Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Свет

Русите не му продаваат „С-300“ на Иран

Од нашиот дописник
Бранко Влаховиќ

МОСКВА - Претставници на руската компанија за извоз на воена техника „Рособоронекспорт“ вчера го смирија Израел со тврдењето дека Москва му продава на Техеран само одбранбени системи, па на тој начин не го нарушува односот на сили на Блискиот Исток. Нервозата во Израел ја предизвика изјавата на еден ирански раководител кој пред новинарите изјави дека Русија му продала на Техеран „системи ПВО“ со кои може „да се покријат“ атомските објекти на Иран од можни напади од воздух.

Во Израел се задоволни што Русија тврди дека не му продала на Израел системи „С-300“. Патем речено, во разговорите меѓу руските и израелските политичари едно од прашањата за кое речиси секогаш се разговара е и тоа дали „Рособороноекспорт“ му продал на Иран или на некоја друга земја во регионот системи „С-300“.

Тоа што Русија досега не им ги продала на Иран и на други земји во тој регион своите ефикасни ПВО- системи „С-300“ не значи дека тоа нема да го направи во блиска иднина. Русија веќе почна да ги произведува уште помодерните ПВО- системи „С-400“ и логично е дека овие веќе стари системи ќе им ги продава на оние кои се подготвени да платат. Користењето на системите „С-300“ не е едноставно, па секој што ќе ги купи ќе мора најмалку една година да ги обучува своите војници во Русија.

„Русија ги почитува меѓународните обврски и на Иран му продава само одбранбени системи. На Иран веќе му се доставени системите ’Тор М-1’“, се наведува во соопштението на „Рособоронекспорт“. Се додава дека во перспектива може да се расправа само со нарачателите на воена техника. Со системите „Тор М-1“, кои Иран веќе ги доби од Русите, може да се штитат важни објекти од напади од воздух. Разликата е во тоа што со „С-300“ може да се соборуваат авиони и ракети на трипати поголема оддалеченост во однос на „Тор“. Важно е и тоа колку Иран може да направи одбранбени прс��ени. Едно не е спорно, Иран сака да набави уште помодерна руска техника, не за да го нападне Израел, туку за да може да се заштити од можни напади од израелската и од американската армија.


Статијата е прочитана 603 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Свет
Неамериканските сили во Ирак да останат и во 2009 година
Белгија остана без влада по трет пат годинава
Мандатот на рускиот претседател продолжен на шест години
Индиски селани претепале 50 жени поради магија
Виктор Јушченко ја нападна убавата Јулија Тимошенко
Белорусија нуди признавање на Јужна Осетија заради гас