Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.06.2012, 17:34

Пандев три плус една година во Наполи

Македонскиот напаѓач, наводно, се согласи за годишна плата од 2,5 млн. евра

Горан Пандев го официјализира трансферот во Наполи. Капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија потпиша тригодишен договор со освојувачот на Купот на Италија, со можност да го продолжи за уште една година. Компромисот околу финансиите паднал на 2,5 милиони евра по сезона, еден милион помалку од тоа што Македонецот го заработуваше во Интер.

„На седмо небо сум. Сакав да останам во Наполи по секоја цена. Многу го почитувам претседателот Де Лаурентис. Имам голема доверба во проектот и сигурен сум дека Купот на Италија беше само почеток на еден одличен циклус. Се надевам дека ќе ја завршам кариерата во Наполи“, изјави Пандев за италијанските медиуми.

Ова е среќен крај на приказната која последна епизода имаше на крајот на минатиот месец, кога Наполи целосно го откупи договорот на Пандев со Интер и остана да ги дефинира личните услови со фудбалерот. Задоволството, очигледно е двострано, бидејќи и претседателот Аурелио Де Лаурентис не го криеше по склучениот договор.

„Пандев е првиот значаен чекор во екипата за следната сезона. Ја затворивме операцијата на вкупно 7,5 милиони. Среќни сме и ние и фудбалерот. Покрај тоа што е одличен техничар, Пандев е и пристојно момче. Играчите се, пред се', луѓе, а не фудбалски машини. Пандев ќе наполни 29 години во јули и се наоѓа во врвот на својата зрелост. Посакувам не само да игра во Наполи во следните четири години, туку да има долга кариера во светлосино“, изјави Де Лаурентис.

На 31 мај Де Лаурентис и Масимо Морати се спогодиле Наполи да му плати на Интер отштета од осум милиони евра за Пандев, кој цела сезона играше на „Сан Паоло“ како зајмен играч. Во август минатата година двата клуба се договорија фудбалерот привремено да дојде во Неапол и притоа да си ги поделат обврските за годишната плата од 3,5 милиони евра.

Пандев минатата сезона одигра вкупно 42 натпревара во Серија А, во Лигата на шампионите и во Копа Италија, во кои постигна седум гола. (В.А.)


Статијата е прочитана 992 пати.

Испрати коментарДански компании заинтересирани за можностите за инвестирање
Нова кандидатура за поранешниот градоначалник на Велес
Орден за македонски лекари што спасија норвешки војник
Нов масакр во сириската провинција Хама
Се урна ѕид на тетовското Кале стар 200 години
Почна изградбата на нова црква во Ново Лисиче
Задолжницата нема да го реши проблемот со ликвидноста
Хорор на автопатот Скопје-Атина
(ОБНОВЕНО) Сега Кипар ќе не турка во ЕУ
Од утре топол бран со температура до 38 степени
Нова демократија пак го обвини македонскиот државен врв
Попоски - Македонија да биде наградена за реформите
(ФОТО) „Не забораваме!“ - граѓаните потсетија на Мартин Нешкоски
Земјотрес од шест степени во југозападна Македонија
Мешовитиот комитет ќе побара почеток на преговорите со Македонија
Фридом Хаус - Македонија е полудемократска земја
(ВИДЕО) Член на Златна зора „делеше“ шлаканици во емисија во живо
Двајца загинати во тешка сообраќајка кај Демир Капија
(ФОТО) Двокатен автобус удри во зграда на ул. „Даме Груев“
Собранието го усвои ребалансот на Буџетот за 2012
Сириза е за сложено име на Македонија со географска одредница
Венера „го засени“ Сонцето
Словенија цврсто стои зад евроинтеграцијата на Македонија
Социјални компјутери за 3.000 апсолвенти
Идната недела нов тендер за ОХИС
Тодоров - Да се реновираат шалтерите во здравствените установи
Почина јапонскиот принц Томохито
Cisco Expo 2012 - Бизнисот и Владата да ги користат иновациите за поголем развој
Биг Мек зависи од Македонија
Поддршка од Финска за влез на Македонија за ЕУ
Вардар исфрли уште еден труп
Трагична сообраќајка на патот Кавадарци - Ресава
Самоубијци однесоа во смрт 22 лица
Дачиќ - Нема мнозинсво за српска влада
Претепан поранешниот началник на УБК, Хисен Муслиу
Обама - воин со беспилотни летала
Директен лет Скопје - Дубаи од октомври
ДУИ ја прослави 10-годишнината од своето основање
Премиерот Груевски во посета на Финска
Денеска почнува „Cisco Expo 2012“
Собранието треба да гласа за ребалансот на Буџетот за 2012
СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ - Каде одеа парите во времето на СДСМ?
Ставрески - За два дена исплатени 25 милиони евра
Учениците фрлаа стари книги и тетратки за поздрава животна средина
Бројот на жртви од авионската несреќа во Лагос е речиси 200
Судење на прилепчанецот кој си ја уби девојката
Тодоров им закажуваше прегледи на болните
МАНУ е задоволна од своите нови академици
Груевски - Шведските компании ќе инвестираат надвор од еврозоната
Одложено судењето за приведен во „Монструм“
Шврговски - Црвенковски не издал државна тајна
Заканувачки пораки на возила во Тафталиџе
Папата не се плаши од „Ватиканликс“
Продадена железарницата во Сисак за 30 милиони евра
Жена настрада при пад од тераса од четврти спрат
Вардар исфрли удавена скопјанка
Учениците ќе собираат стара хартија
Франција оди на парламентарни избори
Владиниот тим од Шведска заминува во посета на Финска
Избрани шест нови академици во МАНУ
Мартин Нешкоски - една година потоа
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт ЕверестIstocna Makedonija, 07.06.2012 10:21:25
Neka mu e so sreka noviot dogovor so Napoli na nasiot najdobar fudbaler Goran Pandev.I vo Napoli pocna so Kup titula i neka gi prodolzi svet- skite i evropskite rezultati koi gi imase osobeno so Inter,a i vo Lacio.Normalno,konecno i so nasa ta fudbalska reprezentacija,predvodena od Pandev da bideme konkurentni i na golemi evrop- ski i svetski fudbalski prvenstva!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 32°C, Мин: 16°C

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Можеме да се договориме со СДСМ
Лидерoт на ДПА, Мендух Тачи, вели дека никогаш нема да соработува со сегашната ВМРО-ДПМНЕ, што не значи и никогаш повеќе...
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |