Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.02.2012, 12:22
МО: Не се основани обвинувањата на професионалните војнициКако резултат на социјалниот дијалог е и решавањето на станбеното прашање за припадниците на Армијата со што значајно ќе се подобри нивниот статус, информира Министерството за одбрана

Министерството за одбрана ги отфрла како неосновани и политички мотивирани изјавите на Независниот синдикат на професионалните војници, кој вчера на прес-конференција соопшти дека МО не им исплаќа за дежурства и патни трошоци и дека две години ниту еден од професионалните војници не е пренесен во активна резерва.

- Изјавите од страна на Независниот синдикат ги отфралме како неосновани и политички мотивирани. Министерството за одбрана е во континуиран дијалог со Синдикатот на вработените во одбраната за решавање на сите прашања вклучително и прашањето за професионалните војници. Министерството ги води разговорите согласно Законот за работни односи, Законот за одбрана и Законот за служба во АРМ и така ќе продолжи. Како резултат на социјалниот дијалог е и решавањето на станбеното прашање за припадниците на Ар��ијата со што значајно ќе се подобри нивниот статус, информира Министерството за одбрана.

- Концептот за резервен состав на АРМ е еден од модалитете за решавање на идниот статус на професионалните војници. Потребно е да се нагласи дека сите припадници на АРМ кога стапиле на должност во Армијата имаат потпишано договор со свои права и обврски кои им се добро познати и прифатени од сите. Министерството за одбрана ќе направи се да дојде до решавање на идниот статус на професионалните војници согласно можностите на државата и договорените проекти, стои во реакцијата на МО.
Статијата е прочитана 1219 пати.

Испрати коментарВеле Самак - „Мерцедес“ доаѓа во Македонија
Нема разумен аргумент Македонија да се држи надвор од НАТО
Укината пресудата за тројното убиство во „Биг Фиш“
Снегот ги отежнува сите видови сообраќај
Македонија и Србија имаат успешна соработка во одбраната
Евростат - Раст на државниот долг на Грција
ВМРО Обединета преминува во ВМРО ДПМНЕ
Наставата без поголеми проблеми, со исклучок на неколку општини
Студеното време однесе четири жртви во Хрватска
Возот Белград-Истанбул излета од шини
Исчезнат битолчанец пронајден мртов
Шацимаркакис - Грција да се преименува во Хелас
Британско-македонски форум за ефикасно искористување на ЕУ фондовите
Во Германија измерени рекордни минус 36 степени
Трговијата со органи во Косово пред ОН
Три лица загинаа при уривање на фабрика во Пакистан
Меѓународен Саем за бизнис технологии BizTech Скопје 2012
Граѓаните преку интернет ќе доставуваат годишни даночни пријави
Министерот за одбрана Бесими во посета на Белград
Саули Ниинисто нов претседател на Финска
Обама - Израел не донел одлука дали да го нападне Иран
Нориега хоспитализиран со симптоми на мозочен удар
Сообраќајот отежнат, голомразица на повисоките места
Георгиев - Играњето со меѓуетничките односи е премногу опасно
Убедлива победа на Мит Ромни во Невада
Путин фаворит на листите за обложување
Георгиевски денеска застанува на чело на ВМРО-НПstavre, 05.02.2012 17:29:38
Ovie mutavi se pravat ili nedovetni? Alooooo....prasuvame za toa sto nema nadomestoci za dezurstvo, zakupnina i patni trosoci od m.Septemvri pa navamu. Sega e Fevruari 2012 god. Ne mi kazuvaj ti mene za stanovi, nisto od toj proekt nema da bide toa i vrapcinjata go znaat.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -7°C

Слаби снежни врнежи

Понеделник
Локални врнежи од снег
Макс: -4°C, Мин: -8°C

Вторник
Снег
Макс: -2°C, Мин: -9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |