Брoj 2788  вторник, 16 септември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

„Нешенел џеографик“ го побугарчи Охрид

Интернет-страницата на познатиот „нешенел џеографик“, во денешното фото на денот го претставува манастирот „Свети Наум“, но со содржина која го претставува Охрид како некогашен главен град на Бугарското Царство.

Во текстот под фотото се додава дека манастирот е лоциран во околината на Охрид, некогашниот „главен град на Бугарската Империја во подем, со која владеел цар Самуил“. Понатаму се додава дека подоцна цар Самуил бил поразен од Византијците. (Макфакс)


Статијата е прочитана 1310 пати.

Испрати коментар

Од: Ivan
Датум: 16.09.2008 01:42:01
Браво на Нешенел , дека кажуват вистината :)
Од: delvan
Датум: 16.09.2008 08:38:39
da I? NG napisal istoriski tocki podatoci. avtorot na ovoj text treba da procita malku istorija, i ke vide deka napisasnoto vo ovoj text e istoriski tocno. Ohrid bil glaven grad na Bugrskoto Carstvo, I samuil bil vladetel na Bugarite. ne gledam nisto sporno tuka.
Од: I.
Датум: 16.09.2008 09:27:38
I sto ima tuka strashno? Pa Samche bil "car na site Bugari", toa go pishuva vo sekoja enciklopedija na svetot (Britanica, Larousse...)! Istorijata treba da ja ucime so fakti, a ne emotivno...pa da ni se smeat...Ohrid e makedonski grad, a deka bil glaven grad na bugarsko carstvo e samo "+" za nego. Opushteno...

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Почнува судењето за хашкиот случај за работниците на „Маврово“
ОТЕ подготвува продажба на „Космофон“
За да купи 102 двокатни автобуса на Владата и' се потребни 40 милиони евра!
Словенството не е чума
Претходен број
Зденко
Сами се изолираме
Светските финансиски пазари погодени од пропаѓањето на „Леман“
Италијански „Орланди“ ќе гради фабрика во „Бунарџик“
Соништа за нови поделби
Бакојани бара од Груевски вистински да преговара
Обвинителот отвора предмет за „поткупот на Јакупи“
Земјотрес, поплава и оган
Verbatim