Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
05.07.2012, 16:21

Над 8.000 публика се очекува на концертот на „Дјуран, Дјуран“

Светската музичка атракција ќе настапи утревечер на скопско Кале

Над 8.000 посетители се очекуваат на концертот на светската музичка атракција „Дјуран, Дјуран“, кој ќе се одржи утревечер (7 јули), со почеток во 20,30 часот, на скопско Кале, во организација на „Авалон продукција“. „Очекуваме публика не само од Македонија, туку и од Србија, Бугарија, Албанија и Косово. Во почетокот мислевме дека ова ќе биде концерт со малку повозрасна публика, но сите извештаи покажуваат дека ’Дјуран, Дјуран’ имаат и тинејџерска публика во Македонија, што е многу интересно“, изјави Денис Илиоски од „Авалон продукција“ на вчерашната прес- конференција во киното „Фросина“.

Организаторите упатија апел до фановите на легендарната група да дојдат навреме, пред почетокот на концертот во 20,30 часот и да имаат предвид дека автомобилите треба да ги паркираат подалеку, со оглед на фактот што улицата покрај Кале, „Самоилова“, ќе биде затворена за сообраќај.

Македонска поддршка за „Дјуран, Дјуран“ ќе бидат момците од „Нокаут“, кои ќе ја загреваат публиката со едночасовна свирка. На вчерашниот прес, Пере и Франц од „Нокаут“ уште еднаш го истакнаа задоволството што изборот да настапат пред легендите падна токму на нив и најавија изведба на нивните хитови со изменети аранжмани. На прашањето дали ќе преработат и изведат нешто од „Дјуран, Дјуран“, Пере одговори дека е малку незгодно пред нив да се свири нешто од нивниот репертоар. Патем, „Нокаут“ наскоро ќе издаде и нов сингл, „Ла вита е бела“, кој ќе биде и најава за нивниот нов албум наесен.

„Дјуран, Дјуран“ е една од најпопуларните и најпродавани групи во светот, која е формирана во 1978 година, а својата најголема популарност ја доживеа во осумдесеттите години. Имаат продадено преку 70 милиони плочи, а во изминатите три децении работат континуирано без пад во својата кариера. Ова е нивно прво гостување во Македонија. (К.Ш.)


Статијата е прочитана 973 пати.

Испрати коментарШто прават денеска
Тешки денови во раскошниот дом
Среќна во нова врска со НФЛ-ѕвезда
Постојани понижувања за принцезата од кралицата
Балкански фестивал на народни песни и игри во Охрид
Јубилејна 50. Галичка свадба на 14 и 15 јули
Бата Живоиновиќ доживеа мозочен удар

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 33°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 37°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) „Вранец спешл селекшн“ на „Тиквеш“ влезе во светската винска елита
Ова е второ вино на „Тиквеш“, покрај „бела вода“, кое за помалку од една година добива висока оценка и можност за пробив...
(ФОТО+ВИДЕО) Се ожени Андрес Иниеста
Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, 28-годишниот Андрес Иниеста заплови во брачните води со својата партнерка А...
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
На концертот на Горан Бреговиќ присуствуваше три и пол илјадна публика која претежно беше средовечна полна со емоции и с...
(ФОТО) Отпад од Пена изложен на плоштадот во Тетово
Мебел за дневна соба, цела кујна, многу облека и обувки што Тетовци го фрлале во водите на реката Пена или покрај нејзин...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |