Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Втора страница На прво место Политика Македонија Економија Хроника Едиторијал Анализа Мислења Свет Култура Спорт Скопје Забава Некролог Хороскоп Што прават денеска
18.09.2009, 17:42

Папата поканет да ја посети Македонија

Односите меѓу Ватикан и Македонија се одлични

Ватикан - Шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски, вчера во Ватикан му ја предаде поканата на секретарот за односи со државите на Светиот стол надбискупот Доминик Мамберти од претседателот Ѓорге Иванов за посета на папата Бенедикт XVI на Македонија.

Во писмото, Иванов потсетува дека штотуку се навршени 2.000 години од раѓањето на апостол Павле, а следната година се прават подготовки за прослава на стогодишнината од раѓањето на Мајка Тереза.

„Затоа сакам да испратам до Вашата светост искрена покана да не' посетите во Македонија по тој повод на датум кој Вие ќе сметаме дека е слободен за Вас. Не само јас како претседател на државата, исто така, и Владата, како и католичкото население и православното и сите членови од националната заедница ќе бидеме навистина почестени и среќни да Ве примиме во нашата земја“, вели Иванов во писмото.

Милошоски по средбата изјави дека односите меѓу Ватикан и Македонија се одлични и пријателски и ги краси една заемна доверба и почитување.

„Благодарни сме што Ватикан, во сите овие изминати години откако Македонија е независна држава, ги честита сите позначајни празници и на македонскиот јазик, што е од големо значење“, рече Милошоски. (МИА)


Статијата е прочитана 1657 пати.

Испрати коментарВербатим
В година нови 70 македонски мировници во Авганистан
Нема напредок кон ЕУ без решение за името
Има ли лек за аптекаритеItar Pejo, 19.09.2009 00:08:31
Kolku kosta edna papina poseta? Dali, spored Badanter, potoa ce treba da ne posetat uste nekoj patrijarh i nekoj ajatola?
kole, 19.09.2009 00:16:30
Повеќе би се радувал кога би дошол Серускиот Патријарх Кирил...
goce, 19.09.2009 00:28:22
Зошто ни е папата? Поканете христијанско Свештено лице. Православен. Посоветувајте се со нашиот свештенички врв.
Bern-CH, 19.09.2009 00:48:17
Ivanov go potsetuva Papata deka se navrseni 2000 godini od raganeto na apostol Pavle? Pa poarno neka go potseti, deka Kiril i Metodi, Kliment i Naum sirele makedonsko pravoslavje niz cela Istocna Evropa i deka Ohrid e vtor Vatikan, toa e sigurno dovolna pricina da ne poseti.
Kolo Diamantot, 19.09.2009 06:48:11
Mnogu pametna rabota. So doaganjeto na Papata vo Makedonia se zgolemuvaat sansite za vlez vo EU i NATO.
Vodno, 19.09.2009 10:35:11
Do Bern, Ne e valjda deka do tolku ti go isprale mozokot Grujo i Pasko ili pisuvas po nivna naracka??? Nasata istorija e od 1903 a se drugo e golema krazba kako i krazbata na OKTA i TELEKOM od tvojot lider . Go zamisluvam Gorge koga ce go odnese Papata vo Paljurci kaj bunarot, "mornici ce mu polazat na Papata". Ne mi se veruva sto se slucuva so drzavava, ova se brleski.
srebre, 19.09.2009 11:27:36
sto logika ima poglavart na katolici vo poseta na pravoslavna zemja?ili nekoj saka cela mak da premine vo katolicizam pa odi ubedi nekogo vo eu deka sme nacija a pravoslavieto poteknuva od nas so kliment i naum nemama logika papa vo mak da dojadja.
blagoja, 19.09.2009 11:38:31
Goce! ima li posteni pravoslavni svesteni lica vo makedonija? nema site se teski intriganti kako jovana. Zatoa treba da se pocesti Papata koj e mnogu vlijatelna licnost
dragi, 19.09.2009 11:57:24
Toa e za golemo pozdravuvamje ,zatoa papata e licnost koj prestavuva pocit kaj site hristijani ,kade kaj niv nema papi kade sto gi ima vo pravoslavniot svet ,imame papa vo Carigrad papa vo Grcija pa vo Srbija pa vo Bugarija - Rusija Romanija . itn kade site ovie ocite si gi vadat i ne davat nekoj da bide nad niv ili da e ramnopraven kako vernik.Primer e Make donskata crkva .Ne slucajno cel Kukus i Goce Delcev zastitata ja barale kaj niv.Da bide gospod sekogas so Makedonija.
Popismen od avtorot na pismoto, 19.09.2009 21:07:25
,,na datum koj vie ke smetate deka e sloboden za vas,,!? Ako ovaa formulacija navistina stoi vo pismoto, toa pokazuva deka pismoto go pisuval nekoj mosne malku pismen covek! Treba da stoi: vo vreme koe Vam ke Vi odgovara ili vo termin koj sto Vam Vi odgovara! Papite posetuvaat i islamski zemji i Izrael i pravoslavni zemji (Romanija, Bugarija), pa zosto da ne ja posetat i Makedonija, koja skoro eden milenium odrzuva dobri odnosi so Vatikan.
Mene do Vas, 19.09.2009 23:06:50
Ista pesna vo sekoja kolumna. Edni za drugi protiv . . . Dali ste ja citale Biblijata? Odgovorot e Ne. Ako ste ja citale i ako si postavuvate prashanja deka pred 2000 g se shirelo hristijanstvoto, znaci li deka drugo veruvanje bilo pred toa? Katolickata i Pravoslavnata vera bile isto ama se ispokarale pa se razdelile. Koj kogo tormozi so ovie raboti? Neka dojdfat vo isto vreme i dvajcata vrhovni poglavari ako sakaat. Problemot e vo toa sto na nieden ne mu se napusta svetata stolica - vo slucaj na obedinuvanje. Koj e pogore vo hierarhijata?
kojco, 20.09.2009 10:21:34
Ne ni treba toj Papa vo MK,ovaa e pravoslavna drzava i neka dojde Patrijarh Vaselenski Bartolomej ili Patrijarh Moskovski i cele Rusije Kiril i taka nie nemame Patrijarh vo nasa drzava. Da zivee pravoslavniot svet

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Магла

Недела
Локални грмотевици
Макс: 9°C, Мин: -1°C

Понеделник
Претежно облачно
Макс: 7°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Втора страница | На прво место | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Едиторијал | Анализа | Мислења | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Некролог | Хороскоп | Што прават денеска |