Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.09.2012, 16:38
Епидемија на црвени линии околу МакедонијаЗа Николај Младенов постои „папочна врска“ меѓу нашата земја и Бугарија, па антибугаризмот не не' одвојува од нив, туку од ЕУ

„Она што го гледаме во Македонија е идеолошка интерпретација на историјата и обид да се создаде идентитет на сметка на Бугарија. Тоа не е нешто што ќе доведе до позитивен крај за земја која сака да биде дел од Европската унија“.

Со овие зборови, во интервју за бугарски „Капитал“, шефот на бугарската дипломатија Никола Младенов одговори на се' поагресивните притисоци во неговата земја Софија да и' покаже заби на Македонија. По критиките во некои од медиумите дека повеќе го интересираат Сирија и Блискиот Исток отколку соседството, Младенов завчера на седница на Владата најави формулирање стратегија за односите со соседите, или поточно само за оние кои не се членки на ЕУ и НАТО и кои, како што се верува во јавноста таму, може да се условуваат - Македонија, Србија и Турција. За стратегијата Младенов најави општа и јавна расправа, а идејата е зад неа да застанат сите политички сили така што таа ќе ги нацрта „црвените линии“ во односите кон трите држави. Стратегијата ќе се пишува веќе од идната недела и ќе биде ставена на расправа во бугарскиот парламент.

„Бугарија и Македонија се поврзани со папочна врска, граѓаните се поврзани и тоа нема никаква врска со државата, политиката и владата. Историјата не' поврзуваше, но и не' разделуваше. Колку повеќе во Скопје го надувуваат антибугаризмот, толку повеќе се оддалечуваат од европската агенда. Затоа ни е важно да дефинираме кои се параметрите на нашата поддршка кон соседите и кои се црвените линии што ни се важни“, изјави во интервјуто Младенов. Запрашан зошто тоа се прави сега, а не пред две години, Младенов одговори дека стратегијата требало да се дефинира пред 20 години, кога се распаѓаше СФРЈ.

„Веќе 20 години скитаме и тоа ја поткопува веродостојноста на нашите одлуки. Треба да гледаме напред, зашто ако гледаме назад околу тоа што не' дели, ќе најдеме повеќе од доволно причини. Можеме да си зборуваме многу за 1913 година, но така ќе ја испуштиме 2013 година“, порача Младенов во интервјуто, очигледно сакајќи да и' даде актуелен временски контекст на дебатата наспроти притисокот на ретроградните структури во Бугарија кои бараат држење лекции на Македонија за историјата.

Топката денеска се обиде да ја спушти и премиерот Бојко Борисов, кој ја поздрави како охрабрувачка и како нов тон во односите изјавата на претседателот Ѓорге Иванов дека историјата треба да се остави на историчарите. Според она што г�� најави Младенов, стратегијата треба да ги дефинира трајните културни, историски и политички интереси на Бугарија кои треба да бидат заштитени со „конструктивен дијалог“ со нас и другите земји. Во тој контекст ги спомена запазувањето на бугарскиот јазик и култура и развојот на бугарските заедници со порака дека ако сакаме поддршка за ЕУ, мораме да докажеме дека сакаме апсолутно конструктивно, одговорно и искрено да го изодиме патот што го изодила веќе неговата земја. (С.Ј.)Статијата е прочитана 3106 пати.

Испрати коментарЧеститка од Вељаноски по повод Денот на независноста
„Гугл“ и го честита Денот на независноста на Македонија
Отворен Споменикот на паднатите херои за Македонија
Пуштена во употреба новата зграда на Министерството за земјоделство
Стано - Билатералните прашања да не бидат пречка за влез во ЕУ
Осуден авторот на познатиот постер со ликот на Обама
Повеќе улици во Скопје денеска затворени за сообраќај
Почнува изградбата на автопатската делница Демир Капија - Смоквица
„Луфтханза“ и синдикатот постигнаа спогодба, штрајкот прекинат
Македо��ија го слави Денот на независноста
Државниот врв на прием кај Вељаноски по повод Денот на независноста
Георгиевски и официјално на чело на Народна
Повреден полицаец при нападнат на конвој на ЕУ во Косово
Куќен притвор за 27 обвинети во „Калдрма“
Преполовена претплата за ОНЕ мобилните корисници
Ердоган - Израелски напад врз Иран ќе предизвика апокалипса
Иванов првпат слуша за иницијатива за споменик на Талев во Прилеп
Нови 700 паркинг места во две подземни паркиралишта
Тинејџер повреден во тепачка во Гостивар
Енерегетско поврзување меѓу Македонија и Косово
Израелски велосипедист тешко повреден на Бистра
(ФОТО) Принц Хари во Авганистан ќе пилотира со „Апачи“
Македонски компании на саем за автомобилска индустрија во Германија
За Денот на независноста македонското знаме подигнато во Торонто
Во ЕУ само со решени билатерални спорови
Бесплатен автобуски превоз до Скопје со билет за прославата
По Мали, и Нигерија демантира дека го признала Косово
Плевнелиев смета дека Македонија ја краде бугарската историја
Одложено судењето за двојното убиство во Гостивар
Обама - Американците исправени пред историски крстопат
Меѓународната вселенска станица поправена со четка за заби
Расмусен - НАТО нема да се меша во Сирија
Прв случај на западнонилска треска во Хрватска
Почна генералниот штрајк во „Луфтханза“
Честитка од САД за Денот на независноста на Македонија
Обама ја прифати номинацијата на демократите
Ален Зекиров веќе не го обезбедува Мијалков
Тодоров не попушта, лекарите ќе одат на штрајк
Шеесет луѓе, од кои 31 дете загинаа во бродската несреќа кај Измир
(ФОТО) Рено му подари два електрични автомобили на Папата
ДУИ го блокира Собранието и бара помош од Иванов
За американските бизнисмени Македонија непозната дестинација
Косово и Албанија ќе се обединуваат со телефонскиот код +355
За 55 возила, 5 отсто од „Аутомотив груп“
За 2,5 години 720 жртви во сообраќајот под 7 годишна возраст
Британската министерка за внатрешни работи исвиркана на Параолимпијадата
Двајца кумановци избодени со нож во тепачка
Падна размената меѓу Македонија и Турција
„Мекдоналдс“ - Македонија го прославува 15. роденден
„Луфтханза“ утре во генерален штрајк
Наскоро тендер за „Џумајлија“, заинтересирани 30 компании
Не е побарана асистенција од полицијата за имињата на училиштата во Чаир
Д-р Марјан Бојаџиев избран за најдобар професор во Европа и во Азија
Додик - Србија да го бара северно Косово и да го признае останатиот дел
Владата воспоставува систем за финансиско разузнавање
Арапската лига го повика сирискиот режим да прекине со насилствата
Најмалку 20 луѓе загинаа при потонување на брод во Егејско Море
Обама и официјално кандидат на демократите
Бизнис можностите на Македонија презентирани во Атланта
„Маратонско“ обраќање на Бил Клинтон за успесите на Обама
При експлозија во складиште за муниција загинаа 25 турски војници
(Обновено) Четворица убиени во оружен напад во Франција
Бугарија најавува „црвена линија“ за Македонија
Австралиско-новозеландската епархија се дели на два дела
СДСМ - Трајановски го фалсификува Урбанистичкиот план
Ангелов му порача на премиерот да не глуми патриот
Исцртани опасни етнички линии во парламентот
Пешевски - Падна конкурентноста кај компаниите, а не кај Владата
Уште една шанса за загубарите
За Македонија се интересирале автомобилски компании
Ромпуј - Името ќе отвори многу врати
Јанкулоска - Не ги коментирам обинувањата за тендерот за полициски возила
Владата ќе им помага на компаниите да стигнат до европските фондови
Шулц - Македонија секогаш ќе ја има мојата поддршка
Стратегија за спречување на одливот на високообразовниот кадар
Олимпијадата не им донесе профит на британските трговци
Пијан возач усмрти пешак во Куманово
Мртва жена најдена во опожарена куќа
Руте - Ниту цент повеќе за Атина
Филе - ЕУ не бара од Србија да го признае Косово
Тригодишнина од бродска несреќа со „Илинден“
Јапонија ќе ги купи спорните острови
Европската комисија покрена истрага против „Газпром“
Во Собранието почнува расправата за законот за бранителите
Мишел Обама побара нова шанса за претседателот
Ка-дис со нови докази за тендерот за полициски возила
Владата ќе ги награди најдобрите амбасадори
Намален кредитниот рејтинг на ЕУ
Американец усмрти 70.000 кокошки во живинарска фарма
Камбоџа ќе го депортира коосновачот на „Пајрат Беј“
Во тешка сообраќајна несреќа во Мароко загинаа 42 лица
Филе стави точка на „македонски“
Повредени петмина тинејџери, со „пунто“ удриле во дрво
Инвестицискиот самит за посилна економија
Бесплатен железнички превоз за 8 септември
Шест компании заинтересирани за модернизација на патарините
Шулц - ЕУ сака Србија да го признае Косовоzik, 06.09.2012 19:50:54
добро ви кажува човекот не буричкајте по историјата...или со тоа некои си го креваат рејтингот!
Sasa, 06.09.2012 19:56:03
Makedoncite ne se bugari i nema nikogas ni etnicki istoriski i identiteski da bidat
sss, 06.09.2012 23:47:38
дисниленд

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 27°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 30°C, Мин: 13°C

Недела
Сончево
Макс: 32°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Марио Драги ги осоколи берзите
Европската централна банка ги охрабри инвеститорите со мерките за спречување на должничката криза...
Меѓународната вселенска станица поправена со четка за заби
Станицата што чини стотици милијарди долари двајца астронаути ја спасиja со помаш на четка за заби од три долари...
Скелет на диносаурус е Франкенштајнски амалгам
Дали коските на Tyrannosaurus rex се прошверцувани од Монголија и споени содруги фосили...
Интелигенцијата веќе не постои во Европа
Интервју, филозоф Андре Глуксман (3) Францускиот филозоф смета дека ситуацијата во Европа е „вонредно вознемирувачка“. В...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |