Број 2801  четврток, 02 октомври 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Политика

Македонија го либерализира влезот во земјава

Сите граѓани од ЕУ и од земјите од шенген-зоната од вчера во Македонија ќе може да влегуваат само со лична карта. Олеснувањето на визниот режим кон земјите од шенген-зоната уследи по одлуката на Владата пред три недели, а стапи во сила вчера. Либерализација има и за 20-ина земји од белата листа на ЕУ чии жители во земјава ќе може да влегуваат без виза, додека граѓаните од преостанатите држави, доколку имаат валидна шенген-виза во својот пасош, ќе бидат ослободени од македонска виза за влез во земјава. (Т.Г.)


Статијата е прочитана 650 пати.

Испрати коментар

Од: deniz
Датум: 02.10.2008 02:34:22
prasanejeto e kade nie graganite na mk mozeme bez vizi??? ne mozeme posle tabanaovce ponata,mu da odime..a kaj se nasite politicarite da rabotat za narodot i nie da odeime bez vizi..nasite si igarata na polioticka scena koj e pogolem makedonec dali premierot ili pretsedatelot..
Од: gradjanin
Датум: 02.10.2008 08:27:32
A be i vadenejto na vizi tolku go zaostrija (namesto da go olesnat) shto stvarno e nauchna fantastika da izvadish viza za EU zemjite.Sega pokraj toa shte mora da imash garantno pismo tuku treba i garantoto pismo da bide so fax isparateno direktno vo ambasada od zemjata za koja se vadi viza.
Од: eu
Датум: 02.10.2008 12:15:14
samo da precizirat vo mak koi licni karti?ovde imat samo zdravstvena kniska vo vid na kreditna kartica bez slika koj se koristi za se;pozajmuvanje knigi vo biblioteke,vadenje pasos i vozacka.....

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
Поканата за НАТО и натаму е цврста
Министерски благослов за старт на новата академска година
Фуере- Јавното разногласие во врвот не е корисно за земјата
ВМРО-ДПМНЕ- Двојната формула е фер компромис
Водата е заедничка тема на земјите во Европа
ССМ го оспорува Законот за работни односи на Уставен суд