Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.03.2012, 14:17
Ќе се градат нови 21 мала хидроцентралаВо наредните три години во Македонија треба да се изградат 21 мала хидроцентрала, кои ќе имаат вкупен инсталиран капацитет од 23 мегавати и очекувано годишно производство на електрична енергија од 87 гигават- часови. Инвестицијата се проценува на 40 милиони евра.

Хидроцентралите ќе ги градат две италијански и осум македонски компании. Договорите за концесија се потпишаа во Министерството за економија. Малите хидроцентрали ќе се градат на реките Бистрица, Пена, Брза Вода, Крива Река, Одранска, Беловишка, Бачишка, Јабланица. „Во досегашниот период од 2007 до 2011 година беа потпишани 47 договори за концесија за производство на електрична енергија од мали хидроелектрични централи, со вкупен инсталиран капацитет од 34,7 мегавати и очекувано годишно производство од 140 гигават-часови.

Проценетата инвестиција изнесува околу 63 милиони евра, рече министерот и додаде дека со вчерашното потпишување вкупниот инсталиран капацитет ќе се зголеми за 67 отсто, додека производството на електрична енергија би се зголемило за 62 отсто во однос на претходно потпишаните. Вкупната инвестиција на сите електрани е 100 милиони евра.

Кочо Анѓушев од МХЕ „Јабланица“, која потпиша договор за една концесија, истакна дека ова е нивен десетти договор. Имаат три веќе вклучено во системот и произведуваат електрична енергија, а за другите постапката е во процедура. Според него, ова е охрабрувачки и за другите инвеститори. Инвестицијата, како што рече, се враќа за 8 до 10 години, договорите за концесија се на 20 години по што се предаваат на државата. Малите хидроцентрали може да заменат 10 отсто од вкупниот увоз на електрична енергија што го прави Македонија.


Статијата е прочитана 1201 пати.

Испрати коментарПопоски - Македонија може да смета на данската поддршка за ЕУ и НАТО
Кривична пријава за Рамиз Мерко
Македонија напредува во справувањето со климатските промени
Исчезна 23-годишно момче од Виница
Каменуван автобус со средношколци
Почина писателот Томе Момировски
„Дрeкслмајер“ почна да вработува кавадарчани
Осомничениот убиец од Тулуз ќе и се предаде на полицијата
Евробарометар
Ставрески
Тетовци продавале ладно оружје на тезга
Дојде да сведочи, а заврши со лисици на рацете
Уапсени охридски крадци на казани
Почина родилка, бебето се спаси
Градежен работник го загубил животот изведувајќи работи во хала во село Волковија
Генерал Методија Величковски ја презеде должноста командант на ЗОК
Акти��ирање на кината во 14 центри за култура низ Македонија
Жирито за наградата „Штајгер“ се предомисли да му ја додели на Ердоган
„Carrefour”, „Zara”, „Cineplexx” и нови работни места во Skopje City Мall
„Carrefour”, „Zara”, „Cineplexx” и нови работни места во Skopje City Мall
Македонија и Кувајт потпишаа договор за избегнување на двојното оданочување
УБС
Ново обвинение за „Метастаза“
Симната тајната од документите за Сопот
Ограбена обложувачница во Пробиштип
„Епл“ по 17 години ќе исплати дивиденда
Ограбена куќата на Вилма Трајковска
Петмина повредени во три нови инциденти
Цути трговијата со оружје во светот
Интерес од турски компании за инвестиции во Македонија
Три жртви во напад на еврејско училиште во Тулуз
Министерот Попоски во работна посета на Германија
Оставка на грчкиот министер за финансии Венизелос
Иванов му го честита изборот на новиот претседател на Германија, Гаук
Мит Ромни победи убедливо во Порторико
Еден загинат при несреќа во рудник во Србија
Груевски
Стартува наградната игра на „Утрински“, „Дневник“ и „Вест“
Пронајден женски труп во Долно Лисиче
Петмина повредени при изградба на „Сити мол“
Српскиот убиец возел такси низ Охрид
Скопјанец крадел охридски бисери
Стартува наградната игра на "Утрински", "Дневник" и "Вест"
Најбогатиот човек во светот доаѓа во Македонија
Српски убиец со години живеел во Охрид под лажен идентитет
Штипјани грабнале 17-годишна девојка
Откажана изградба на „Белене“
Во турски хеликоптер загинаа 16лица
Косово не сака фуснота
Да се урнат сите цркви на Арапскиот Полуостров
Пораст на проституцијата во Атина
Маскирани лица нападнале старец во неговата куќа во штипското село Драгоево
Куќата на Словенец продадена поради неплатени сметки во износ од 124 евра
Трајановски: Скопје ќе биде поделен на квартови и блокови
Отпуштенби сто чиновници во грчкото министерство за развој
Во Охрид уапсен српски државјанин, баран по потерница од Интерпол
Северна Кореја ќе истрела сателит
Одземени возила кои вршеле јавен превоз без дозволи
Шок во семејството на македонскиот Швајцарец
Кривични пријави за тројца предизвикувачи на инцидентoт во автобусот бр. 65 на ЈСП
Попоски – Хаџинасто
Црногорскиот претседател Вујановиќ во посета на Македонија
Лани 6.000 поплаки од потрошувачи
Куршуми најдени крај река
Кој е Македонецот што дивееше во Базел
Венизелос моли да го изгласаат
Карзаи
И Ѕинго со тужба против Бошкоски
Ахмети - Дијалогот всушност е започнување на преговорите со ЕУ
Телата на загинатите деца се враќаат во Белгија
Претседателката на кривичен Неделковска се сели во Врховен
Дијалогот е мост кон пристапните преговори со ЕУ
Десетина насилници претепаа момче
Во сообраќајка кај Пехчево загина едно лице
Компанијата „Бенетон“ гради текстилен центар во Ниш
Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат
Воjникот што уби 16 цивили во Авганистан префрлен во Кувајт
ОМД ја поздрави Резолуцијата на ЕП за Македонија
Кавадарци ќе донира за изградба на црквата „Св. Петка“
Филе
Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името
Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ
Струја удри дете во училишен дворdoki, 19.03.2012 14:49:03
dosta ni gi macka ocite so magla i brojki kade se razultatite edna dali raboti kolku luge angazira. ili samo programi ce kazuvate
Jonce popovski, 19.03.2012 16:26:08
Ne znam koi gi favorizira tie mali centrali na makedonija ja teraba eden golem proizviditel od 500 do 1000 MW. Sekoja potrosena para za mail centrali e izgubena a pri toa prae golema steta na prirodata zatvorajki edna reka za dolgi vraminja ,bez zivot na toj zatvoren del i bez vegetacija . Dosta bese so mali mislenja otvoetegi vizite za golemi objekti koj se i poeftini i ne prae steta na prirodata. Kade e paritjata na zelenite da protestira protiv takvonazadno mislenje da se zatvore rekite az eden minimum na proizvodstvo na el energija .

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 21°C, Мин: 5°C

Четврток
Сончево
Макс: 21°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |