Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.09.2012, 18:37

Фељтон

Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)

Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“

од д-р Александар Матуновиќ, кои ќе можете да ги проследите во новиот фељтон кој ќе излегува секој ден на нашите страници. Авторот бил личен лекар на Тито во периодот 1975-1979 година.

Власта за Тито беше поважна и позначајна од семејството, другарите, пријателите, партијата, идеологијата, хуманоста и моралот

Самољубието и властољубието беа двете основни карактеристики на Титовата личност. Самољубието беше изразено кај Тито до тој степен што може да се нараче еготеизам односно самообожување. Тито беше егоистична и егоцентрична личност. Себеси и своите потреби ги сметаше за центар на сите збиднувања. Се' подредуваше на својата личност. Од овие негови особини резултира и неговиот нарцизам и хедонизам, како и љубовта за поседување на материјални добра. Властољубието, како негова втора карактеристика, не беше ни малку послабо изразено од самољубието.  

(Целиот текст може да го прoчитате во печатеното и електронското издание на Утрински весник)


Статијата е прочитана 7537 пати.

Испрати коментарШтрајк на лекарите, сепак, ќе има
Меркел - ЕУ е во криза, но вратата за Западен Балкан е отворена
ДУИ блокираше владин закон
Воените ветерани ќе маршираат за мир
За 10 отсто намалена цената на огревното дрво
Ховит и Бејта се разидоа околу преименувањето на училиштата
Сопственикот на „Зара“ забележа зголемен профит
Компјутерски криминал причина за блокирање на аукцијата на МВР
Пензионерите и во сабота ќе се возат бесплатно во ЈСП
Обвинителството ќе истражува кој стои зад албанските химни
Филм за убиството на Бин Ладен
(ФОТО) Татко и син избодени со нож во Ѓорче Петров
Повторно одложено судењето против полицаецот Трифуновски
Карикатурите на Мухамед распродадени за еден час
Француската полиција упадна во редакцијата на „Клозер“
Горан Устијановски нов капетан на Капетанијата во Охрид
Владата определи минимална цена на надоместокот за сметководители
Укината забраната за движење низ шумите
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"
Аврамопулос до ОН - Работете, не набљудувајте!
Кремљ ја прекина активноста на УСАИД во Русија
Oтворена 67. сесија на Генералното собрание на ОН
Ховит денеска и утре во Македонија
Обама „изненаден“ од гафот на Ромни
(ВИДЕО) Срѓан Керим за претседавањето на Јеремиќ во ОН
Дипломатскиот кор дегустираше македонско вино
Се буди вулканот на Санторини?
И Грција подготвува нова стратегија
Две полицајки убиени во Манчестер
Рамковниот договор изгубен во преводот
Граѓаните ќе плаќаат за здравствените картички
СДСМ - Владата преку институциите се пресметува со неистомислениците
Нов проект за заштита на Преспанското Езеро
„Чебрен“ и „Галиште“ пак паднаа во вода
Филе прецизира - Имате проблем со Бугарија
Џафери го прекина молкот поради Филе
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Попоски - Попоски очекува исчекор во Брисел
Кралев - Општина Чаир да постапува по препораките од инспекторатот
Нова смртна закана за Јанез Јанша
Тачи заинтересиран за средба со Николиќ
Две самоубиства во скопски Карпош и Маџари
Прва трансплантација на матка од мајка на ќерка во светот
Продолжуваат антијапонските протести во Кина
Министерот Сарачини учествува на „Глобалниот енергетски самит“
Србија пред можен референдум - Европа или Косов��
Директни избори за високите функционери во ЕУ
Полицијата го окупира „Волстрит“, уапсени речиси 200 демонстранти
Полицијата тврди дека разузнавачот не бил убиен
ЗНМ го поддржа Законот за декриминализација
Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри
Царината заплени 14,5 кг дрога на Табановце
Трамвајот ќе стаса во 2013 година
Невработени ќе добијат пари да отворат фирма
Крвава пресметка на пазар во Струмица
Над 17 илјади студенти седнаа во академските клупи
Ма��едонското вино ќе се извезува на кинескиот пазар
Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија
СДСМ - Власта се обидува да ја минимизира рецесијата
Академската година во Тетово почна со албанската химна
Прекршочни пријави за директорите на чаирските училишта
Почна изградбата на мостот над реката Серава
САД и Јапонија ќе се бранат со штит
Со воени аташеа ќе се јакне имиџот на Македонија
Прашкиот аеродром преименуван во „Вацлав Хавел“
Почина норвешката принцеза Рагнилд
Избрана новата барокна фасада за „Нама“ и „Метропол“
Пратениците расправаат за електронската здравствена картичкаIstocna Makedonija, 18.09.2012 08:01:32
Nitu pikanteriite od privatniot zivot na Tito ne mozat da ja pomatat negovata istoriska licnost na svetski plan.I pokraj propustite vo vladeenjeto,svetlite strani dominiraa.Da moze i denes da se zivee barem malku kako vo ona vreme.Ne e nostalgija,tuku realnost.A zenive,vencani,nevencani javno gi imal vo pridruzba.
Ivan, 18.09.2012 13:32:56
Човек - генијалец кој направи мала ЕУ која се викаше Југославија. Овие денешниве само вода можат да му носат, а не да менуваат улици со негово име. Како не се срамат од постапките....
Alek, 18.09.2012 16:06:37
Nenadmashen! Vistinski politichki brend. Kade li se Horhe i Grujo vo uporedba so nego, a si dopushtaat luksus da go shutiraat i omalovazuvaat. Kolku li ni samo nedostasuva Goli Otok, za site sovremeni lopovi i rastur-drzavnici pod psevdonimot *demokrati*? Tolku go izvalkaa toj nekogash ubav, sega odvraten zbor - demokratija!
Makedonija e Fantasticna, 18.09.2012 20:31:39
Opste neme interesira za niv.....
viki, 18.09.2012 21:59:31
Што да се каже за него и меговото време! Е, тоа беа времиња, а не сега овие. Сите овие наши и бивши ЈУ не можат да му стасаат ниту до колена. Не! Не се работи тука за носталгија по старото туку едноставно не се раѓа таква личност која толку многу му веруваше на својот народ и се грижеше за него. Сите оние кои зборуваат поинаку можат да јадат трици.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Претежно облачно

Среда
Грмотевици со дожд
Макс: 27°C, Мин: 14°C

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |