Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
23.08.2012, 12:17

Црвенковски бара парламентарни избори заедно со локалните„Сакам да опстане коалицијата меѓу Груевски и Ахмети за да можат граѓаните на следните избори да ги казнат за лошата политика“, изјави Црвенковски по средбата со Рикер

ФОТО: Киро Попов

СДСМ како опозициска партија е подготвена за предвремени избори, но, како што изјави денеска лидерот на партијата Бранко Црвенковски, првиот логичен термин за нивно одржување е март кога се очекува да бидат закажани локалните избори. СДСМ исто така бара да се донесат измените на Изборниот законик според препораките на ОБСЕ/ОДИХР и да се прочисти Избирачкиот список.

Црвенковски ова го изјави по денешната средба со заменик-помошникот на државниот секретар за Европа и Евроазија на САД Филип Рикер кој е во неколкудневна посета на Република Македонија.

- Сакам да опстане коалицијата меѓу Груевски и Ахмети за да можат граѓаните на следните парламентарни избори да ги казнат за лошата политика, изјави Црвенковски.

Што се однесува до СДСМ, тој вели дека тие посакуваат оваа коалиција да опстои и двете партии заедно да ја поделат одговорноста и да ја дочекаат казната што ќе им ја испорачаат граѓаните на следните избори за погрешните политики што ги воделе и за катастрофални��е последици што ги предизвикале.

Црвенковски на средбата на Рикер му соопштил дека оценка на опозцијата е оти економско-социјалната состојба во Република е исклучително тешка и дека има назадувања во одредени области во демократијата. Според него, во овој период не може да се препознае каков било заокружен план кај актуеланата власт за тоа како мисли да ги деблокира евроатланските интеграции.

 


Статијата е прочитана 2074 пати.

Испрати коментарМакедонец притворен во Солун, го поставил знамето со 16-крако сонце
Работник паднал од скеле при изградба на катна гаража
Каспаров ослободен по демонстрациите за Пуси Рајот
Мит Ромни е подготвен да војува заради нуклеарно оружје
Пронајден трупот на исчезнатата жена од село Единаковци
Канделабри ја осветлија Старата скопска чаршија
Протераните Македонци од Грција не се откажуваат од своите имоти
Работилници за идентитет на бренд и за дизајн на пакување
Оланд - Грција треба да остане во еврозоната
Пожар во светиниколско зафати борова шума стара 40 години
„Самсунг“ ќе треба да му плати на „Епл“ една милијарда долари
Средбата Груевски - Ахмети без договор
Во септември ќе биде објавен седмиот јавен повик за ИПАРД
Пет региони зафатени со топлотен бран од портокалова фаза
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Гранит ќе гради автопат во Босна вреден 180 милиони евра
Не постои ниту една причина Македонија да не биде дел од НАТО
Две лица загинаа во оружен напад во центарот на Њујорк
Непрописно возење е причина за несреќата кај Росоман
Чингоски - Македонија има доволно струја
Стефков на средба со Аврамопулос
Брејвик не е изненаден од пресудата и нема да поднесе жалба
Поштар лажно пријавил дека му украле 350.000 денари
Јордан Проевски кандидат на СДСМ за градоначалник на Ресен
Посмртните останки на Арафат под експертиза на швајцарски експерти
Меркел - Грција мора да ги испoлни обврските
Законот за бранителите влезе во Собрание
Царината спречи oбид да и подметнат 48 милиони фалс бандероли
Со 49 милиони евра од Дојче банка ќе се модернизираат два блока во РЕК Битола
Четири деца загинаа во пожар во Германија
Тетово се организира за полесно вработување на младите
Пожари во Скопско, Велешко и Македонски Брод
Од идната недела намалување на температурите за 10 степени
Македонско-американски проект за борба против криминалот
Кореа - „Случајот Асанж“ може да заврши уште утре
Групи за самоодбрана на црквите во Русија
Убиецот на Џон Ленон останува во затвор
Брејвик осуден на 21 година затвор
„Сан“ сепак ги објави фотографиите со „соголениот“ принц Хари
Македонија повторно во портокалова фаза
Тачи застана на страната на ДУИ
Еквадор ќе ја тужи Велика Британија пред Меѓународниот суд во Хаг
ДУИ возврати - бара посебни права за ОНА
Двајца загинати во сообраќајка кај Росоман
Јанкулоска - Да не се злоупотребува армиската или полициската униформа
Ристовски - Има пари за пензии
Иницијатива на СДСМ до Владата за распуштање на Регулаторна
ЛДП - Предвремени избори треба да спроведе демократска влада
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
Магистрален водовод за жителите на Влае 2 и Порта Влае
Пожар кај скијачките терени во Маврово
Четворица загинати при уривање на балон во Словенија
Трудниците и луѓето над 60 години да седат дома
ЕУ пред опасност од поделба на Северна и Јужна Европа
Малолетници краделе златен накит од постари жени
МВР организира отворени денови во полициските станици
Хрватска - На чевларите им треба поправка
Почина Томислав Стојановски - Далавераemerit_prof, 23.08.2012 13:58:13
Таму каде не се поставени јасни и прецизни норми изразени со бројки - вработеност, БДП, задолженост, жив.стандард, ред и др. кои МОРА да бидат исполнети од еден премиер и влада - народот избира меѓу Мурто и Курто. Едните создадоа пустош со приватизациите, другите пустошат со споменици и непродуктивни инвестиции - обете со свои олигарси. Важни се маркетингот и кампањите кои стануваат се подолги и поскапи, за да излажат што повеќе гласачи. За тоа се потребни пари, а евентуалните нови опции немаат шанси. Затоа никој не сака јасни норми, па секој неуспех може да се прикаже како успех и да се оди напред со истата екипа. Сметам дека кампањите треба да траат кратко и на сите да се даде ист простор и време за презентација. Тогаш може да се очекуваat нови лица и просперитет.
PERO MICEVSKI, 23.08.2012 14:12:34
Sakam da ima izbori za da vidam dali Branko Crvenkovski moze da sfvati deka na MAKEDONSKIOT narod dosta mu e od nego i na tie okolu nego.Branko dosta e zamini veke ednas od politickata scena vo MAKEDONIJA ostavi gi mladite neka rabotat za podobra idnina MAKEDONIJA
Murto, 23.08.2012 15:08:10
MAKEDONIJA DA BIDE EDNA GLASACKA EDINICA I DA SE GLASA ZA LICNOSTI, A NE ZA PARTII. Na toj nacin moze da se dojde do pravda i red, se3 drugo e mafijaska rabota.
persa, 23.08.2012 15:15:33
vmrovski pozdrav , DA NI E ZIV BRANKO.
Haralampie, 23.08.2012 16:15:53
Branko ja unistil Makedonija so privatizacijata a ovie deca so spomenici? Alo pola privatizacija, naj kriminalnata (OKTA) ja napravija decata koi sega ja dopustosija Makedonija. Mladost e potrebna vo sex, vo detski gradinki no vo politikata potrebna e umesnost i iskustvo, ALOOOO Pero, Decava ja rasprodadoa drzavata, unistija demokratijata , so fasizam vladeat 6 godini i na izbori koi oni gi organiziraat ne moze da bidat smeneti i da odat vo istorijata. Ne potkleknuvaj Branko na najskapata propaganda za tvoe ocrnuvanje....
Трпе, 23.08.2012 19:32:09
Болеста до која е доведена земјата многу тешко може да се лекува.Кој и да дојде на власт мора разни непопуларни лекови да користи некако земјата да ја исправи на нога.Од незнаење на водење на држава се е испреплетано како свински црева.Така се случи по превземањето на власта од вмр-овците 2002 година а истото ке се случи и сега.Тешко е од болен здрав да се направи.Пак вината ке ја сноси некој лекар.Иако добро е познато дека рибата од главата смрди.
D.V., 23.08.2012 23:34:33
Ako nekoi kako Pero Micevski saka* da ima (i ovaa godina kako i sekoja)izbori, za da vidime dali Branko Crvenkovski moze da sfati......*, togaj toj kako glasac, nisto ne sfatil; niti od vrednosta i znacenjeto na izborite voopsto, niti zosto B C smeta deka izborite ( i promenata)se nuzni. Onoj sto politiocki i gragjanski e na nivoto na Pero Micevski,pa vaka kako sto e, mu e sé osigurano, od redovna plata do socijalna zastita pa ne gleda podaleu od svojot papok, vo slucaj na( skapite) izbori pogresno ke glasa oti ocilata mu se losho oboeni! Na Crvenkovski premnogu mu stavavme sopki i kako seirdzii, ne svativme deka sopkite nas ke ne butnat, a ovojpat ako padneme, boga mi, tesko ke se digneme, ako voopsto uspeeme! Poradi toa, ne za Murto ili Kurto,tuku da se borime- glasame za nuznata promena, pa bilo koj da ja donese, sam sto poskoro.Mozeme da kritikuvame* so dupki vo memorjata* (izraz na edenvceras komentator*komunjar*)ama Crvenkovski ni e mnogu poteben koga veke sme i bez Gligorov

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 36°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 39°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ВИДЕО) Отпуштен работник го уби шефот во Њујорк, десетина повредени
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | М��кедонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |