Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
07.04.2012, 15:55

Разрешени 13 полициски командири во источна МакедонијаМеѓу разрешените е и началникот на СВР Штип Ѕвонко Каширски, под чија надлежност се и Кочани и Виница, местата каде што во изминатитет денови беше спореведена акцијата „Детонатор“

Тринаесет раководители, командири и началници во полициски станици во југоисточна Македонија се разрешени од должноста, соопшти денеска министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

Меѓу разрешените е и началникот на СВР Штип Ѕвонко Каширски, под чија надлежност се и Кочани и Виница, местата каде што во изминатитет денови беше спореведена акцијата „Детонатор“. За прв човек на штипската полиција е назначен Момчило Сталетовиќ, а замени добија и останатите разрешени полициски раководители. На досегашната должност останува само началникот на СВР Пробиштип.

Се истражува дали и зошто сменетите полициски старешини не реагирале за спречување на криминалните активност што го прекина МВР со акцијата „Детонатор“.

Акцијата продолжува, а министерката Јнакулоска најави дека без исклучок ќе бидат санкционирани сите за кои ќе се утврди евентуална поврзаност.


Статијата е прочитана 1560 пати.

Испрати коментарЧеститки за Велигден од македонскиот државен врв
Најмалку 27 лица загинаа во сообраќајна несреќа во Хаити
Венизелос - Германија заработи 400 милиони евра на грчката криза
Владина делегација по инвестиции во Русија
Почина најстариот Македонец во светот
Иванов - Поканата за НАТО ќе ги подобри односите меѓу Македонија и Грција
Бериша се надева на решение за Македонија во Чикаго
Американски борбен авион падна врз станбен комплекс
Русија разместува ракети кај Калининград
За лозарите и овоштарите над 4,1 милиони евра субвенции
Коњановски - Винариите да ги исплатат лозарите
Папандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 50 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полиција��а ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениMak Detroiter, 07.04.2012 18:00:43
A nekoj da mi kaze koj gi postavi razresenive na tie pozicii? Mene mi se cini deka tokmu Ministerkata I dpmne gi postavija.
КИРО, 07.04.2012 18:05:40
А кога во Гевгелија ќе се активира ОА-„Детонатор-2“, градоначалникот е главен затајувач на даноци со повеќе поднесени кривични пријави (но не ефектуирани) во советот повеќе членови со б,лгарски пасоши (на која држава и се лојални),координаторот на владејачката партија прв рекетар и силеџија, една директорка на едно ООУ (поранешен наркомани дилер на дроги),таткотона секретарката на градоначалникот прв дилер на дрога во спрега со судии од ОС Гевгелија (до период кога одредени надлежности преминаа преку ОС Велес). итн.итн. (ДКСК молчи,работи режимски по диктат).
Damjan, 07.04.2012 20:41:52
A pratenickata? Si dade ostavka? Ja povika nekoj na odgovornost ?!!
jimmy1, 08.04.2012 08:22:57
Do Mak-Detroid. Nee vazno koj gi postavil, sekoj ima nekakva verba vo nekogo pa zatoa se postaveni, mozebi i po familijarna osnova. No koga ke izbuvne treba da se kazni triduplo zosto lice sto treba da go suzbiva kriminalot i lice koe e postaveno da ne stiti a se bavi so kriminal. Kako sto graganite dobivaat pogolemi kazni dokolku napadnat ili ubijat policaec taka i policajcite treba do dobivaat 5 pati pogolemi kazni zosto policaec se bavi so kriminal. Ne se samo ovie, veruvam deka gi ima mnogu vakvi vo site gradovi niz Makedonija. Nee cudno tuka da ima vmesano i od ovie sto gi otkrija, stom Kumanovska e tuka i toa mozi da bidi. Mozebi e ova samo za da ni zamizat oci deka ministerkata pokraj site negativnosti napravi nesto za da se zastiti od baranje da dade ostavka. Istragata ke gi pokazi nozete.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 17°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |