Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.10.2012, 14:52
Црвенковски бара итна измена на изборното законодавствоЛидерот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски денеска оцени дека по исходот од гласањето за доверба на Владата станало „сосема јасно дека не постои никаква криза во коалициските односи помеѓу ВМРО – ДПМНЕ и ДУИ“. Побара итни измени на изборното законодавство за да се видело кој, кога и колку сака предвремени парламентарни избори.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, според Црвенковски, како што гласале сложно синоќа, така треба и денеска да се договорат за, како што рече, „законот за бранители, за имињата и таблите на училиштата, за паралелките во Аеродром, Чаир и Сарај, за почитувањето на хиерархијата и одговорноста во АРМ и пред се, за почитување на законите и институциите во оваа земја“.

Со цел да се прекине, посочи Црвенковски, ова замајување и манипулирање со јавноста, кој колку и кога сака предвремени парламентарни избори, ја повикуваме Владата под итно, веќе од понеделник да предложи измени на изборниот закон во согласност со препораките на ОБСЕ и ОДИХР и во најкус можен рок прочистување на избирачкиот список.

- Доколку во разумен рок од неколку дена Владата тоа не го направи, СДСМ ќе поднесе свој предлог за измени на изборното законодавство до Собранието на Република Македонија. После тоа ќе стане сосема јасно кој е, а кој не е подготвен за соочување со волјата на народот, рече Црвенковски.

Коментирајќи дали очекува предлогот на СДСМ ќе биде поддржан од власта, посочи дека ако владата не е подготвена да предложи измени на изборното законодавство во согласност со препораките на ОБСЕ и ОДИХР, тоа ќе значело оти не е подготвена да организира фер и демократски избори.

Прашан зошто со предлозите за измена на изборниот закон СДСМ не даде предлог и за распуштање на Собранието, Црвенковски одговори дека кога ќе се донесе изборното законодавство во согласност со препораките на ОБСЕ и ОДИХР, кога ќе се прочисти избирачкиот список, СДСМ сеподготвени во истиот момент за предвремени парламентарни избори.Статијата е прочитана 2987 пати.

Испрати коментарНа лице место. Зошто Џевахири Ајрулова го уби својот петгодишен син?
Косовските политичари најплатени во регионот
Не добил пари, па си го запалил возилото
Нагло опаѓање на температурата
Архимандритот Јосиф хиротонисан во Eпископ Велички
Бугарија доби шлаканица на своја територија
Транспортерите ќе аплицираат за ЦЕМТ-дозволи
Морси тврди дека повеќето проблеми во Египет се решени
Мајка си го уби петгодишниот син
Венецуела ја очекува возбудливо изборно деноноќие
Приведени сомнителни пејачки
Богов - Денарот е стабилен
Едно лице загина во експлозија на грчки туристички брод
Геј парада во Белград во четири ѕида
Г.г. Стефан - МПЦ е стожер на македонскиот народ и држава
Ќе поевтинат повеќе од 300 лекови
Скопјани добија нова рекреативна трим патека на Водно
Турската армија повторно возврати на нападите од Сирија
Акцијата „Македонија без отпад“ денес под Кале
(ФОТО) Владата на Груевски доби доверба
Викиликс аргумент во кавгите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
Кавги меѓу ДУИ и ДПА на седницата за доверба на Владата
Ахмети
Игрите во Владата да бидат прекинати со фер избори
Меморандум за двојна употреба
Поддршка од Чешка за членство на Македонија во НАТО
ЕК со нова препорака за почеток на преговори со Македонија
Кардиолозите бараат повеќе кардиоваскуларни центри
Според синдикатите во Македонија пристојно се работи
Ивановски - Владата доживеа пораз на економски план
Трговскиот дефицит се искачи на 1,6 милијарди
(ФОТО) Тројца повредени во масовна тепачка во автобус на ЈСП
Петмина илегалци фатени кај Неготино
Жена со чанта тепала полицајци во Гостивар
Ставрески по инвеститори во Индија
Кадровски промени во СВР Тетово
Диво казино по вторпат падна во „Детонатор“
Јанкулоска си замина, во Арачиново се пука
(ФОТО) Собраниска седница за доверба на Владата
Вашингтон не сака вонредна средба на Г-20 за цените на храната
Опозицијата го прати Мисовски на координација кај Вељаноски
Дража Михајловиќ од денеска официјално мртов
Грчката дијаспора ќе го плаќа долгот на Атина
Тимот на Груевски на парламентарен тест до полноќ
Обама го обвини Ромни дека лажел за време на дебатата
Иванов одликуван со орден на Европското движење на БиХ
СДСМ ќе се појави на координација кај Вељаноски
Родители и петмесечно бебе повредени кај „Мајчин дом“
Сирија и се извини на Турција за вчерашниот напад
Ќе се градат 100 повеќенаменски игралишта
СДСМ - Вељаноски се обидува да ја опструира расправата за доверба на Владата
Бесими ќе отсуствува на гласањето за доверба
Тодоров не сака театрални изјави на преговорите со лекарите
ФФРМ една деценија ги едуцира земјоделците
Иванов бара помош од БиХ за смртта на Трајковски
Иванов - Имаме Времена спогодба и таа треба да се п��читува
„Индекс мунди“ - Македонија 21. во светот по невработеност
Турскиот парламент одобри воена опeрација во Сирија
(ФОТО) Илјадници граѓани го преплавија „Скопје сити мол“
Владата го добила и ќе го разгледа писмото од Аврамопулос
ДДВ за компјутери и за сончеви колектори останува 5 отсто
„Сосиете женерал“ ја продава грчката филијала „Геники“
Светска банка бара 600 милиони нови работни места до 2020
„Аман“ отсега на протести во саботите
Владина делегација повторно замина во Индија
САД бараат шест млрд. долари од Иран за 11 септември
Ештон бара воздржаност од Турција и Сирија
Почина застреалниот жител од скопско Копаница
Претседателот Иванов во посета на Босна и Херцеговина
Аврамопулос предлага меморандум за договарање на рамката на преговорите
Tурската армија ги гранатира сириските позиции
Во првата рунда Ромни го победи Обама
„Арчелор Митал“ инвестира 3,5 милиони евра во постројка за поцинкување
Немало пресметка меѓу ученици во Чаир
Петмина добитници на наградата „11 Октомври“
„Аутомобиле СК“ застапник за легендарниот „џип“
Со туѓи пари плаќале роденденски забави
Апелациониот суд ги потврди казните за „Фаланга“
Мартин Треневски го продаде радиото
Во Белград уапсена секретарката која намерно ширела ХИВ вирус
„Гугл“ пред „Мајкрософт“, „Кока кола“ на врвот
Демонстрации во Техеран поради падот на вредноста на риалот
Абдул Алили е осомничениот за двојното убиство во Италија
Отворен Информативен музејски простор на „Александар Велики“
Расмусен реизбран на челната позиција во НАТО
Јанкулоска - МВР нема нови сознанија за атентатот врз Глигоров
Австријци ќе инвестираат во еколошки проекти
(ФОТО) Скопје Сити Мол пoчнува со работа
Бесими - Македонија придонесува за регионалната и глобалната безбедност
Исламисти извршија јавна егзекуција во Мали
Бивш командант на ОНА пронајден мртов во штипскиот затвор
Kосовските емигранти испраќаат дома 600 милиони евра годишно
Kомпромитирачкo видео пак во фокусот на претседателската кампања во САД
Атина дојде до Грците со сметки во Швајцарија
Генерален штрајк на Белгиската железница
Седумнаесет години од атентатот врз претседателот ГлигоровНЕВЕН ГНЕВЕН, 06.10.2012 16:33:18
На Бранко не му е јасно дека не што народот не го слуша што кажува, туку и членството не го сака. Аналогно на тоа, нема услов за никакви промени. Мавни се од тука и остави ги помладите да работат. А сегашниве владетели толку се осилија, што за долго време нема да ги турне никој, освен ако не се скараат околу пленот. Оти вакви овци како во Македонија, во светот нема.
Трпе, 07.10.2012 00:48:16
Позицијата,актуелната власт морат со манипулаци и лаги,сосила да ја држат власта.Не смеат да ја испуштат од раце поради зулумот кој го имат направено према сопствениот народ.Инаку ке морат овие кои имат можност да емигрират а другите да се сместат во зандани
strumica rep., 07.10.2012 01:59:05
g-dine Crvenkovski , mojata familija na celo so tatko mi koj ima 82 godini e od sekogas so SDSM i kako i da odi , vo dobro i vo loso, nie sme sekogas so politikata na SDSM,no edno ke vi kazam javno :Ova se drugi vreminja , ne se ova 90- te.Deckite od ovoj sostav na DPMNE deluvaat kako nasite od prviot parlament a nasite kako dpmne od prviot parlament,80%od nasite pretstavnici vo parlamentot ne se za tamu.Primete ja ovaa moja dobronamerna kritika za podobro da se sogledat rabotite.Da sum na vase mesto bi prifatil privremeni izbori za da se smeni sostavot na pratenickata grupa na SDSM so novi mnogu pokvalitetni lugje koi gi ima vo nasite redovi i po cena da gi izgubime, no znam deka utre ke izleze na govornicata covek so doblest , educiran , covek sto ke go pocituva sogovornikot , ke znae da go islusa , ke znae da mu kontrira so kontra argumenti , bez da navreduva , da omaluvazuva, ke znae na narodot da mu vleze vo dusata.Imame li sili za takvo nesto?
bate Vane, 07.10.2012 03:00:57
Branko koa beshe ti na vlast koga dozvoli predvremeni izbori!!Se ti se vraka kako bumerang pa morash da trpish ili da si odish da gi ostavish mladite sposobni kadri na SDSM sami da gi konsolidiraat redovite za prestojnite izbori.
Јосиф Давидов, 07.10.2012 08:15:08
“Некои прашања не заслужуваат одговор“ - територијална поделба на Македонија. слоган на СДСМ а посебно омилен на Б.Ц. е сега овој негов коментар не заслужува да се прочита а не пак да му се одговори, за него важи народнта поговорка, “што си надробил тоа и ќе си сркаш“. Мој добронамерен совет за сите сдсмовци, е благовремено да го прочитаат извонредниот сатиричен расказ “Водач“ од Радоје Доманович за нештата да им станат појасни, за да не не им биде после касно, и да кукаат леле, леле колку бевне слепи, што ни направи овој наш Бране како дозволивне да ни го направи ова и не донесе до питачки стап.
pile, 07.10.2012 13:54:28
Vladata i instituciite rabotat so poln kapacitet, taka da nema somnezj deka ke bidat predlozjeni i dostaveni izmenite na izborniot Zakonik soglasno preporakite na OBSE i ODIHR, makar i vo 5 do 12 so kvalitet kako za izmenite na Zakonot za dekriminalizacijata na klevetata i pred doagjanjeto na evrokomesarot File vo Drzjavata.Gi razbiram minimalnite baranja na opozicijata vo uslovi koga e vo ekspanzija negativnata kampanja protiv nego na site provladini mediumi,kako sto ne go razbiram da veruva deka vlasta rakovodena od Gruevski i familijata ima kapacitet da sprovede regularni i fer izbori so vakva partizacija na site institucii.Pokraj izmenite na IZ nema regularni a najmalku fer izbori ako 3 meseci pred izborite neprestane vladinoto reklamiranje vo mediumite a so toa i nivno finansiranje,i reaktiviranje na nezavisni i kritickite mediumi kako TV A1, i vesnicite ,,spic, ,,vreme i ,,Koha-R.Vaka na Drzjavata ne i se pomaga, nitu na SDSM, nitu pak na partiite na vlast,za niv edinstveno
Mirko, 07.10.2012 14:21:02
Smetam deka mnogu ima od onie koi mislat deka Branko saka vlast. Vo greska se. Branko vo svojot zivot postigna se sto moze eden politicar da dosegne vo svoja karijera. Negova borba sega e da spase Madonija od propast, ako moze toa da go stori, oti ode mast vo propast. Grujevski ima samo glasacka masinerija, koja e dobro podmackana i funkcionira onaka, kako mu treba. Drzavata i narod e posledna dupka na supelkata.Vazna e lova kako vikaat srbite.
JON, 07.10.2012 14:39:54
Abe Brane, i da bideš edinstven kandidat na site izborni listi, pak nema da te izberat. Duri i tie što bezglavo te sledea i sakaa da ti veruvaat teško deka po tolku lagi bi ti go dale svojot glas. Pa ti do sega najmalku tri pati vetuvaše deka vo slučaj na poraz ke si gi spakuvaš kuferite. Zarem ne primetuvaš deka za site veke si otiden?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Делумно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 22°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (19)
Јованка ја смисли политичката егзекуција на Ранковиќ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
На лице место. Зошто Џевахир�� Ајрулова го уби својот петгодишен син?
Утрински весник во селото Долно Јаболчишта во Велешко кое не памети такво грозоморно злосторство.

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |