Број 2850  сабота, 29 ноември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Немажени и неженети ќе плаќаат данок на државата?!

Информацијата не ја потврди ниту една владина институција

Јасмина Јовановска

Немажените девојки и ергените ќе плаќаат данок на државата ако задоцниле со склучување брак?! Проструи вест дека на девојките со полни 26 години и на момчињата со 28 години кои не успеале да стапат во брак, од платата ќе им се одбивале до 1.000 денари месечно?!

Оваа вест побуди големо интересирање во јавноста. Посебно ги вознемири вработените девојки и момчиња зашто оваа мерка би ги опфатила токму нив.

Неофицијални извори велат дека вакво изненадување се подготвувало како дел од популационата политика на Владата, а дека тоа би се вградило во дел од регулативата за семејните односи.

Сепак, идејата не беше потврдена во ниту една владина институција. Владата и Министерството за труд и социјална политика негираат дека постои таков предлог или иницијатива.

„Министерството за труд и социјална политика нема никаква иницијатива, ниту предлог немажените девојки и неженетите момчиња да плаќаат пенали на државата“, тврди категорично државниот секретар во Министерството за труд и социјална политика, Душко Миновски. Да има таква идеја, додава Миновски, тие како надлежен ресор први би знаеле. Ова прашање не е отворено ни во Владата, а за Министерството за финансии, Миновски не знаеше.

Од Владата велат дека непотребно се шири ваква информација, бидејќи нема предлог немажените и неженетите да плаќаат данок на државата.

„Од Владата не излегол ваков предлог. Не се размислува за такво нешто. Информацијата веројатно излегла од Денот на идеите кои ги даваат граѓаните во Владата. На тој ден имаше еден граѓанин со ваква идеја, но засега од неа нема ништо“, изјави портпаролот на Владата, Шефик Дураки.

Добро упатени извори коментираат дека Владата можеби само го проверува пулсот меѓу народот, така што не се исклучува целосно данок за немажените. Вакви мерки за подобрување на наталитетот не се ништо ново во другите држави. Во Бугарија, на пример, данок на државата плаќаат ергените, а и брачните двојки кои немаат деца. Слични популациони мерки се практикуваат и во Франција.

Засегнатите девојки и момчиња од Македонија сметаат дека не можеме да се споредуваме со други држави, а особено не со Франција каде што стандардот е далеку повисок од нашиот.

„Не е исто на некој од 6.000 денари плата да му се одбива 1.000 денари. Сосема поинаку е ако некој заработува и до 2.500 евра плата па да му се земаат, на пример, 100 евра“, реагираат немажените и неженетите.


Статијата е прочитана 6511 пати.

Испрати коментар

Од: ljupco,bitola
Датум: 29.11.2008 02:22:52
Идеата ви е супер,треба што поскоро да се реализира. Не можеле да одвојат по1000 ден од плата од 6000 ден.Немој бе,а што да речат оние кои со истата плата треба да гледаат фомилија. Удирањто по џеб одма ќе ги вразуми.Само така.
Од: ferdi
Датум: 29.11.2008 02:28:41
Pa nekoj mora da gi plaka mazite koi ke odat dva maseci na porodilno boleduvanje.
Од: ne mazena
Датум: 29.11.2008 05:17:52
Bog da cuva!!!! A bre uste sto ne ke i tekne na ovaa Vlada za da gi zdrpa parite od graganite!!!! NIKOGAS vo istorijata na Makedonija NE postoela po losa Vlada od ovaa. Sve se sveduva na grabanje od obicniot graganin. OSTVARUVAME (citaj) GRABAME. Ke podnesam baranje do Vladata da me omazi za da ne plakam danok.
Од: someone
Датум: 29.11.2008 05:42:48
Ha ha ha...ova e dobar recept za tuka na zapad kade sto ne ima mnogu takvu, ima da si go napolnat bugetot :)) A sega seriozno, so kakvi gluposti se rasprava vladava...
Од: Kire B., Skopje
Датум: 29.11.2008 07:35:32
Ova je ocigledno uste edno maslo na Gospodinot Milosovski, koj kako slepec ne moze da sfati deka germanskite zakoni seuste ne mozat da se sproveduvaat kaj nas vo Makeodnija. Na deckoto mu trebaat uste pogolemi dioptri za cvikerite. Toj ne moze da sfati deka vo Makeodnija luge ziveat so mali plati i standardi a ne kako vo germanija. Ako toj zakonite gi smisluva po ona sto go videl vo germanija togas da go ispratime vo germanija, tamu ima ubavo sredeni psihijatriski kliniki da mu go izlekuvaat kompleksot na griza na sovest. neka na makedonskata javnost i objasni kolku ukradeni pari ima na raka dobieno svoevremeno od Vojo Mihajlovski, so sto gi plakase svoite navodni studii vo Germanija ?? Milosvski je samo edna mala bitanga i nisto poeke...
Од: kemba
Датум: 29.11.2008 08:21:14
Тоа ќе биди најдобриот закон донесен во Македонија,и терба оданочувањето да биде пропорционално спрема примањата, за да го почуствуваат убаво и по добро ситуираните..Дури мислам дека овај казнен закон можи да даде и поголем ефект од стимулирачкиот кој ќе стапи во сила после 01.2009г. и со тоа да му се стави крај на крајно себичното однесување на дел од денешната млада популација која несакајки да преземе обврска за иднината на новото поколение живее во стилот, после мене потоп.
Од: Anastas
Датум: 29.11.2008 08:47:44
BRAVO Samo osven iljada denari i 6 meseci strog zatvor da odat. Plus razvedenite po 2 iljadi i 12 meseca zatvor. Ako ne se omazat (ozenat) do 35god dozivoten zatvor.(zosto nema smrtna kazna) Gluposti na kvadrat.
Од: swiden
Датум: 29.11.2008 08:55:48
pozdrav do nemazenata sto ima napisano komentar . eve jas se nudam za nea i imam samo eden uslov da ne zboruva premnogu i da mra da znae da pravi tavce gravce
Од: ispravno
Датум: 29.11.2008 09:03:18
pausalno 1000 ne e pravilno.Na zapad samcite plakaat 20% poveke danok na drzavata od semejnite luge.I toa presmetano bruto od platata.i togas e ociglednata razlikata.Bolno ama vistinito.....
Од: citatel
Датум: 29.11.2008 09:14:44
pravoto dali nekoj ke stapi vo brak do 26 t.e. 28 god. e individualno !!! ova e najgolema glupost na 21 vek !!!
Од: realen
Датум: 29.11.2008 09:39:02
Se slozuvam so ova, no ... 1. Vladata togas neka odvoi minimum 6.000 den za onie koi planira da gi kazni so plakaneto na ovoj danok. Taka stvarno bi imale stimulacija pomladite koi nemaat uslovi za semejstvo ili drugi pricini. 2. Se uskratuva pravoto na onoj koj ne saka da stvori semejstvo. Ne veruvem deka ima takov. No objektivno im e uskrateno pravoto. 3. Sto ako nekoj saka da stvori semejstvo posle svojata 30 godina od razlicni pricini. Dali e toa kariera ili nesto drugo. 4. So ova ke se zgolemat BROJOT na RAZVODI. Definitivno. 5. Normalno posle T.4 moralot kaj narodot opaga. 6. Izgleda vo 2015 godina ke se donese zakon kade Brat i Sestra ke mozat da stapat vo brak. 7. A potoa vo 2020 ke bide zadolzitelno T.6 Se nadevam takva glupost nema da se sluci, no stom izleglo kako vest, ovde se sprema nesto takvo.
Од: Ерген
Датум: 29.11.2008 09:54:23
Абе аман веќе од овој "ljupco,bitola".Па човекот е или хипнотизиран од власта или глуп.
Од: A ZA NEVRABOTENITE ?
Датум: 29.11.2008 10:08:16
Ako pak pokraj toa sto se nemazeni se i nevraboteni predlagam da se otvorat javni kuci vo koi bi rabotele do mazene a parite da se nasocat vo budjetot za novo ministerstvo za idiotizam i gluposti.
Од: Igor
Датум: 29.11.2008 10:09:40
Jas ednostavno ne sakam da ziveam vo bracen zivot.
Од: ilka
Датум: 29.11.2008 10:12:23
vladata da otvori agencija za da gi spoi nemazeni i nezeneti ,toa ne e ponivna volja toa e sudbina .Dali i vdovicite i razvedenite ke bidat vo toj kos.. ova e ne normalno i razmisluvanje .akamo da se sprovedi. sekoj od tie ima pricina , a niskiot standar ne dozvoluva da se omazat ili ozenat ...0
Од: nemazena
Датум: 29.11.2008 10:12:47
Ova e diskriminacija! Neznam poinaku kako da go svatam! So nizok budzet, vo siromastija, edvaj se proagja mesecot-i vie ke mi zemate danok zatoa sto sum nemazena???? I so toa li ke go zgolemuvate natalitetot????Donesovte zakon za 3 -to dete-poznavam semejstva koi imaat 3 deca-pa den denes ne dobile ni denar od drzavata! Ovie zakoni ne se za drzavi kako kaj nas! Sto ne donesete zakon so koj ke im pomognete na tie sto se nemazeni i nezeneti koi SAMI se borat vo ova opstestvo.... naprotiv-ne mozam da obezbedam pristojno smestuvanje zatoa sto kiriite se EVROPSKI, cenite na stanovite SVETSKI a platite podole od balkanski....
Од: citatelka
Датум: 29.11.2008 10:23:20
I vo Germanija ne se rabotite taka crno-beli: mazheni plakjaat volku, stari tolku, zheneti onolku...SE ZAVISI OD TOA KOLKU ZARABOTUVASH. Znachi, ako zarabotuvash neto prihodi nad 7000evra godishno plakjash nekakov danok nezavisno od toa dali si mazhen/zhenet ili ne. Kolku povekje zarabotuvash tolku povekje plakjash. Sekoj treba da go dade svojot doprines na drzhavata. No LOGICHNO a ne PAUSHALNO kako vo tursko so arachot. Vakviot predlog od vladata e krajno diletantski, neseriozen i nehuman.
Од: citatel
Датум: 29.11.2008 10:32:05
Ljubco prosto ne mi se veruva deka ti si zenet. Sto zena ke bese a i deca ako imas sto se osudeni da ziveat so tebe i tvojot kokoskin mozok. Blaze si mu na liderot tvoj so takvi poslusnici a gi ima mnogu za zal. Siguren sum deka rabotite na svojata steta pokraj pustosot sto go napravivte na drzavata.
Од: dragan
Датум: 29.11.2008 10:37:02
Se gleda samo da se polni bugetot i na taka siromasnite gragani.Sto uste nema da i tekne samo da imaat pari da se reklamiraat,bog da cuva od vakva vlada i od imeto vmro
Од: Violeta
Датум: 29.11.2008 10:38:00
E, jas ne sum "devojka od 26 godini", ami stara moma od 52. I ne sum ostanala sama po svoj izbor, ednostavno ne sum ja na[la srodnata dusa. Sega, dosta sum osudena sama da minuvam niz zivotot, trebalo uste i Vladata so Zakon da me kazni!!! Svasta!!! I- kako ke se zgolemi natalitetot ako sega se omazam? Edinstveno ke si go polnat budzetot dodatno od moite tesko zaraboteni pari, so koi edvaj i sama pominuvam. Blagodaram Vlado na RM!
Од: TRPE
Датум: 29.11.2008 10:40:13
Vo osnova ,dobra ideja,ama sepak deluva nekako diskriminiracki,neli....1000 denari se sepak mnogu,so 500 denari nema da ima golemi branuvanja
Од: jovica
Датум: 29.11.2008 10:47:03
Bravo za vladata izgleda deka ovije nespijat i samo izmisluvat zakoni,koj znae mozebi ce treba da placame i za vozduhot sto go diseme a neje losa ideja i strancite koga ce vlezat MK da platat danok ili kazna zatoa sto go disat nasiot vozduh i ja gazat nasata drzava koj znae sto uste moze dagi tekne na ovaa Vlast ..............
Од: Дедо Трендафил со 15 деца
Датум: 29.11.2008 10:52:39
Јас предлагам да се донесе закон со кој ќе се казнуваат сите оние семејства кои имаат помалку од 10 деца, како што имале нашите предци. Значи, за секое неродено дете до тие 10 да се наплаќа казна по 1000 денари месечно. Тоа значи, ако некој има само 2 деца, на државата да и плаќа 8000 денари месечна казна за 8-те деца што не ги родиле. Е, ќе видите тогаш како ќе се стимулира раѓањето на деца, и Кинезите ќе ги надминеме по број на жители, а богами ќе станеме и првата држава во светот по број на питачење. - - - Абе оваа Влада има акал во главата или само за глупости ја бива? Од кога ја зедоа власта во свои раце Македонија оди само во пропаст. Бивши комуњари, а сегашни ДПМНЕ-вци турете го прстот на глава и размислете што правите.
Од: Vane - Kavadarci
Датум: 29.11.2008 11:06:22
Lupcho, Bitola....aj uste ednas procitaj so si napisal :))))
Од: danska
Датум: 29.11.2008 11:29:00
ova bi bilo najpametniot zakon na vmro za ovie 18god pa bas tie sto nasle rabota(preku vrska)ziveat so rodite bezdelnicat trosat pari po kafici,mobilni tel,patuvat nasekade,a drzavata ja unistuvat t.e. ja doveduvat do odumiranje pa vo danska onie koi imat deca i brak imat pomal procent na porez,dobivat detski dodatok i niza beneficii kako pomos za kirija,ako drzavata ne vovede toj predlog togas treba da prifati ovie drugi raboti koi gi navedov sto e fakticki isto a namesto 1000den pologicno bi bilo 5%od plata bidejcji ima mnogu visokoobrazovni zeni lekarki i sl za koi 1000den se nula.
Од: ana
Датум: 29.11.2008 11:38:52
доста трескате глупости.Прочитајте ја целатаа статија и ке процитате дека„Сепак, идејата не беше потврдена во ниту една владина институција. Владата и Министерството за труд и социјална политика негираат дека постои таков предлог или иницијатива. “ ова е како рекламата на космофон,баш како некој расипан телефон.а вие медиумите пред да написете несто потврдете ја информацијата
Од: natasa
Датум: 29.11.2008 11:57:17
Ovaa vlada ne e normalna . Ako ne da im plakame i danok vo krv. Neka si go polnat samo budzetot a za nas obicniot narod koj kako ke se snajde.
Од: vesna
Датум: 29.11.2008 12:18:25
a dali za tie sto se po 30 godini vo brak i imaat deca ke ima nekakov dodatok od drzavata
Од: Kav
Датум: 29.11.2008 12:38:48
Mislam deka idejata e dobra, no imam eden predlog. Za skopskite momci i devojki danokot treba da bide dvapati pogolem. Samo taka ke se namali golemiot broj na stari momi i ergeni!!!!!!!!!!!!!!!
Од: Koki
Датум: 29.11.2008 12:46:01
haha... Grujo ne znae sto e prioritet:) Prvo treba da se ovozmozi lugeto da sakaat i da mozat da stapat vo brak, pa posle dokolku ne go pravat toa neka gi kaznuva.... A sega... jas treba da se ozenam i treba da si ja treskam glavata za da go odrzuvam semejstvoto... iako nema nekoja golema moznost za toa... i na kraj treba da platam danok ako ne ziveam spored voljata na Grujo:) haha Pa ajde, neka vovede danok i za nerodeni deca, za disenjeto na nasiot vozduz, za sonceto, za..... pa sigurno ke se seti na nesto, a ako ne toj Trajko (od finansii) e ekspert za toa:) NEVIDENO
Од: saso Germanija
Датум: 29.11.2008 12:50:48
Vo Germanija so desetletija ti go zemat polovina mesecen prihod ako ne si zenet.Koga bev ergen danocniot sovetnik mi veli pa ti so tvojot danok ranis tugja familija, namesto tvoja. Jas predlagam i onie momi da se optovarat koi imat moznost kako samici niz epruveta da dadat zivot, kako nim im dal nekoj. Pa i ergeni da zemat surogat majka, ako ne sakat da se zenat. Maedonskiot. narod izumira.
Од: od mene
Датум: 29.11.2008 12:54:55
abe kako ne im e sram.......ne mozam da veruvam kakvi gluposti se nema da im tekne.......ako ne pa strelanje na plostad na site sto ne se mazeni ili zeneti
Од: ДимоАго
Датум: 29.11.2008 13:10:31
Дискриминирачки.Има многу мажи и жени кои што немале среќа во љубовта и сега треба да плаќаат и казна за тоа.Колку животот знае да биде суров.А може да биде и уште посуров ако на некого му текне да донесе закон да плаќаат данок сите оние кои се невработени како казна за тоа што неуспеале да се вработат.
Од: nezenet
Датум: 29.11.2008 13:14:14
znaci ne prestanaa da baraat izvori da go pljackaat i osirumasuvaat narodot. denes idea utre zakon. a da donesese zakon na site na 1vi na smetka da ni stigaat po plus 5000, pa da vidime deka togas ke se izmeni nesto a da go kradat narodot. LOPOVI
Од: kutra drzava
Датум: 29.11.2008 13:22:19
prvo drzavata neka gi kazni firmite koi gi ucenuvaat vrabotenite da ne ragaat deca ako ne sakaat da ja izgubat rabotata, potoa da gi kazni firmite koi baraat vraboteni koi se nemazeni nezenati, potoa neka gi vraboti site nevraboteni mladi luge koi ne mozat da dojdat na red za vrabotuvanje poradi nemanje clenska kniska od nekoja partija,i zatoa sto ne mozat da dojdat na red da se vrabotat od sponzorusi koi visat na mnogu bankarski salteri. Ako donesi vakov zakon mizeren nehuman i nepotreben togas neka razmisluva vladata kakva drzava ke bide ova koga site mladi ke si zaminat. bezvizniot rezim ne e daleku ;)
Од: HIM
Датум: 29.11.2008 13:45:39
Super. Ja podrzuem idejata na Vladata. Prerodba u danoci... Ne po 1000 denari nego 50 EUR za najniskite plati od 100 EUR, a 500 za onie od 1000. Samo dali na onie koj se vo brak od 20-ta godina im sledue drzavata da im plaka danok na niv. Svasta se slucue kaj nas...
Од: m
Датум: 29.11.2008 13:57:43
kako prvo ne mi se veruva kakvi gluposti se ova na koja plata da zemaat po 1000 denari gluposti ako se zeme finansiskata situacija vo makedonija.kako vtoro sto ako ja ne sakam da stapam vo brak a mozam da sum vo vrska i da imam deca toa e moe pravo dali sakam ili ne!kako treto sto e so homosexualcite vo makedonija ako sakaat taka i da prevzemaat zakoni od evropa i da se del od evropa neka bidat evropjani do kraj neka gi legaliziraat homosexualnite brakovi!svasta pozdrav od UK
Од: nemazena 1
Датум: 29.11.2008 14:18:07
aman be ljubco koj i da si...ti izlgeda imas 20000eu plata?!ili si lud?!more bre sto realen ke bese..uste za toa pravoto na izbor da mi se mesa "vladava"?au sram da ti e!
Од: skopje
Датум: 29.11.2008 14:48:36
do: ljupco,bitola ljupco pa nezenetite i nemazenite se veke vrazumeni i zaradi toa i nemaat familii koi ne mozat da gi izdrzuvaat. Ne e rabotata kako nekoi u drzavava samo iznapravi deca pa posle ostavi gi na ulica sami da se snaogjaat. Sekoj moze da napravi dete ama sekoj ne moze da go iscuva. Dali jas ke imam familija ili ne e moj izbor a ne tvoj ili na vladata.
Од: NLO
Датум: 29.11.2008 15:35:42
Tie sto pisuvaat protiv vladata tie sami sebe zlo si mislat i go pravat toa od ljubomora bidejki i tie znaat deka ova e najdobrata vlada do sega, vlada koja razmisluva i se grizi za SE! Kako mozat da recat deka e vlada na grabanje.Neka si gi cuknat glavite malku ... sega zboruvaat protiv a ubavo im bese koga gi pokacija platite i penziite30%, koga gi sobraa vaucerite od po 15 iljadi denari i tn i tn! Sekogas ke ima takvi sto ke se protiv dobroto, bitno e nie ideme napred i ja sum mn sreken poradi toa bez razlika dali e vladava na vmro ili na sdsm ili na petko i trajko!!! :)
Од: ravenna
Датум: 29.11.2008 16:15:52
a za dvapati zenetite dali vladata planira da dade subvencii. Za da se vratime i nie vo tatkovinata vasa i nasa.
Од: od Ohrid
Датум: 29.11.2008 16:27:53
леле..па луге на запад на немажените и неженетите им се зема поголем данок ..т.е повеке им се одбива од платата него фамилијарните!Нормална работа е тоа.... А што да прават фамилијарните што земаат 6000 ден плата ,како живеат?!Мене некако ми е логиЧен законов и ништо не ме изненадува......
Од: Vlado
Датум: 29.11.2008 16:31:14
A od sto ke mi zeme 1000 denari ako ne rabotam? Dali ako se ozenam cisto radi reda i se razvedam toj zakon uste ke vazi?
Од: svajcarec
Датум: 29.11.2008 16:40:59
Toa e dobar zakon i ovde vo svajcarie e taka nemazeni nezeneti plakat poveke pores od zenetite i toa e za pozdrav na ova vlada.
Од: commanddevil
Датум: 29.11.2008 17:17:18
vreme e ,,miki maus,, i negovata svita da bidat posetena on nekoja institucija za proverka na psihickata sostojba. ovie ili se ludi ili im churi bojlerot...
Од: maja
Датум: 29.11.2008 17:24:43
Ama idejata ne e losa. Cela Evropa taka funkcionira, toa ne e kazna, realno postoi razlika megu trosocite na samcite i tie so familija. Samo da ne bide pausalno plakanje, tuku procent od platata. Nasite ne izmisluvaat nisto novo so zakonot, samo sledat nesto sto veke dobro funkcionira vo razvieniot svet i nikoj nema zosto da se navreduva. Trosocite na familijata se realno povisoki, koj ja ima toa dobro go znae. Pozdrav.
Од: Nikolovski Dejan
Датум: 29.11.2008 17:26:43
Pokoen pradedo mi vikase ,,Boljke su po narod" (palanecko narecje).Dobro be luge ima li nekoj vo ovaa drzava da se zanimava so sustestveni raboti ili se uste ke se zanimavame so gluposti.Pa ako imav pari do sega sigurno ke se ozenev nemase vladata da ja cekam da mi kaze da go napraam toa.Imam i jas eden predlog,neka mi dava plata vladata 1000evra pa neka me kazi togas 1000 den ako ne sum zenet.Moze?
Од: citatel
Датум: 29.11.2008 17:40:58
epten ni odat na sila samo ne go znaeme mehanizmot da se branime ,osven izbori na prolet pa da im napravime na tie sto sakaat .
Од: zenet-30
Датум: 29.11.2008 18:35:11
Sosema ispravna merka. Iskreno ja pozdravuvam. Vrabotenite koi odlozuvaat brak toa go pravat od koristolubie. Samo neophodno e preciziranje i promeni kako iznosot da bide 15% od platata a ne vo apsolutna vrednost. Ovie pari da odat vo poseben fond koj ke sluzi za pr. bezkamatni dolgorocni stanbeni krediti na mladi bracni dvojki, besplatna gradinka, itn
Од: :))))))))))))))))))))))))
Датум: 29.11.2008 19:10:07
eeeeeee:) nema na so pa na ova pari ke zemat e zimi majak ke mi zemat neso
Од: bujo
Датум: 29.11.2008 19:29:25
hahahah i uste ovaa ni trebase,a so ke praam sto mene ne mi doaga kismetot aj vladata neka mi najde zena neka mi bide strojnik hahah
Од: NEMA DA SE MAZAM
Датум: 29.11.2008 19:34:52
Znaci sekoj si ima pravo na izbor, bez razlika na toa dali ima pari ili ne !!! A gospodinov podole (LJUPCO) nikoj ne go teral so sila da se zeni i so mala plata treba da gleda familija, toa e negov problem ne i na onie sto odlucile za po ugoden zivot!
Од: ZAPADNA
Датум: 29.11.2008 20:23:02
Има,има закон секаде низ ЕУ ваков,што мисли владата тие со веѓите тргнати како невести и тие не се женети,еј колку ги имате во администрација,ама се обрати,за нив ме мрзи да читам од глупостиве,сигурно ке бидат ослободени и лезбејкиве....машала убаво,ке видиме колку геј популација има...Кај нас ваму се вадат немаат пари за брак,ај да видиме...а обично венчавањево го свеле како обична лакрдија,дури не прашуваат дали се роднини младенциве...напред владо само така....а да им најдувате партнери вие..Влатко Ѓорчев, има доста што требе да се окрастават.......добра идеа...нека се множат...
Од: Prilepcanka
Датум: 29.11.2008 20:49:10
lujge moe pravo dali ce se mazam ili ne toa e individualno ova e najgolemata glupost sto moze da se slusni
Од: ivance
Датум: 29.11.2008 21:09:34
za nemazeni i nezeneti po 1000 den ana razvedenite kojznae po kolku ce placaat ako znae nekoj neka kaze da znam
Од: vmrovka
Датум: 29.11.2008 21:34:17
Ova e tezok sram sto vladata na vakov perverzen nacin go opipuva pulsot na osiromaseniot i izmacen narod. Ako ova e vistina ovaa e najnehumanat Vlada bilo koga. Jas imam iskustvo od Amerika i znam deka tamu nema praicna kazna za nemazeni i nezeneti tuku licata so povisoki primanja plakaat nesto pogolem danok na drzavata koj e proporcionalen so visinata na licniot dohod. Se razbira licata so visoki primanja vo prinicip plakaat povisok danok. Taka treba da bide i kaj nas, pa nie sme krivi sto ne sme zeneti siromastijata i narusenite socijalni vrednosti se vinovni za toa. Apatijata go tera narodot na poroci. Neznam zasto Grujo saka da gi kazuva Zombite bez nadez i vrednosti sto toj i negovite politicki predhodnici gi sozdadoa. tie go sotrea narodot i treba prvo po svojot dzep da udrat, zasto sto stapa po tug dzep pomalku bolat od edne po svojot.
Од: Трпе
Датум: 29.11.2008 22:44:00
Препишано од Блгарија и то пред деведесетите години у прошлиот век.А дали ја ке може да се мажам за мојон дечко Трајко.Оваа влада кога ке се засити.
Од: nikola
Датум: 29.11.2008 23:17:36
pod hitno da se sprovede vakov zakon. koj bre iljada denari malku e. ete jas imam 26 paa?
Од: Никола
Датум: 30.11.2008 00:52:38
Оваа глупост уште не сум ја слушнал. Да се навлегува во нешто што е сосема приватно право на луѓето? Што ако јас имам 5 деца, а не сум женет? Значи, ем ќе придонесувам за наталитетот ем ќе плаќам данок?! Глупост на куб!
Од: staramoma
Датум: 30.11.2008 00:57:32
Vazi be Grujo ke plakam ama prvin zaposli me .
Од: Iko
Датум: 30.11.2008 02:03:09
Прво нека ги вработат младите, па сами ќе си го најдат чарето за мажење или женење. Доста веќе со комунистички мерки од раните 50-ти години.
Од: zaprepasten
Датум: 30.11.2008 03:41:38
kolku stupiden predlog.neka gi skinat vizite pa i taa mladina sto ja imate bilo kakva da e mazena iili ne ke si odi od ova prokletija.a na vladata tuka ke i e kraj na slednite izbori.da se mesa vo pravo na odlucuvanje na sopstven zivot.totalitarizmot vo vmro doadja na golema vrata,ke zavrsite beter od ljupco.vie ke mi velite dali da se zenam ili ne ili dali da abortiram ili ne.da ne sakate da vovedete i termini za sex.na primer skopje sreda i petok ,veles vtornik posto e pomal.stip isto ednas sabota.a istocna makedonija ednas vo mesecot zosto tamu nema koj da se onode.ima novi bogovi vo makedonija vmro im e imeto
Од: Stojan
Датум: 30.11.2008 04:43:28
У право се луѓето, законо треба да се спроведе, само питање е Уставен Суд, дали ќе помине или не!
Од: St.Patrik
Датум: 30.11.2008 04:47:40
Neka vovede drzavata danok za nemazeni i nezeneti. Ali prvo neka obezbedi socijalna pomos za nevrabotenite kako na zapad, od 700 Eur min, neka obezbedat minimalna mesecna plata vo drzavata od 1.000 Eur, besplatna zdravstvena zastita za site i togas neka voveduvaat danok...
Од: Sdsmovka
Датум: 30.11.2008 09:22:33
Bravo za vladata pa treba nekoj da stavi red ,, kje ne snema kako nacija za nekoj 20 godini ako prodolzime so tempovo na nemazenje i nezenenje i natalitet vo deficit kje ne pretopat vo sosednive zemji , BRAVO za vladata sto i tekna na vakov cekor ova e golem +
Од: krste
Датум: 30.11.2008 09:25:41
-Na ovoj Ljupco ako mu recat da plaka za vozduh ke plaka oti e predlog toa od reformata.Aman be ljupco pojke ne pisi
Од: citatelka
Датум: 30.11.2008 10:02:17
Bravo za ova ako se ostvari. I plus treba i onie mazi sto pokraj zenata zalzuvaat uste barem 2 ljubovnici da plakaat danok (a i ljubovnicite oti zemaat del koj na drug mu pripagja.) Oti toa e zalazuvanje i kreiranje na lazna pripadnost. Pa namesto devojkite da si baraat zdravo resenie se vpustaat vo nezdavi relacii. I prakticno ne se znae koj e sloboden koj e zafaten. Ako ne neka nastane prerasporeduvanje po zelba.
Од: окорели нежења
Датум: 30.11.2008 12:14:39
Лека полека но сигурно стануваме казнено полицискса држава.Сега на ред е грујо да формира и министерство за бракови,па да почне некоја нова рекламна кампања,бидејќи оваа влада се рекламира повеќе и од кока-кола. Доброволно се јавувам да волонтирам во новоотвореното мин.за бракови како советник за не стапување во брак, бидејќи мислам дека сум прилично квалификуван за тоа како окорели нежења зар не.А со тоа што ќе се склопуваат помалку бракови толку ќе има повеќе пари за буџетот.Што ќе рече повеќе можности за нови реклами и реализирање на безброј глупости кои е спремна да ни ги испорача оваа влада.Гласајте за мене!!!!
Од: Delco
Датум: 30.11.2008 13:25:01
Makedoncite izgleda se najneobrazovani gragani vo Evropa! Danokot e ednakov za site gragani vo evropskite drzavi, razlikata e vo toa sto tie sto se vo brak i imaat deca dobivaat detski dotatok i slicno, kako dodatok za kirija za da mozat da se vselat vo pogolem stan sto e normalno. Samci so deca isto dobivaat dotatok i slicno. Inaku samcite trosat poveke bidejki se dvizat poveke i sedat vo restorani i trosat poveke a so toa i plakaat poveke danok. Onie sto ne sedat po kafulinja ne plakaat indirektni danoci. Proverete si go drzavnoto ureduvanje tamu kade sto ziveete. Na zdravje.
Од: сингл
Датум: 30.11.2008 14:19:14
Исправка до тој "паметниот" што ги познава законите во Германија. Точно е дека немажените плаќаат повеќе. Ама тоа е затоа што за оние во брак е намален данокот, за не затоа што оние што се сингл плаќаат казна поради тоа. Никој не може да те принудува да стапиш во брак! По глупаво нешто од ова во животот не сум чула.
Од: ana
Датум: 30.11.2008 15:03:47
dali se ovie normalni od vladava?ocigledno nesto im fali ,kaj ne ispokradoa ,kaj ne ni obezbeduvaat nisto uste i ke ne teraat so sila da se mazime samo neka ni kazat so koi pari i so koi pari i so koe vrabotuvanje da oformime semejstvo.Lesno mu e na Grujco da se zeni i deca da ima a i na drugite ministri so svoite mesecni primanja.Neka si ja cuknat ionaka praznata glava pretstavnnicite na vladata do kade ke ne dovedat i onaka sme na pitacki stap a sega ne vodat kon gola siromastija,dodeka oni se setaat po odmori i se luksuziraat.Redno e veke i nie mladite da se osvestime i da prevzememe nesto bidejki uste malku ke ni vovedat i danok na vozduhot pa nema da mozeme ni da disime
Од: vodenici bez izbor
Датум: 30.11.2008 15:17:38
Koga gi citam komentarive si ja mislam samo na onaa narodnata:"Sekoj si ja tera vodata na svojata vodenica". Nemazeni i nezeneti svojata vistina, a pak onie nasi "gastrabajteri" mnogu pamet da ne solat, izbegale kutrite goli i bosi a pak sega gospoda ke ni i zigruvaat. Vo prirodata na sekoe cov. sustestvo e da se ima potomstvo,i sekoj treba ima deca pa bilo toa dali e bogat ili siromav.amin
Од: saso
Датум: 30.11.2008 15:33:17
ovaa politika me prisiluva da imam 3-4 deca ,me prisiluva da se ozenam,me prisiluva da ne shtrajkuvam,me prisiluva da ne smeam da izlezam nadvor od makedonija,me prisiluva da rabotam po 250 casa meseco za 7000 den,me prisiluva da plakam enormno visoki kazni. dali mislite deka vo makedonija ima covekovi prava,jas mislam deka ovaa politika e veke okupatorska za nas obicnite gragani.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Романија ве чека во европското семејство
Зденко
СОНК од понеделник во штрајк и со глад
Мерки со доцно палење
Европското првенство во „илегала“
Наместени прашања
Вербатим
Владините мерки - рехабилитација на загубарите
АВНОЈ - АСНОМ - 8 Септември
Битка од соба во соба во хотелот во Мумбаи
Косово пред раскрсница