Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
02.09.2012, 15:38

Федерер „гази“ на Ју-Ес опен

Првиот носител без изгубен сет и против Вердаско во третото коло

Најдобриот тенисер на сите времиња, без промена на силното темпо, продолжи да минува праг по праг на последниот грен слем во годината. Роже Федерер се пласира во осминафиналето од Ју-Ес опен откако го елиминира 25. тенисер на Флашинг Медоуз, Фернандо Вердаско, во три сета (6:3, 6:4, 6:4). Швајцарскиот ас имаше одличен ефект на прв сервис, со 87 проценти реализирани поени, но најимпресивна беше неговата игра на мрежа со освоени 26 поени од 27 обиди.

„Не ми падна на памет дека мојата статистика излегла толку добро. Веројатно, половина од времето не морав да удирам волеи, затоа што е тешко да погодите добар волеј кога е ветровито. Обично, кога излегувам на мрежа тоа го правам кога можам да бидам многу офанзивен“, изјави петкратниот победник на турнирот. Во осминафиналето тој ќе игра против Марди Фиш, 23-то рангираниот Американец, кој во третото коло беше подобар од 16. носител Жил Симон. Фиш кризираше само во вториот сет, што го загуби со 7:5, но во останатите три не загуби ниту еден гејм (6:1, 7:6, 6:3).

Во осминафиналето влезе и шестиот светски рекет Томаш Бердих, совладувајќи го 27. носител Сем Квери со 6:7, 6:4, 6:3, 6:2. Во следната фаза Чехот ќе игра против 11. рекет Николас Алмагро и, ако го победи, прв пат во кариерата ќе се пласира во четврт-финале на Ју-Ес опен. Алмагро, пак, исто така во четири сета (7:6, 6:7, 7:6, 6:1) елиминираше Американец, 19-годишниот Џек Сок. По тој рецепт Марин Чилиќ (12., Хрватска) ја доби битката со 17. носител Кеи Нишикори (6:3, 6:4, 6:7, 6:3). Хрватот го одигра најдобриот меч на Ју-Ес опен, иако самиот не беше презадоволен.

„Во текот на целиот меч имав проблеми со сервисот. Не сервирав добро и не можев да ја преземам контролата на мечот. Тој погоди многу топки, ме тераше да трчам лево-десно во текот на целиот меч. Ова беше дежок двобој за мене“, изјави Чилиќ, кој во следниот круг оди на Мартин Клижан од Словачка, изненадувањето кое им зеде мерка на Французите. По петтиот носител Цонга во второто коло, во третото го испрати на трибините и 32. Жереми Шарди со 6:4, 6:4, 6:4.


Статијата е прочитана 447 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Македонија ги почна подготовките за Хрватска и Шкотска
Колшрајбер го разоружа Изнер за 303 минути
Каранфилов 10., Наковска-Бикова 12. со МК-пиштол
Роналдо не е среќен во Реал Мадрид
Шведски фудбалер даде гол и почина!
Надал ќе паузира уште два месеца
Барселона единствена со три победи во Примера
Интер поразен од Рома на домашен терен
Прва победа за ПСЖ во новото првенство
(ФОТО) Батон без конкуренција во Спа
Доживотна спортска пензија за Наковска Бикова
Манчини незадоволен на својот јубилеј
Непријателски меч во Аеродром
Парична награда од 100.000 денари за Наковска-Бикова од Винер
Лазаров со Атлетико ја освои светската клупска круна
Горан Попов потпиша за Вест Бромвич Албион
(ФОТО) Фалкао го понижи европскиот шампион
Лазаров го одведе Атлетико во финалето на „Супер Глоуб“
Јовановски - Горди сме на златото на Наковска Бикова, очекуваме нови успеси
(ФОТО) Наковска-Бикова параолимписки шампион!
Аман го победи Рудиша, Болт со нов рекорд во Цирих
Цонга се лизна против Клижан
Зета торпедирана во Ајндховен
Светски рекорд на Наковска-Бикова во стрелање со воздушен пиштол
Двоен триумф на шаховските селекции
Иниеста избран за најдобар фудбалер во Европа
Реал Мадрид со Сити, Борусија и Ајакс во „групата на смртта“
Каранфилов 22. со воздушен пиштол од 10 м
Клајстерс ја заврши кариерата во сингл
Спартак го преживеа пеколот во Истанбул
Седумка од Лазаров за Замалек
Партизан ќе се вади против Тромзо
Шахистите и покажаа заби на Унгарија
(ФОТО) Свечено отворање на 14. Параолимписки игри во Лондон
Шпанскиот Супер куп за Реал Мадрид
Се самоуби селекторот на руските одбојкарки, Овчеников
Лига на шампиони и Лига Европа на Макс ТВ
Ѓоковиќ безмилосен против Лоренци
Лазаров со Атлетико во полуфиналето на „Суперглоуб“
Шахистите убедливи на стартот на Олимпијадата
„Ел класико“ за првиот пехар во Шпанија
Лондон подготвен за параолимпијците
Ибраими и Тасевски без Лига на шампиони
Болт сака да истрча 200 м под 19 секунди
Новицки уште две години во НБА
Јовановски - Очекувам параолимпијците да се пласираат во финалето
Лазаров нерешлива енигма за Станиќ
Федерер го смета Ѓоковиќ за фаворит на Ју-Ес опен
Атлетико Мадрид убедлив против Атлетик Билбао
Почина атлетскиот судија погоден со копје во вратот
Јаневски ги врати Тасевски и Ристиќ во националниот тим
Модриќ во Реал Мадрид за 33 милиони фунти
Вардар го победи Тетекс и изби на второто место
Атлетски судија погоден со копје во грло
Наполи убедлив на стартот од Серија А
Шампионот во Премиер лигата освои бод на „Енфилд“
(ФОТО) Вејн Руни ја помина ноќта во болница
Трета победа за Челзи во Премиер лигата
Победа за Волфсбург на гостувањето кај Штутгарт
Јувентус со победа ја почна одбраната на титулата во Серија А
Првенецот на Ван Перси во сенка на повредата на Руни
Галијани во Мадрид преговара за Кака

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Делумно облачно

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Финска - иднина без Нокиа
Финска е во ЕУ, има перфектен кредитен рејтинг од тројно А и флертува со излезот од еврозоната. Но, не е се’ така добро ...
Сакате да изградите вселенски лифт на Земјата? Почнете од Месечината!
Сонот за лифт што ќе не однесе во вселената трае повеќе од 50 години, Мајкл Лејн помина 11 години работejќи на остварува...
(ФОТО) Шеснаесет китови угинаа насукани на плажа во Шкотска
Силната плима „истурка" група од 26 китови во песокливиот брег на Северно Море, од кои 16 угинаа насукани на плажа....
Што стои зад спорот околу островите меѓу Кина и Јапонија?
Елементите на спортот вклучуваат една карта од динстијата Минг, американски договор и една фабрика за риби...
Класичните светилки отидоа во историјата
Со забраната Европа планира да заштеди околу 1 отсто од годишната потрошувачка на електрична енергија или тоа е производ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |