Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.10.2012, 09:49

Хилари Клинтон презема одговорност за настаните во Бенгази

Во пресрет на вечерашната втора дебата меѓу Барак Обама и Мит Ромни, во рамките на претседателските избори во САД, државниот секретар Хилари Клинтон ја презема одговорноста врз себе за нападот врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази во кој беа убиени амбасадорот и уште тројца Американци.

- Одговорноста запира кај мене, изјави државниот секретар Клинтон. Таа додаде дека никој повеќе од неа не сака да се дојде до вистината за нападот во Бенгази, кој првично беше оценет од Белата куќа и Стејт департментот како спонтан напад предизвикан од навредлива видео снимка за муслиманскиот пророк Мухамед, но за кој сега институциите во Вашингтон потврдуваат дека се работело за добро планиран и организиран напад.

- Го познавав амбасадорот Крис Стивенс, лично го замолив да биде во Бенгази за време на либиската револуција, и лично го номинирав за амбасадор бидејќи не знаев да подобра личност да ги претставува САД во Либија, додаде Клинтон.

Ова прашање е едно од најсериозните обвинувања кои Ромни може да ги упати кон претседателот Обама, на денешната дебата, но особено на следната дебата планирана на 22 октомври, која ќе биде посветена на надворешната политика и безбедноста.

Високопрофилни републикански коментатори, како поранешниот секретар за одбрана Доналд Рамсфелд или поранешниот градоначалник на Њујорк Рудолф Џулијани ги обвинуваат претседателот Обама и државниот секретар Клинтон за неуспех на нивната надворешна политика и несериозност во обезбедувањето на амбасадата.

Американскиот Конгрес одржа серија седници посветена на нападот во Бенгази, во кои републиканските конгресмени се судрија со претставници на Стејт департментот за безбедноста во амбасадата.

Поранешен службеник одговорен за безбедноста во Либија во Конгресот изјави дека двапати побарал засилувања за конзулатот во Бенгази, но бил одбиен. На сослушувањето беше изнесено дека мала компанија за осигурување од Британија добила вкупно 387.000 долари за да го обезбеди конзулатот во текот на една година.

За тие пари компанијата Блу Маунтин ангажирала неколку вооружени и искусни обезбедувачи, но и група слабо вооружени Либијци како чувари за кои постои сомнеж дека во еден момент дури и самите подметнале бомба во конзулатот за да добијат повеќе пари.

Конгресмените на Демократската партија ги обвинуваат републиканците дека сакаат да извлечат политичка корист од нападот, како и дека нивниот Конгрес не обезбедил доволно средства за безбедност на амбаса��ите. Републиканците возвраќаат дека Стејт департментот троши пари на непотребни цели, на пример набавува од скапите електрични возила Шевролет Волт за амбасадите.


Статијата е прочитана 440 пати.

Испрати коментарГруевски и Самарас – блиску, а сепак далеку
Киднапиран синот на амбасадорот Игор Илиевски
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Сите добри компании ќе мора да излезат на Берза
Затворот во Шутка нема возило за Вранишковски
Фатен шверцер на азиланти од Шутка и од Инџиково
1
Вељаноски-Ковер - Македонија е подготвена за влез во Унијата
Ќе се евидентираат новите при-пејд корисници
Љубе Бошкоски обвинет за помагање при двојното убиство во Капиштец
Претседателот Иванов упати честитки за победата на Македонија
Ставрески - Задолжувањето ќе ги покрие буџетските потреби
Нотарот од „Бачило“ на бањско лекување
Неутрална Швајцарија се подготвува за немири во Европа
Почина Чехот кој половина година живееше без срце
Студентка од Скопје скокна во смрт
Mоштите на кралот Ахмет Зогу се враќаат во Албанија
Пожар во вилата „Македонија“ во Охрид
Законот за бранители на 29 октомври по скратена постапка
Профитот на „Кока-Кола“ расте на глобално ниво
Претседателот на унгарскиот Парламент во посета на Македонија
Нема ад-хок враќање на визите
Русите го посакуваат Обама
Втората дебата Обама - Ромни без јасен победник
Грција не сака Брисел да се вмеша во спорот
ВМРО-ДПМНЕ молчи за Хасан Приштина
Опозицијата бара став од премиерот за „раната фаза“
Во Македонија сите се различно сиромашни
СДСМ против отпуштање без предупредување
(ФОТО) Двајца повредени во масовна тепачка пред „Мавровка“
Велија Рамковски наскоро пред Апелацискиот суд
Во август сме имале помалку туристи
Со ОНЕ може да зборувате по телефон и во авион
Скопјанец преживеал удар од воз
Само четворица од Македонија добиле азил во Шведска
Ослободителна пресуда за Ѓорѓи Тренковски
Визите ќе го уништат европскиот сон на Западниот Балкан
Молотов коктел запали две возила во Бутел
Kампања за помош на сиромашните и гладните
„Борис Трајковски“ доби акустика по светски стандарди
Николиќ - Ако го побараат Косово, не сакаме во ЕУ
Контејнерите ќе се заменат со нови пластични
Германски компании заинтересирани за инвестирање во енергетскиот сектор
Од идната година МЕПСО ќе отвори пазар на струја
Радован Караџиќ бара награда за мир
Куба ги укина излезните визи
Почнува ТЕХНОМА 2012
Бројот на гладни во светот на високо ниво
Изборите во САД може да завршат нерешено?
Локално невреме со пороен дожд и ветер
Пет години без Тоше
Собрани 60 илјади кубни метри отпад
Референдумот за независност на Шкотска стана р��алност
Ахмети - Не сме разговарале за предвремени избори во март
Американците Рот и Шапли добитници на Нобеловата награда за економија
Протестираа вработените во ОХИС
(ФОТО) И театарот ги доби првите скулптури
(ФОТО) Македонија шефува со регионот
Промовирана платформа за енергетска ефикасност
Пет лица загинаа во „сомнителен“ пожар во Англија
Утре започнува саемот ТЕХНОМА
СДСМ - Грчкиот меморандум неприфатлив за Македонија
Само седум фирми имаат ХАЛАЛ сертификат
Жените земјоделки бараат учество во аграрната политика
ВМРО-ДПМНЕ го повлече законот за бранители
Санино - Визната либерализација важи ако не се злоупотребува
Црвенковски - Почетокот на преговорите ќе влијае позитивно на реформите
Беровчанец се обеси, Тетовчанка се застрела
Лавров - Не се нарушени руско-турските односи
Почина новинарот Хисен Шаќири
Белгија се` поблиску до распад
Одложена седницата на Комисијата за труд и социјала
Од денеска почнува грејната сезона
Баумгартнер - Почувствував голем притисок во главата
Почина поранешниот крал на Камбоџа Нородом Сиханук
Литванско „не“ за нова нуклеарка
Шкотска на чекор до референдум за независност
Покрај санкциите расте американскиот извоз во Иран
Опозиционерот Али Зејдан е новиот премиер на Либија
Коалицијата на Ѓукановиќ победи на изборите во Црна Гора
(ФОТО+ВИДЕО) Баумгартнер успешно скокна од работ на вселената!
Невладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Минималната плата да биде 15.000 денари

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 8°C

Петок
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (28)
Јованка е загрижена: „Ќе ме растргнат по смртта на Тито“! Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Во пет вечери, од 19 до 23 октомври, со полноќна програма, на Џез-фестивалот гостуваат значајни имиња од САД, Јужна Амер...
Глупоста и глупирањето станаа ценета форма на живеење
Инаетот ми е голем и нема лесно да им го отстапам местото на медиокритетите“, вели Кокан Димушевски, композитор, клавија...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |