Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Култура

Драмски го испраќа Мите Грозданов во пензија

Актерот Мите Грозданов, вечерва, во 18 часот, со свечената изведба на монодрамата „Историска хронологија“ на малата сцена на својот матичен Драмски театар, ќе замине во пензија, простувајќи се од публиката онака како што доликува – театарски. Во изведбата на монодрамата, која вклучува текстови од повеќе автори, ќе му помогне Будимир Лазов.

На овој начин, ансамблот на Драмскиот театар му возвраќа на Грозданов со почит за четирите децении минати на оваа сцена каде остварува повеќе од 60 улоги, од кои дури 40 главни. Актерското портфолио на Грозданов содржи и десетина играни филмови, повеќе ТВ-филмови, огромен број ТВ и радиодрами, како и ТВ и радиодрамски серии. Повеќе од деценија и пол тој е дел од првиот приватен театар „Македонија“. (К.Р.)


Статијата е прочитана 403 пати.

Испрати коментар

Од: Dr Stojadin B.Naumovski
Датум: 23.12.2008 04:08:21
Srdecni cstitki za akterot Mite Grozdanov po povod negovoto penzioniranje. No vistinskite akteri, kako i vistnskite doktori nikogas ne se penzioniraat, tie deluvaat dodeka se zivi.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Љупка Делева изложува во КО-РА
Политичкиот врв заборави на Кочо Рацин
Почнува десеттото јубилејно издание на „Лица без маски“
Премиера на „Лилика“ во Турски театар
Најголем попуст досега во „Магор“
Филмовите „Жед“ и „Самоуништување“ во Кинотека
Средба со хрватскиот поет Иван Херцег