Број 2923  петок, 27 февруари 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Политика

Иванов и Селмани со највисок рејтинг

Според оваа анкета, драматично е намалена поддршката на процесите за влез ЕУ и НАТО

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, ја има довербата од 30,5 отсто од граѓаните, а веднаш зад него е кандидатот на Нова демократија Имер Селмани со 18,8 отсто. Следни на рејтинг-листата се Љубомир Фрчкоски, кандидат на СДСМ, со 15,6 отсто, а зад него се Агрон Буџаку од ДУИ со 10,9 отсто, Нано Ружин од ЛДП со 5,6, за Љубе Бошкоски се определиле 4,4 отсто и за Мируше Хоџа 2,7 отсто од испитаниците. Ова се резултатите од последното испитување на јавното мислење на Центарот за истражување и креирање политики.

Јавната дебата меѓу кандидатите е важна за 39,4 насто, а големите митинзи се сметаат за помалку важни и за нив гласале само 9,9 отсто од анкетираните, а помал процент доби и платеното политичко рекламирање.

Доколку утре се одржат парламентарните избори, според оваа анкета, 30,9 отсто би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, за СДСМ се определиле 19,7 отсто од анкетираните, а за ЛДП 1,5 отсто. Од партиите на албанскиот блок за ДУИ би гласале 11,9 отсто, за Нова демократија 8,9, а за ДПА 3,5 отсто од испитаниците.

И во ова испитување граѓаните мислат дека економијата треба да има висок приоритет кај новиот претседател за која гласале 51 отсто, а за 27 проценти од испитаниците биле за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО.

Анкетата, како што стои во извештајот од Центарот, е спроведена на стандарден репрезентативен примерок.


Статијата е прочитана 1336 пати.

Испрати коментар

Од: Бацка-Свети Николе
Датум: 27.02.2009 00:18:39
очекувано за високиот рејтинг на проф. Ивановски тој е еден од нас и ке не преставува сите нас, заедно к соработуваат со најдобрата влада досега во македонија и заедно така сложно ке успеџот е гарантиран, и така желбите исполнети влез во Европското семејство и НАТО
Од: Flaster siti
Датум: 27.02.2009 00:37:38
Готов е! Ситно, уште само малку и Збогум Грујо!!!
Од: miki maus
Датум: 27.02.2009 03:28:08
podobro e selmani da vleze vo vtor krug,togas nema da se plasime za 40%izlezenost vo vtor krug,a so frcko ne e sigurno
Од: Trpe original
Датум: 27.02.2009 03:51:46
SDSM so pretstavuvanje na Frckoski za pretsedatelski kandidat zagubi mnogu na reputacija a rezultatite od toa ke se sumiraat podocna.Se nadevam deka vakvi izbrzani potezi ke nema vo idnina.
Од: ljupco,bitola
Датум: 27.02.2009 05:35:48
Овој центар за истражување и креирање политики одлично си ја врши работата и должностите за кои очигледно е наменет.Со презентирањето на вакви бројки од веселата математика тие очигледно сакаат да ги окуражат подржувачите на ликот и делото на држалникот,кои како да губат здив по малце, иако не е ни започната кампањата за локални и председателски избори.Ова соросоидно дувло е само уште еден инструмент во рацете на една ректроактивна политика,која за среќа е назаминување.
Од: Космонаут
Датум: 27.02.2009 07:15:16
Јас уште пред месец дена се обложив дека Брат Љубе нема да освои ни 20.000 гласови. Сега гледам дека и тие му се многу.
Од: mirco strumica
Датум: 27.02.2009 08:31:24
poshla kola nizbrdo !!!
Од: MIKI
Датум: 27.02.2009 08:34:28
gotovo e gotvo,kakva partija takov kandidat sdsm ke zavrsi vo buniste so frle i brane,ako treba ivanov da izleze na duel treba da izleze so selmani.Frle ispadna vo pretkvalifikacii,i ne placete po dueli sdsm bea sto begaa od dueli kiro izbega od Ljubisa,isto taka sdsm odbi da izleze na duel so ljubco i sto sega pistite, ednostavno ne zasluzuvate vnimanie odite protiv narod ,samobendisani ste a toa e kaznivo po prirpdnite zakoni i uste nesto komunjarcinja ova e makedonija a ne fyrom makar sto ne prekrstivte.
Од: goran
Датум: 27.02.2009 09:07:24
Ajde neka se osvesti narodov malku!Selmani e volk vo ovcja koza neka si znaat site makedonci!Grujo ti se blizi krajot1
Од: некој
Датум: 27.02.2009 09:41:17
И јас мислам дека анкетата повеќе не е валидна,бидејки е направена пред вчерашната изјава на Иванов за космодискот.Сега сигурно процентите би биле сосем поразлични од овие кои сега се објавени.
Од: seuste normalen
Датум: 27.02.2009 09:56:11
Frcko e zakon, Ivanov si e placko so da praime, Brat LJube bitka bie da se potvrdi kako seriozen, Selmani si e uredu kako cuek, ali Pastirot neka olabai zatoa sto naskoro ke mu desi "narod", tie sto gi lazese so PR finti ke mu presudat. Ni briceni ni ceslani glavi nema da go spasat koga na istite sto go biraa ke im pukne filmot. Kukaviclukot se gleda sto nema nieden javno od portokalovive(nemaat vrska so VMRO) da izleze da se sooci na javen duel so ostanatite kandidati!
Од: jovan
Датум: 27.02.2009 10:52:08
So sila veke ubavina ne biduva. Procitani se VMROvcite. Lagite i propagandite im zavrsija. Ne e cudo Selmani da pobedi (a i treba)
Од: skopjanec
Датум: 27.02.2009 10:59:21
Do MIki MAUS, Ne se sekiraj tolku molim te.
Од: K.J. Kavadarci
Датум: 27.02.2009 11:08:48
Резултатите не случајно го покажуваат високиот рејтинг за професорот Ѓорѓе Иванов, народот увиде на неговите квалитети како чесен македонец истраен во неговата борба за целокупните проблеми на македонскиот народ. Победата е загарантирана.
Од: ivan
Датум: 27.02.2009 11:54:15
A zosto nikoj ne komentira kako SDSM dojde do 19,7% a zaedno so LDPokolu 22%. Ako znaeme deka pred samo nekolku meseci rejtingot na ovie partii bese pomalku od 10%
Од: Dimitar
Датум: 27.02.2009 12:16:55
Koja e celta na ovaa anketa! Da ni kazat deka septemvri ke imame vondredni parlamentarni kade partijata na selmani i grujo ke koaliciraat? Mislete malku na integrativnite procesi premiere a ne na razdlabocuvanje na meguetnickite odnosi!
Од: Bitola
Датум: 27.02.2009 12:29:06
Vo Bitola se zboruva na golemo deka vmrovcite sto bile na rabota a nemale resenie za stalno,trebale da obezbedat po 25 glasa slikani na mobilen,inace od rabota ke gi izbrkale.Ako na nekoj mu treba glas eve neka me pobara mene.So pritisoci i so zakani ne biduva rabota.
Од: Albanec
Датум: 27.02.2009 13:00:17
Ekskluzivno za Utrinski Vesnik informacija do site mediumi na Makedonski jazik: Nie Albancite definitivno gi bojkotirame izborite i barame megjunaroden protektorat. Politickite partii na Albancite nemat mandat da go povikuva Albanskiot elektorat da izleze na izbori. Nie znaeme deka i vo minatoto tia sami gi napolnia kutiite i kako takvi nemat mandat da ne prestavuvat. Albancite pokazaa, dokazaa deka se za sozivot, megjunacionalno razbiranje, no za zal Makedonskiot faktor toa ne go ceni. Nie velime dosta veke! Samo megjunaroden protektorat ke ja stabilizira drzavata a kriminalcite koji se zemaa so politika do sega ke izlezat pred liceto na pravdata.
Од: an
Датум: 27.02.2009 14:59:01
анкетава е ок ако иванов и понатаму го одбегнува тв дуелот мислам дека неговиот рејтинг се повеке ке пага во корист на другите партии
Од: nepartiski
Датум: 27.02.2009 15:05:44
Ocigledno deka ovaa anketa ja pravele sorosoidite od Makedonija i zatoa e samo spisok na zelbi . Ke vidime kakva ke bide anketata na IRI , koja sto sekogas bila merodavna za rejtinzite. Inaku ovie sorosoidive si praat svoja kampanja u koja na nivnite tribini nema pojke od 20 do 30 ,,neopredeleni,, posetiteli, pa taka lugeto si zboruvaat , si muabetat i si praat zelboteka. I ovaa anketa e del od nivnata zelboteka.
Од: R.R
Датум: 27.02.2009 17:34:51
Ivanov ke bide Pretsedatel zatoa sto narodot znae na koj da mu veruva,a Gruevski ke bide vecno cenetiot Makedonec!
Од: albani
Датум: 27.02.2009 18:23:55
so anketi ne se dobiva jasum od tie sto se anketirav a jas kazav deka ce glasam za ivanov reallno nema da glasam za nego no site koi sakat da ne postoi makedonija ke gllasat za nego nacional romanticarite i makedonci i allbanci a povece allbanci toj e najdobriot za romanticarite
Од: vvv
Датум: 27.02.2009 19:02:26
Soodnosot na parlamentarnite izbori bese 1:3, sega e 1:1,5 a do 22 Mart? P A G A !!!!

Најди! во Утрински
Политика
Променетиот патриот Љубе Бошкоски сака пакт со народот
Бакојани од мисија во мисија за поддршка на грчките ставови
Пратеникот Талат Џафери тврди дека не поттикнувал насилство во Тетово
Политиката ги здроби учениците во Струга
Црвенковски- Евроинтеграциите единствена опција
Се печатат гласачките ливчиња за претседател
Иванов- Нашата демократија е како космодиск!
Само 18 лица казнети за изборните насилства