Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.04.2012, 12:06
Филе: Да не се посочуваат виновници за злос��орството кај Смиљковци„Најважно нешто што сега треба да се направи е да се спроведе целосна и коренита истрага и сторителите да се изведат пред лицето на правдата“, вели еврокомесарот за проширување

Она што е потребно во овој момент е сите да останат мирни и да се воздржат од посочување на виновници за ова кривично дело. Најважно нешто што сега треба да се направи е да се спроведе целосна и коренита истрага и сторителите да се изведат пред лицето на правдата, вели за порталот Нетпрес еврокомесарот за проширување Штефан Филе во врска со петкратното убиство кај Смиљковци.

- Она што е круцијално во овој момент е тоа дека се води целосна и внимателна истрага за ова страшно злосторство и дека сторителите ќе бидат изнесени пред лицето на правдата. Ние ги поддржуваме сите напори на владата во оваа фаза од истрагата - изјави Штефан Филе.

Филе истакнува дека ја разбираат болката и тагата што земјата ја чувствува по ова злосторство, но ја повикува јавноста да остане смирена и да ја поддржи работата на полицијата и правосудните органи.

- Потребно е сите да останат мирни и да се воздржат од посочување на виновници за ова злосторство. Сите политички партии имаат многу важна улога во случајов, а особено е важно сите тие да го осудат ова злосторство - вели Филе.


Статијата е прочитана 724 пати.

Испрати коментарБесими ќе се сретне со министерот за одбрана на Германија Томас де Мезиер
Свечена академија по повод 20 години монетарно осамостојување
Конектикат стана 17-та американска држава без смртна казна
Индија изведе во орбитата нов сателит за набуљудување
Јавно уништување на одземени производи и пиратерија
Вицепремиерката Арифи во тридневна посета на САД
Единствени за НАТО, поделени за иднината
Смените почнаа со четворица директори
Одбележување на Денот на планетата Земја
Воведувањето на денарот беше храбар потег
Избрани нови јавни обвинители
Нова поштенска марка во чест на 20 години монетарна самостојност
Велика Британија пак во рецесија
Ограбени уште три цркви во Тетовско
Холанѓаните ја отвораат сезоната во Охрид
Британска награда за амбасадорот на Македонија во Лондон, Марија Ефремова
Добила отказ откако и дала бубрег на шефицата
Ристовски - Пензиите и натаму во првата недела од месецот
Анан - Ситуацијата во Сирија е неприфатлива
Обнова на фасадите на пет објекти низ Македонија
СДСМ ја поддржува Декларацијата за членство во НАТО
Македонија 132. според светскиот индекс на донирање
Сончево време и температура до 28 степени
Берлускони бил жртва на уцени од Коза Ностра
Пјонгјанг - Имаме оружје со кое можеме да ги поразиме САД
Министерот Бесими во дводневна официјална посета на Берлин
Џулијани - Мит Ромни е најдобриот кандидат на републиканците
Бан Ки Mун запознат со пресудата од Хаг
Медведев ќе го наследи Путин во партијата
Владејачки пакт за членство во НАТО
Молк во МВР за истрагата за Смилковци
Пристоп негира дека е цел на истрага
СДСМ - Кратењата во Буџетот се нереални
ДУИ го поддржува новиот закон за лустрација
Богов - Македонија има релативно низок јавен долг
Одбележани 107 години од загинувањето на Христо Узунов
НДП - Да се побара стручна помош од ФБИ за расветлување на убиството
Попоски - Членството на Македонија во НАТО е во интерес и на Грција
Сириската армија гранатира цели во провинцијата Хомс
Конгресмени од грчкото лоби со критики кон Македонија
Законот за лустрација помина во прво читање
Брејвик планирал да избега од Утоја со украден авион
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува Хашката пресуда
Саем на туризам и Денови на образование и кариера
Истрага против Месиќ поради купување луксузни станови
Пукотница за имот го потресе Козле
Груевски - Македонија е четврта во Европа по најмало задолжување
Уште една барокна катна гаража во Центар
Пратениците ќе се степаа поради лустрацијата
„Што и да одлучите, јас сум веќе уништен и згазен“
СДСМ бара политичка одговорност по петкратното убиство и „Детонатор“
Вранишковски се жали на болки, не сака на судење
Пријави за 12 соработници на охридскиот градоначалник
Арифи - Написите за широка владина коалиција се шпекулација
Груби - За инцидентот на Кале ќе суди историјата
Холандската Влада ќе поднесе оставка
Иванов - Спортот помага во меѓусебното запознавање и толеранција
Орав - Преку Денот на Европа евроинтегративниот процес поблиску до граѓаните
Поевтинуваат бензините и дизелот
Нови санкции од ЕУ за сирискиот режим
Брејвик им се извини на семејствата на случајните жртви
Градоначалникот на Старо Нагоричане куртули од притвор
И градинарите ќе добијат поголеми субвенции од лани
БИОкулт го отвори и својот втор продажен центар за органска храна
Презентација на македонски производи во Стокхолм
Експлозија и светлина ги вознемири жителите на Калифорнија и Невада
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува одлуката на Судот во ХагНЕВЕН ГНЕВЕН, 24.04.2012 14:33:32
Да не случајно ги знаат овие ‘‘олеснители, евро Комесари, Емисари‘‘ и што уште не, терористите што извршија такво злосторство што така ни држат предавања ?(Како и секогаш). Сметам дека ова ќе излези на виделина дека е така. (Ако има некој стискаец да го кажи).
pero, 24.04.2012 17:22:34
Се плашам дека и ако ги дознаат дали ќе смеат да ги кажат токму од овие паметковци......
Isti Kacacki metodi..., 24.04.2012 19:10:28
Ova se prepoznatlivi i nikogas ne smeneti metodi na dekstvuvanje na Kacackite bandi. Imeno mnooogu vakvi zlostori se izvrseni do sega vrz Makedoncite vo Makedonija so pomos na nadvoresni Kacacki bandi na koi im se pokazuva adresata i deloto sto treba da go napravat vrz za niv nepoznatite nedolzni Makedonci. Domasnite sorabotnici se sekogas vo igra- bez jataci i 2001 nemase da se sluci. Kako i da e vo ovaa 2012 GUBAT SITE, a ne samo Makedoncite!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 9°C

Петок
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |