. На градоначалникот на Струмица и потпретседател на СДСМ Зоран Заев и неговите соработници им е одредена мерка притвор од 30 дена.

Градоначалникот, со цел се да помине во најдобар ред и покрај живиот ѕид од стотици струмичани околу него, во вечерните часови сам се упатил од Собранието кон полициската станица во Струмица. Во текот на ноќта се очекуваше тој да пристигне во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари, а голем број струмичани и поддржувачи на Заев за денеска најавуваат протести пред затворот.

 Текст од печатеното издание:

Цели шест часа Кривичниот совет на Одделението за борба против организираниот криминал при Основниот суд Скопје 1 вчера заседаваше и одлучуваше по втората жалба на Јавното обвинителство, со која се бара одредување мерка притвор за струмичкиот градоначалник Зоран Заев и за петмина други осомничени за злоупотреба на службената положба.

Кривичниот совет вчера со работа започна во 10 часот, а одлуката на која се чекаше требаше да биде донесена до 16 часот кога, всушност, истече и рокот за одговор по поднесената жалба.

Иако до затворањето на весникот, не е познато каква одлука донел тричлениот Совет, сепак, поради нетранспарентноста на скопскиот Кривичен суд може да се претпостави дека новата одлука ќе биде сосема спротивна од претходните две, што ги донесе истражниот судија од овој суд. Каква ќе биде одлуката не можеше вчера да каже ни судијата Седат Реџепагиќ, кој освен што ја водеше истрагата за Зоран Заев ги донесе и двете решенија, со кои на струмичкиот градоначалник и на другите осомничени им изрече алтернативни мерки. Да биде иронијата уште поголема, судијата Реџепагиќ е раководител на Кривичното истражно одделение, но и актуелен портпарол на судот. (Љ.С.)


Статијата е прочитана 7240 пати.

Испрати коментарМнозинството го протурка и Законот за јазиците
Стечајците ги тргнаа шаторите од паркот „Жена борец“ во Скопје
Владата ќе расправа за поскапување на струјата
Зоран Крстевски паралелен претседател на ЛП!
Груевски утре ќе го посети Тарчуловски
Опозицијата на паралелен парламент дискутираше за власта
Шврговски разреши тројца заменици од „организиран криминал“
За ветените пари стечајците ќе мора да обезбедат куп документи
Ташковиќ предаде во употреба фабрика со 10 работнициKire, 27.07.2008 22:24:07
Sramota! Znaci, mu se ispolni zelbata na "maliot diktator" za da go stavi najdobriot gradonacalnik vo pritvor.i sega ova se vika nezavisno sudstvo, ili sudot na partijata?
pance, 27.07.2008 22:37:28
gi podrzuvam vlastite vo R Makedonija i neka prodolzi vaka gospodinot Nikola Gruevski. Samo vaka moze Makedonija vo Evropa pozdrav
strumica_, 27.07.2008 22:46:08
izdrzi Zoki , celiot grad e so tebe !!!!! gospod da im e na pomos na VMRO koga ke si odat od vlasta !!!!
Vasko Markata-Bitola, 27.07.2008 23:39:12
Ova ne e pravno.Zaev e vo pravo.Pravno moze da podnese zalba so dobar advokat. Ima dobar osnov. Ne ema delo. Ova e politicka presmetka.Ima praven osnov da se izvadi.Vo Bitola ima dobar advokat.
gevgelicanec, 27.07.2008 23:52:31
a be ke im dojde i na niv na glava ovoj Gruevski sto i da pravat nema da mozat da go skrsat najuspesniot covek vo momentov vo Makedonija a toa e Zaev se znae zosto e ovaa hajka protiv Zoran Zaev on e najgolema opasnost za patorot Gruevski.
R.., 28.07.2008 00:00:18
Dali uste ednas ke se sramime od (ne) zakonstvoto na ovaa nasa (ne) pravna drzava i od nasata nova Vlada,po nekoja slucajnost,bas deneskapotvrdena? Dpojdete bre luigje na sebe ,aman da si go spasime licevo od sram pred svetot !
probaton, 28.07.2008 00:10:20
dosta bese razbudi se svesti se ne spij ti(makedonski narode)
Pirin, 28.07.2008 00:20:03
ako se raboti za tolkava visoka suma od 8 miljoni evra togas navistinski treba gos. Zaev da bide pritvoren so negovite sooucesnici ili pak site onie sto se za pomalku suma treba da bidat oslobodeni, zakono treba da bide za isto za site vazecki, neznam zasto novinarive makedonski trebase do sega da napisat nesto poveke za gos. Zaev kolkavo imanje imal pred negovata funkcija a kolku sega ima , toa e barem novinarska rabota i dolznost, zasto ovaka narodot se stava vo zabludai cak od negoviot grad negovite soogragani se site na noze za negovata odbrana, a ako novinarite nesto iskopaat da stvarno ima nesto ili nema nisto togas ke nema zabluda i ito i protesti.
Трпе, 28.07.2008 00:27:17
Страм за македоското судство.Дали во македонија се воведува албанска диктатура за времето на Е.Ходза или румунската за време на Чаусеску.Нека ни бидат на здравје следните четири години.
Makedonka, 28.07.2008 00:30:00
tipicno makedonsko razmisluvanje: Ako nemozam da napravam podobro od komsijata, togas ke mu napravam loso na komsijata! Golema sramota za Makedonskata vlada! Vo g-not Zaev gledaat golema konkurencija, pa im smetase da e na sloboda, i go zatvorija! Mu trebase vreme da gi zavrsi predvidenite raboti, pa go sprecija za da ne se pokaze uste podobar! Treba da razmisli i da se zaprasa sekoj gragjanin na Makedonija, koj drug grad vo Makedonija vo poslednive nekolku godini naprednal kolku Strumica! Koj gradonacalnik se potrudi tolku za svojot grad kako g-not Zaev? Dali e vo red nekoj da raboti tolku cesno i vredno, za na kraj da bide zatvoren? Ne i lici na Makedonija ova sto go pravi!!! Svestete se lugje, ova e samo pocetok na novata vlada! Dali taka treba da prpdolzi? Da zivee Zoran Zaev! Zoki, nie sme so tebe!
najdov mitko, 28.07.2008 00:33:37
ova sto go pravi vlasta i sudot koj se definira kako nezavisen go nema nikade vo svetot. so ovakva politika ne da napreduvame tuku se vrakame vo kameno vreme.
Сашо, 28.07.2008 00:41:07
Приведувањето на Г-динот Зоран Заев е класичен политички процес. Диктаторот Груевски виде дека тој е идниот лидер на СДСМ кој многу лесно ќе ја реформира СДСМ и ќе го урне Грујо од премиер. Грујо му завидува на Заев бидејќи тој иако е премиер нема направено толку големо добро како трговскиот Глобал.
aleks, 28.07.2008 00:43:28
Vi nasadi nekoja palma vo centarot na strumica i vi napravi fontana a od druga strana vi ja lapna pola strumica trgovskiot e izgraden na denacionalizirano zemjiste bes soglasnost na sopstvenicite za kakva cesnost zboruvame g..p narod samo napred gruevski dosta bese komunjarska 17 agonija
strumicanka, 28.07.2008 00:45:36
Sram za makedonskoto sudstvo. Uste pogolem sram za novata t.n. demokratska vlada. Vcera ja izglasaa , i spomnaa neprikosnovana borba protiv korupcijata. i eve donesena odluka od sudot za pritvor. kade bevte 18 meseci da dejstvuvate ili vi treba nesto novo so sto ke sokriete sto navistina pravite. lele se borite protiv kriminalot. Vlezete kaj vasite direktori i videte sto tie pravat. kakov haos stvorija po ustanovite, po instituciite, cii koli vozat i na cii smetki plakaat, kako zloupotrebuvaat sluzbena dolznost i pet pari ne davaat. A rezultati nema nikade. Ama vie toa ne sakate da go videite, sakate da unistite se sto e dobro vo Makedonija, Udrivte po najgolemiot covek vo Makedonija koj ima rezultati a ne reklami, ko i zatoa go zatvorivte,Sramota Makedonci stanavme policiska drzava kade ne se pocituva nisto osven partiskata kniska. Svojata nesposobnost za vodenje na drzava ja matat samo so sekojdnevni dnevno politicki hajki. Da zivee Zaev i da izdrzi zasto vistinata ke izleze
Форум “Воденица“, 28.07.2008 00:46:20
Не само Струмица, туку во цела Македонија ќе имаат голем ефект овие настани... Со овој потег Груевски ќе изгуби многу од својот углед и многу симпатизери... Сепак народот на Македонија не е толку глуп и да не забележи дека сето ова е класичен пример на политичка пресметка и премин во безумна диктатура во Македонија... За само неколку дена се отвара 'случај Заев', ангажирани се голем број на луѓе кои што треба да го откриваат имотот на Бранко Црвенковски и неговото семејство, а стигнаа и првите повици за апсење на Шеќеринска заради 'вледување во зградата на судот'!? Замислете утре да се најави кандидатура за нов претседател на СДСМ (на пример) од Андреј Петров, веднаш ќе проработи машинеријата на Груевски-Мијалков да се најде начин човекот да се стави зад решетки... или барем ептен да му се извалка името, за да можат хипнотизираните симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ во иднина да го нарекуваат криминалец!
Trajko od Stuka, 28.07.2008 00:49:59
Nudam nagrada od 5000 leva,ako mi pronajdete dpmneovec,protiv kogo e pokrenata krivichna prijava (osnovana ili neosnovana ne e vazno )i sam odi vo pritvor,a vo zadniot dzeb ima pasaport od druga zemja.So vakov nacin na odnesuvanje na sudstvoto vo Makedonija nema da ne primat nitu vo afrikanski zemji.Sramota za sudiite koi rabotat pod politicki pritisok.No zivotot e trkalo ,trkaloto se vrti.
Makedonka, 28.07.2008 00:55:44
Uverete se deka navistina nekoj ja mrazi Strumica, otvorete na www.strumica.org.mk .Nekoj veke ja blokiral web-stranata, za da ne se vidat slikite od ubavinite vo Strumica, za koi e zasluzen gradonacalnikot Zoran Zaev i negovite sorabotnici!
До Панче, 28.07.2008 01:09:40
Панче во голема заблуда си Македонија така нема да стигне никаде а најмалку во Европа бидејки целта на Груевски е таму никогаш да не стигнаме. До Европа стигна најдобриот градоначалник на Струмица на сите времиња бидејки од Струмица направи чудо ,впрочем во Вторник требаше да му биде врачена наградата од советот на Европа ама Грујо не дава .
Dragan Torov, 28.07.2008 01:30:09
Se nadevam deka ovoj pat vistinata i ona za sto se stremi Makedonija, za vleguvanje vo EU i NATO alijansata preku demokratijata i vladeenje na pravoto a vo ovoj slucaj izrazeno preku nezavisnoto sudstvo, sto e vsusnost i eden od principite za vleguvanje vo gore spomenatite strukturi nema da bide ispolneto i deka ovoj " UPAD " vo Demokratijata sto go pravi Vlasta preku gruboto krsenje na principite, nema da doprinese za pozitivnata klima za Makedonija koja veke podolgo vreme e narusena, so sto izrazuvam zaljenje i voedno sakam da go iskazam mojot revolt za ova sto se pravi... Na kraj nema sto da se dodade, Vlasta e beskrupolozna i beskropomisna... Podrska za Zaev a pred se za nezavisno sudstvo i vladeenje na pravoto kako princip za ispolnuvanje na dolgogodisnata zelba na Makedonskiot narod a toa e EU i NATO
patriot, 28.07.2008 01:58:59
udri grujo po tursko sto pati ce ti se vrate do sedmo koleno.Da zivee Zoran Zaev od celo Kavadarci
Gevgelija, 28.07.2008 02:28:08
Ova e sramota za celo makedonsko sudstvo i za cel makedonski narod. Gospodine Gruevski treba da se zasramis za ova sto mu go pravis na eden mlad uspesen gradonacalnik! Za razlika od site tvoi gradonacalnici koi ne napravija nisto za nivnite gradovi a si gi napolnija dzepovite Zaev od Strumica napravi evropski grad. No sto znaes ti sto e Evropa i taka samo ne odalecuvas od se sto e evropsko. Ne go pocituvas nitu naceloto za presumpcija na nevinost so tvoite teatarski apsenja, so tvoite patriotski iminja koi im gi davas na aerodromite, plostadite i se drugo samo ne odalecuvas vo pregovorite so Grcija... I da ne nabrojuvame ponatamu ... Gospodine Zaev cela Makedonija e so tebe i te porzuva a ovoj pator na ovoj nacin samo polesno ke padne od foteljata sto ja ima.
makedonka, 28.07.2008 02:44:10
Pocituvani forumdzii,komunizmot ne zavrsi,na vasa zal komunizmot vo Makedonija vleguva na golema vrata i toa vo oblik kako sto go praktikuvase Staljin,Causesku ,Mugabe i dr.patrioti kako nasiov premier.Od ekonomija nema ni E,od investicii nema ni I ama zatoa vladata na narodot mu nudi sapunici od Venecuela demek eve go uapsivme Zaev a odluka donese nasiot nepartiski "Krivicen sovet",ovaa e zalno sto se slucuva vo Makedonija ama se veli sekoj narod zasluzuva onakva vlast kakva sto ima.Gospodine Zaev se dodeka ne se dokaze vasata vina Vi poracuvame da izdrzite i napred so krenata glava,majkata na premierot kupi cetiri stana kako samohrana majka ama eden den verojatno ke mora i toj da ja gleda nea kako ja apsat spektakularno pa verojatno ke se seti kako vo ovoj moment se cuvstvuva semejstvoto ne Zaev
Mitre, 28.07.2008 02:48:48
I gazdaricata na TAT bese "najdobra biznismenka" pa se vide deka e najgolem aramija ajde da vidime sto ke bide od ova se mi se cini deka istoto ke se sluci-"najdobar" gradonacalnik t.e. najgolem aramija!!
Marks, 28.07.2008 03:01:21
Demokratijata e mrtva da zivee Familjata!!!!
istoricar, 28.07.2008 03:21:25
Slednata faza na poulaveniot fasisticki rezim vo Makedonija se fizickite likvidacii!Na onie na koi sto ne ke mozat da im namontiraat,da im prilepat nesto,ke im krsat race,noze,ke gi osakatuvaat,a nabrzo ke pocnat soobrakajki,somnitelni samoubistva,ne samo davenja vo kofi i slicni straotii.Taka pravese Stalin so Berija i Ezov,taka ke pravi Grujo so Mijalkov i Jankulovska.Nazdravje da ni e novata vlada!
Filip Ftori, 28.07.2008 04:14:57
Navistina Grueski treba da pocnit da rasvetluva i vo drugite parti i sopstvenite gradocanici i funkcioneri .Nikoj nemozi nikogo da ubedi deka nekoj se nafatil da vrsi funkcija samo za edna propisana plata a pokraj negovite race se vrtet milionski sumi.Pogledajtego nivnoto bogatstvo i zaprasajtese od kade go steknal.Zaev mozebi mnogu napravi za Strumica ama povece za sebe i negovite soucesnici .Ako ima zakon deka toa nesmee da go pravi pa i neka ne go pravese.Zatoa vo pravo e sudot sto go svrsti vo grupata KREMINALCI.Neka go pritvoret i neka se brani a ako ne e kriv ce go oslobodet pa i vie gospodo ce go precekate kako sto go cekavne BRAT LUBE posle 4 god.A Sekerinska neka si go postuva zakonite koj taa gi donela ne samo za drugite parti nego i za svoite milenici.Za blokada na sudskite instituci sekade vo svetot prvo dobivas pendreci a posle zatvor.I neka ne se ligavi i da vika samo uste toa im treba.Evropa borbata so kreminalot go podrzuva ili ako ne rabotis kaznuva videtea Bugarija.
Bochko, 28.07.2008 04:56:14
Lesno e da si dobar i uspechen gradonacalnik na edna bogata opchtina kako chto e Strumica.Drugo e preku noc da stanech bogat ama ne so rabota.
kumanovac, 28.07.2008 05:34:41
E grujo (namerno so mali bukvi ) grujo ..... beda i sramota za Makedonija si ti....ma sto za makedonija za coveckiot rod.....JADO jedna (sto bi rekli Crnogorci)
jimmy1, 28.07.2008 05:46:16
Kakov krivicen sovet e ova, partiski ili proGrujovski. Ova golem sram za Makedonija i se gleda kakva stoka rakovodi so vitalnite institucii vo Republikata. Bumerangor se vraca, Grujo ke si doceka isto vakvo i zatoa si stavi kamen temelnik na negoviot stan vo Sutka. Znae Grujo sto go ceka. Neznam kakva pravda vodi ovaj krivicen sove. Grujo trebase da bide vo pritvor uste koga go podnese imotniot list, siromaskiot "nema stanovi". A za Bugarot Lupco da ne ni govorime trebase nikogas da ne izleze od Sutka, a dodusa bideki sudstvoto ni "raboti kako sto treba", vlakno ne mu fali na glavata. E toa tie Partiska Pravda.
petko, 28.07.2008 06:41:29
Go podrzuvam sudstvoto , i toa odma da gi stavi site vcera izbrani vo vladata odma vo pritvor na neodredeno so toa ke bide sprecena korupcijata i otvoren patot kon EU i NATO . Veke si gradat apartmani vo Sutka pa neka si gi zavzemat .
BORIS(Vineam), 28.07.2008 07:28:08
Politicki revansizam, sto e normalno vo diktatorska drzava so diktatorceto na celo - KATASTROFA za ova drzavce
Strumiganec, 28.07.2008 07:36:47
Se prijavuvam jas da odam zatvor za Zaev......zoki,!zoki!zoki!......ama neka mi dade ajde da receme 1milEU. So pocituvaniot najuspesen gradonacalnik bev na fakultet zaedno i znaete so?, Kutuk neviden bese ama gledam upravil abe ulicnoto skolo e najbitno, neli?
sladzan, 28.07.2008 07:39:10
mislam deka od sdsm treba da za zatvorat site do eden osven eden covek a toa e zoran zaev
Gernika, 28.07.2008 08:30:29
Vistinski pogrom e ova. Dokolku Zaev se proglasi za vinoven vo regularna sudska postapka, ce odi vo zatvor. no vlasta e svesna deka nema obvinenie, isko kako i za "Zmisko oko" i deka ne moze da go osudi i zatoa bara ona sto moze. Da se nasladuva barem za pritvor na Zaev koj bi trael kolku sto saka vlasta. A za toa vreme, narodot ce zaboravi na Alarova koja vo sekoja nova zgrada ima po nekoe stance kako kompenzacija za dozvolite, ce zaboravi na stanovite na majkata na Gruevski od plata na medecinska sestra koja gi naplatuvala uslugite na sinot minister, ce zaboravi na nacionalnata platezna kartica koga greuvski, Mijalkovi, jankulovska zdrpaa 7 milioni evra drzavni pari, ce zaboravi na pismoto od Gruevski na helenic petroleum, ce zaboravi na 6 milioni evra iznudeni od gradjanite za patriotskite kasi a nameneti za trite firmi na Familijata, ce zaboravi deka pretsedatelot na Vrhovniot sud mora da mu se oddolzi na Pretsedatelot na Sobranieto, na neznajno kako se potrosija destici milioni ev
Анѓелкоски Методија, 28.07.2008 08:43:45
Господинот Кирил Тодоровски, беше притворен за сума од 40.000 Евра. Тоа е токму 200 пати помала сума од онаа на Заев. Не се сеќавам на коментари од типот „срамота за судството“ при неговото апсење. Тоа ме наведува да помислам на нешто интересно... Во менталната матрица на македонскиот граѓанин сеуште стои: „Ако е од човек од СДСМ - ниту краде, ниту лаже, ниту пак знае што е тоа кривично дело. Спротивно, ако е од ВМРО - тогаш нему му лежат лаги, кражби и слични крими-активности“. Простете ми колеги коменатори, ама тоа е глупост! Јас отсекогаш сум сметал дека криминалот и членувањето во партија се неповрзани - т.е. не значи дека чесните се зачленети во една партија, на нечесните во друга!
Filip I, 28.07.2008 08:49:08
Philip I do Philip II Kuti tamu be , uste si dete i nisto neznaes. postar sum i treba da slusas.
Klio, 28.07.2008 08:56:17
Samo edno pojasnuvanje za VMRO-vskata pravda: Aktuelniot premier vo vremeto koga bil minister za finansii izdal prostor na T-Mobile na istiov nacin za koj go tovari Zaev za GLOBAL??? Zosto Grujo ne odgovara??? Zosto definitivno ne objasnuva kako gi kupila majma mu stanovite??? Zosto ja tormozi familijata na Pretsedatelot, duri i smetkite na decata gi kontrolira??? Sto e ova sto ja snajde sirota Makedonija??? Sudbina li ni bila da spadneme na vakvo diktatorce? Prerodbata prodolzuva... DIKTATORSKA ...
Aco, 28.07.2008 08:57:54
Ako se zeme vo obzir nivnata afera za NPK - ova za Zaem ne zsluzuva vnimanie bidejki veke imame objekst za razlika od 8 milioni za NPK koi otidoa vo petorkata koja vladee (pardon familijata)...
ljupka strumica, 28.07.2008 09:05:05
narode razbudi se toa vcera sto se sluci gi pomina site granici na ovaa diktatura sto ni ja sprovede novata vlada Zoran Zaev go stavija vo pritvor samo da go otrgnat od politikata na grujo samo toj mu preci a covekot ne e kriv site toa go znaat kade e nezavisnoto sudstvo....SRAMOTA
marija, 28.07.2008 09:08:05
Ke ISTRPIME!!Neka mavaat ama da Znaat DEKA KE OSTANAT nekoi!!Ke pamtat i ke vratat!!
Објективен и непристрасен, 28.07.2008 09:40:35
Доста со буцкањето на неукиот народ. Да се разбереме судот е трета власт, независна и самостојна согласно уставот. Ако дури полицијата ги пречекорила своите овластувања тогаш судот се јавува како коректор и обвинението ке го отфрли или прифати. Во овој случај го прифати и изрече мерка притвор. Оставете го судот да работи, ако Заев е невин ке биде ослободен а ако е виновен ке биде осуден и казнет. А во врска со партиското судство, па луге мои судството е единствена институција која не е променета 15-20 години и врапците знаат дека тоа е последниот бастион на СДСМ. Затоа какво и да ни е судството согласно законите тоа решава. Оставете го да работи и не вршете партиски притисоци од било која страна.
citatel, 28.07.2008 09:51:58
Koja parodija!Koga ja gledam politickava scena vo Makedonija isto kako da sum vo teatar na nekoja dobra drama koja na kraj zavrsuva so tragedija!Do koga ke se koristat "nezavisnite institucii" vo drzavava za licni satisfakcii i prikrivanje na svoite greski?Osven spektakularni apsenja nisto drugo nema sto pravi nasiot ni premier!Epa samo neka ne zaborava deka trkaloto se vrti pa utre da ne dojde i nego ovaka spektakularno da go nosat vo Sutka!Ako e Zaev kriv neka mu se sudi ama pravicno i neselektivno t.e. i na vmrovskite gradonacalnici da im se proveri dali ja zloupotrebuvale sluzbenata dolznost.na ovoj nacin Nikola samo mu go kreva rejtingot na SDSM!
kate, 28.07.2008 09:57:54
Znaete sto rece Zaev na nasobraniot narod koj stoese kako ziv zid sinoka pred opstinata i ne mu dozvoluvase da zamine : " Ve molam dozvolete mi dostoinstveno da zaminam, ne sum kriminalec i nema od sto da se plasam, ako veruvate vo mene ke me pustite, a jas pak ke se vratam......" A site vie zadoeni vmroFci - gledajte i raduvajte se uste malku oti vo Strumica pak se ke bide po staro, Zaev ke ni se vrati, samo neznam vie vcera sto skrisno slikavte i se smeevte sto ke pravite. Sram da vi e !
Boban, 28.07.2008 10:02:41
Voopsto ne e opravduvanje deka zgradata e izgradena na denacionalizirano zemjiste,pa sekade se gradi ako postoi opravdana pricina za toa i nikomu nisto no seto ova pokazuva samo edno- ova e pocetok na izumiranjeto na demokratijata kaj nas i se slozuvam so komentarot na "Strumica" deka ne ceka istoto od Hoga i Causesku.
Biljana, 28.07.2008 10:07:06
Nekoi luge imaat aura koja kazuva se i taa aura ja nosi svetlinata na dusata. Aurata na Zaev sveti kako sonce, se gleda deka e cist kako solza i kako utrinska rosa. Go nema sekoj toj blagoslov da nosi i siri takva svetlina. Nasite iskreni molitvi mozat da mu pomognat.
sasho negotino, 28.07.2008 10:07:15
Diktatorot si go pokaza licetoo.Gujo Mkakedonija vaka ne moze da ode vo EU i NATO, naprotiv ti i nikogas ne si sakal da vlezeme vo nato i eu.vaka se vladee samo vo zimbabve so Mugabe.vsusnosto ti si noviot MUGABE vo EVROPA. najmnogu se plases od Zaev a toj ti e olicetvorenie na moderen gradonacalnik kako sto sekoj saka da ima.tesko na makedoniaj so diktarot gujo.Zoki izdrzi NEGOTINO e so tebe.
Dok, 28.07.2008 10:07:45
em im gi zemal parite na graganite, em gi naucil da mu davaat poddrska so protesti, pa ovaj ti bil golem covek, nema d ame cudi ako pocnat nekolku strumicani i da se krstat vo nego. Od druga strana se cudam samiot kako mozi grupa luge tolku d averuva na politicar pa duri i da protestira i da se kolne vo negovoime, do tolku gi vospital? vo sekoj sluchaj ovaj e golem covek da ukradis srede bel den i narodot da e so tebe toa nekako nema logika
загрижен Македонец, 28.07.2008 10:19:03
Баравте-гледајте!. Диктаторот Николај Гујо се осоколи. Народе пази некој од нас е следниот што ќе биде во затвор оти мисли со сопствена глава или мисли поинаку од диктаторот и неговата мешинерија на малоумни исфрустрирани типови. Македонија ја погреба и она мала демократија која до пред вториот мандат на Пиноче ја имаше. На здравје!!
strumicanec, 28.07.2008 10:19:07
Kako moze nekoj da brani lugje koi ukrale 8 milioni evra. Kakov politicki proces, ovde se raboti za kriminal, a narodot treba da dade podrska na vladata da gi fati i drugite takvi Uspesni Gradonacalnici. Samo taka ke se trgne napred.
vesna, 28.07.2008 10:24:43
Zosto krivicniot sovet cekase tolku za da ja objavi presudata?Dali cekase nareda od Grujo kakva odluka da objavi?"Nezavisno sudstvo"-sto bese toa???
nepoznata, 28.07.2008 10:50:37
Ako e kradel neka go zatvorat.I jas mos sakam dukane,ama nemam pari da si kupam.Site so kradat neka gi zatvorat
zvonko, 28.07.2008 10:52:40
Od takvite kako Pance i negovite drugari od DPMNE Makedonija ne samo sto nema da odi vo Evropa tuku ke ostane sama i vo Zapaden Balkan .Sramota za narodot sto Vi ja dade doverbata.
vladimir, 28.07.2008 11:09:25
"site" vie so go podrzuvate se vo tie 10% od sdsm so glasavte, napravil za strumica no napravil poveke za sebe. "zoki" treba da odi apsaana zosto napravil ajduclk a ne zosto e od sdsm.
Bastion-Prilep, 28.07.2008 11:20:10
Prerodbata prodolzuva,nadgradena i prosirena,nadgradena i prosirena so novi spektekularni apsenja,so gradenje na novi zatvori,toa e narode,kako sto velat Srbite"Trazili ste Gledajte"- p.s. ako nema vakvi slucuvanja,Sitel i Latas ke nemaat sto da rabotat-p0zz do Ljupka od Strumica
ЈОВАН, 28.07.2008 11:39:26
Се се враќа... До сите бугараши: Македонија на МАКЕДОНЦИТЕ. ЗАЕВ ЌЕ БИДЕ ПРЕМИЕР САКАЛЕ ИЛИ НЕЈЌЕЛЕ! ДПМНЕ после ова засекогаш ќе замине во историјата. Се надевам на целосно уништување на оваа партија во која членуваат најголемите дебили, арамии, луѓе со бугарски пасоши, кои треба да одат во апсаана. Се надевам и на притварање на диктаторот НИКОЛА ГРУЕВСКИ, кој треба да одговара за становите на мајкаму, купопродажниот договор со ОКТА - ХЕЛЕНИК ПЕТРОЛЕУМ, купопродажниот договор за МАКТЕЛ со кој државата е оштетена 2 милјарди евра, НПК - 8 милиони евра во нечии џебови, земјиштето зад РАМСТОР, обидот за корупција со ТЕЦ НЕГОТИНО, 40 млн евра потрошени во рекламни спотови. Да се направи проверка на имотот на ВМРО ДПМНЕ - од каде 20-30 млн евра за маркетинг за време на изборната кампања, дали тука учествувале некои "бизнисмени" од нивната земја-мајка Блгарија? и многу други акции кои треба да ги спроведе МВР и УЈП, а резултатот да биде доживотен затвор за Груевски, Мијалков, Јанкуловск
Siguren 5%, 28.07.2008 11:50:21
Ако Заев е крив, тогаш следен треба да биде колегата од Кисела Вода, г-дин „Ептен крадам“ Џорџе Арсов. Ако го затворат него, тогаш ептен правично си ја вршат работата. Чекаме да видиме.....може и тоа ке биде
global, 28.07.2008 11:55:11
до сите ситни души.никогаш нема да разликувате власт од држава,осомничен од осуден,учен од приучен ,патриот од предавник.за било кој превземен чекор треба да имаш 1000 комбинации за резултатот од чекорот, а не само задоволување на суетата.не битно дали заев е невин, битно е што ситните души веднаш го осудија и се ситееа.. дури сега се вративме на ,, а бе македонче,,(со најмали букви).сите вие знаете украл 8 МИЛИОНИ како да сте ја воделе постапката или пак сте биле соучесници.мизерно.
dr, 28.07.2008 12:42:51
Fasistickato vladeewe na Gruevski prodolzuva stram da mu e koj ke im nadohnadi na Zaev ,negovite sorabotnici i nivnite famiilii za stresot i narusenoto dostoinstvo. Ova sto se pravi so sudstvoto ne bili niti ke bide nekogas Svesti se makedonski narode kakva vlada vo sabotata se birase.
vasko, 28.07.2008 12:55:21
Se plasam za idninata, mnogu se plasam sega Zaev, utre nekoi drug, a na kraj i obicniot covek koj samo ke zucne protiv maliot diktator, taka odat rabotite.
MARKOSKA, 28.07.2008 12:56:58
Da pocneme da se plasime i za nasite zivoti.Sekoj sto ne razmisluva kako niv e protiv niv.Veke se plasam i za idninata na moite deca.Gospode pa ima i dobri luge vo Makedonija.Do koga ke trae ova prokletstvo na samounistuvanje.?Ili prost narod silna drzava so narcisot guevski.Trkaloto se vrti.Pravdata e spora ama dostizna za site.Gospod da ni napomos.Za Zaev i Strumica so visoko krenati glavi.
jass, 28.07.2008 13:09:58
nikoj ne spomna deka zaev ukral 8 mil. evra. Tolku specalil investitorot. Pa toj ne e budala da investira ako nema pecalba. Zaev se tovari, barem od toa sto kazaa na Tv deka ima propusti vo postapkata okolu izgradbata na Global. Narodov slusna 8mil i ni pet ni sest gi ukral. A, za povreda na postapkata deka treba da lezi v zatvor, za da ne vlijae na svedoci, toa se prikazni za deca. Toa e rabota so dokumenacija. Dokumentacijata sigurno e odzemena. Samo revizijata moze da pokaze dali ima povreda ili ne. Tuka zaev tesko deka moze da vlijae. Revizija ne se pravi so svedoci. Taa se pravi vrz osnova na dokumenti. Toa treba da se napravi, a pritovorot e sosema nepotreben. Srekna Nova "48
boki, 28.07.2008 13:28:01
kaj nas vo makedonija ima mnogu korumpirani luge ako se dokaze deka navistina ima vmesanos vo nekakvi matni raboti treba takvite zad resetki ne od sds ne od vmro koj saka neka bide od kade vo makedonija tolkava klasa na bogati od leva ruka vo dzep bez nervoza samo taka mozeme napred normalno pravilno rabotene od strana na institucite.
kavazov, 28.07.2008 13:52:42
zoki izdrzi cela strumica e so tebe...dole vmro...daj boze da im dokazes dek ne si vinoven,tesko im se pise.....IMAS CELOSNA PODRSKA
Оливер Куманово, 28.07.2008 13:58:03
Деновиве а посебно вчера се прашувам што е со Република Македонија,каде оди,дали оваа е патот кон вистинска демократизација на државата?Апсењето на најдобриот градоначалник е покажување на страв и слабост од неговите успеси.Срамота Македонијо!Почитувани судии кренете го гласот за сопствениот дигнитет!
mkd., 28.07.2008 14:27:22
od kaj znaes pa ti be pance nesto za evropa od krivolak ne si posol podaleku ti najde da kzuvas kako se odi vo evropa, so ovaa politika sto ja vodi ovaa vlada zasega ni ostanaa uste albanija i srbija kaj sto mozeme da otideme, i sigurnu ne za dolgo uste 4-5 meseci e togas ke vidime dali evropa ili nikade hahahah.........
strumica, 28.07.2008 14:36:50
MALIOT FIRER GRUEVSKI vleguva vo mnogu opasna igra sto moze da mu se udri od glava dodeka kaze KEKS. A na tebe ALEKS eden dobro nameren sovet Ako imas aregumenti za nesto pokazi gi a ne tuku tropaj tie sto imale tamu za denacionalizacija si gi stavija parite vo dzeb kako kompenzacija pa gi veat takvite kako tebe ne dodelkani.Abe za sto hgo mislis ti Zaev za glupav ako imalo spor sigurno nemalo da gradi oti takvite kako tebe na prava dusa gi osuduvat a kamo li pak da imase osnova do sega ke mu letnese glavata.Tolku ste mizerni sto mi se gardi od vas.
Ohrid, 28.07.2008 14:46:01
Breee luge. Do koga ke se karate po partiska/politicka linija. Najgolemiot problem vo Makedonija e sto 90% od zitelite se doktori po politicki nauki. Nikako vo glava ne mi odi kako ne mozite da sfatite deka pred se ste ziteli na Makedonija i deka za poveketo od vas e prvenstveno i najvazno da vi se podobri ekonomska situacija vo zemjata. A toa so partiski naddavanja ke go resite na sveti Nikojpat. Ako navistina sakate demokratski da gi resite problemite, glasajte za onaa partija koja vi nudi najdobri ekonomski opcii, strajkuvajte koga ne vi se pocituvaat vasite prava, ne prifakajte rabota bez plateno penzisko i zdravsteno osiguruvanje i ostavete ja politikata na platetenite politicari. Ova sigurno sega vi zvuci kako nekoj da vi go soli pametot ama dobro razmislejte dali mojov predlog ili na onie koi vi go matat pametot "po partiska/nacionalna linija" e porealen. I za kraj, dali Zaev i sorabotnicite se vinovni ke utvrdi sudot a ne carjsijata.
kiko, 28.07.2008 15:40:29
...Nikoj od nas ne znae dali e toj kriv ili ne!!!!covekot ima sraboteno mnogu raboti ama ako napravil kriminal toa nema da go amnestira...i gotovo...Patot vo borbata protiv korupcijata e tezok i bolen...ke goltame gorka voda ama toa e za dobroto na site.korupcijata ja ubi ovaa nasa Makedonija!!!Se nadevam deka i tamu kade sto ima poocigleden kriminal(centar-Alarova)ke vidime nesto slicno na ova...pozdrav
krusevo, 28.07.2008 15:52:19
Patriotizmot na Grueski e unistuvanje na neistomislenici. Dokoga ke se unistuva Makedonecot, dokoga ke bidi kriv samo Makedonecot ako ima rezultat, koga ke bide uapsen gragjanin na RM od druga nacionalnost za zloupotreba na sluzbenata dolznost, ne se gradonacalnici samo Makedonci i od SDSM, kolku i da se pravda Vlasta deka nema selektivnost samata se laze site znaat deka se vodi vojna protiv neisto mislenicite. Sramota Premiere ostavete ne da bidime SDSM nemozete i toa da ni go zemite, ke pomine i Vaseto vreme mladi sme ako Gospod dade ke go doziveeme padot na apsolutna vlast koja neslavno zvrsuva. Sramota Premiere narodot Makedonski pamti, i vas ke Ve istrpi.
opstina vasilevo/strumica, 28.07.2008 16:31:42
i mene ovaa mi lici na nekoja sapunica, no zbog glorificiranjeto na edna licnost. kako mozat da se solidarizaraat so zaev ts. so kriminalec pred zakonot i mu pruzat bezrezervna podrzka bez poznavanje na faktite. kako da bile prisutni koga toj gi ratifikiuval dokumentite. od edna strana vladata ja narekuvaat diktatorska a od druga strana tie stitat kriminalci. sto e poloso i jas neznam. ako eden gradonacalnik ja zloupotrebil svojata funkcija ts. pored sedumte palmi vo centarot poseal i sedum milioni na sopstveno konto, togas mora da odgovara. sigurno krivicniot sovet mora da ima nekoi tvdi fakti vo race za da smee da se konfrontira so vakov visok politici funkcioner kako zaev (nikoj ne faka volk so goli race). i zatoa apeliram do sekogo „ dajte mu edna sansa na zakonot, no i na zaev za da gi otkriat kartite”. se nadevam deka patot kon EU (na koja eden og glavnite prioriteti i e borbata protiv korupcijata) koj go krenavme ke go odime do kraj i zaev nema da bide posleden...
kalina, 28.07.2008 16:52:26
Kakvi se ovie vlasti sto gi poddrzuvaat. Pa ja ne znam kaj im e mozokot na lugjevo sto go poddrzuvaat Grujo. Golem sram i grev e ova sto se desi, Zoki so tebe sme!!!!!!!
komita, 28.07.2008 16:57:34
ako eden trgovski centar i fontanata vo centarot go pravi zaev za uspesen togas site vie ste vo zabluda,prvo strumica e odsecena od cela makedonija uste od hitler ima patista nisto ne prezima da gi obnovi cela strumica patistata se polni so dupki po cel grad otvoreni sahti jas mislam zaev e em sramota za strumica em aramija.
aleksandar, 28.07.2008 17:32:32
dobra vest, ovaj covek e eden od najgolemite mafiaci vo mk , se razbira posle crvenkovski.
27.07.2008, 13:41

Претходен број

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 21°C

Недела
Сончево
Макс: 37°C, Мин: 22°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО ВЕСТ) Џамија - супермаркет
Од недела над 40 степени и многу висок УВ индекс
Во Македонија од недела под влијание на многу топла воздушна маса од северна Африка ќе биде претежно сончево и многу топ...
(ИНТЕРВЈУ) Кралицата е многу либерална
„Верувам во ослободувањето, тоа е дел од моето патување“, изјави британската актерка Хелен Мирен во интервјуто за „Утрин...
(ИНТЕРВЈУ) Треба да ја следиме визијата на големите уметници
„Сакав да глумам во ’Соба со пијано‘, а сакав и повторно да го видам Скопје, откако пред три децении бев како турист“, в...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Втора страница | На прво место | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Анализа | Фељтон | Мислења | Писма | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Некролог | Време | Хороскоп | Што прават денеска |